Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Data urodzenia może wpływać na nasze zdrowie?

| aktualizacja: 11.06.2015 | 2

Amerykańscy naukowcy twierdzą, że to, czy zachorujemy na niektóre choroby, może mieć związek z datą naszych urodzin. A dokładnie – z miesiącem, w jakim przyszliśmy na świat.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
tata, dziecko, noworodek, niemowlę
fot. © marchibas - Fotolia.com
Od lat szczyt urodzin w Polsce przypada na lipiec, sierpień i wrzesień. Najmniej dzieci w naszym kraju rodzi się natomiast od listopada do lutego. Dlaczego? Z jednej strony staramy się podchodzić do rodzicielstwa coraz bardziej świadomie. A lekarze już od dawna twierdzą, że dzieci, które przyszły na świat latem, są zdrowsze. Wiążą to m.in. z tym, że noworodki takie znacznie szybciej zaczynają "wychodzić" na spacery i przebywają na dworze dłużej niż maluchy urodzone jesienią, zimą czy wiosną (już nasze babcie wiedziały, że nic tak nie hartuje, jak świeże powietrze). Z drugiej strony okazuje się, że miłosnym uniesieniom sprzyja najbardziej okres świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku, zresztą nie tylko w Polsce. Amerykanie, którzy wszystko badają, porządkują i opisują, sprawdzili, że właśnie wtedy poczyna się najwięcej dzieci

Przeczytaj: Po co dziecku spacery? Dla zdrowia!  

Najlepsza pora na narodziny

Czy rzeczywiście ci z nas, którzy przyszli na świat latem, cieszą się lepszym zdrowiem?
Odpowiedź na to pytanie przynoszą częściowo wyniki badań, prowadzonych przez naukowców z Columbia University. Przeanalizowali oni dane medyczne ponad 1,7 miliona pacjentów szpitala NewYork-Presbyterian Hospital/CUMC z lat 1985–2013, urodzonych w latach 1900–2000. Na tej podstawie stwierdzili, że może istnieć zależność między tym, w jakim miesiącu przyszliśmy na świat, a zwiększonym prawdopodobieństwem zachorowania na jedną z 55 chorób. Wśród nich aż dziewięć to choroby naczyniowo-sercowe (m.in.: nadciśnienie tętnicze, migotanie przedsionków czy dusznica bolesna).
Przeczytaj: Nadciśnienie: Prawdy i mity
Na zachorowanie na jedną z nich najbardziej narażone są osoby, które urodziły się między styczniem a kwietniem, najmniej zaś ci, którzy przyszli na świat od września do listopada.
W przypadku pozostałych 46 chorób ta zależność jest jednak inna. Najmniejsze prawdopodobieństwo zachorowania na nie dotyczy osób urodzonych w maju. Największe zaś tych, którzy obchodzą swoje urodziny w październiku.
Źródło: www.rmf24.pl
Polecamy: Pora roku a ciąża – lepiej urodzić wiosną czy jesienią?
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (2)
avatar

Slomkini
Slomkini | 2015-06-20 01:12 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

O Jaaaa.... Dobrze wiedzieć. Powiem mojemy styczniowemu 5-letniemu synowi i półrocznej grudniowej córce, że to jest nie do pmyślenia, że nie łapią żadnych chorób ani infekcji nawet jak 3/4 przedszkola przechodzi jakąś zarazę! Ja z marca, mąż ze stycznia... chociaż nie. Ja mam właśnie przeziębienie. Pierwsze od 5 lat, ale jednak. Dobrze, zwracam honor.

Odpowiedz

MamaL.
MamaL. | 2015-06-13 21:16 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Baaaaaaaaaardzo ciekawe. Moja córka, wcześniak urodziła się w listopadzie. Mam 2,5roku, nigdy nie była chora, na szczęście. Zaś Jej kolega urodzony latem, 2x odwiedził już szpital i non stop choruje. To samo u koleżanki, Jej letnia córka choruje, a jesienny synek, okaz zdrowia.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?