Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Czy dla dobra dziecka warto pozbyć się telewizora?

| aktualizacja: 01.12.2013 | 1
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)
anatols100100012.jpg
fot. Panthermedia
Zależy nam na tym, by nasze dziecko dobrze rozwijało się intelektualnie: poznawało książki, muzykowało, miało kontakt ze sztuką. Czy powinniśmy wyrzucić z domu telewizor?
Odpowiada Kazimierz Ździebło, psycholog i psychoterapeuta z Dolnosląskiego Centrum Psychiatrii i Psychoterapii "Super-ego": 
 
Zdania na ten temat są podzielone, ale moim zdaniem nie ma sensu aż tak radykalne posunięcie. Nie jestem zwolennikiem sadzania dziecka przed telewizorem, bo to pozbawia inicjatywy i uczy wyłącznie  biernego przyjmowania informacji.

Całkowite odcinanie malucha od możliwości oglądania czegokolwiek uważam jednak za przesadę. Telewizja to element świata, taki sam jak samochody, wesołe miasteczka, zoo, cyrk. Istnieje niezależnie od tego, co o tym sądzimy i  prędzej czy później dziecko i tak się z nią zetknie, choćby poprzez rozmowy z kolegami. Nie mając pojęcia kim jest Bob Budowniczy czy Weterynarz Fred  może czuć się wyłączone z grupy.

No i druga sprawa: jak wiadomo, owoc zakazany smakuje najlepiej. Nie można wykluczyć, że całkowite odcięcie dziecka od telewizji spowoduje,że w przyszłości stanie sie ono zapalonym telemaniakiem. Warto pozwolić dziecku na ogladanie wybranych, przeznaczonych dla dzieci programów, warto także oglądać je razem z nim i rozmawiać z nim o tym, co widzi. Interesowanie sie tym, czym interesuje sie dziecko to także sposób na budowanie więzi. 
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar

Sebastian
Sebastian | 2014-03-03 13:46 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Polecam też wybrać się do teatru. Nie wiem jak w innych miastach ale w Warszawie jest jeden teatr, gdzie są spektakle dla dzieci od 1 rż. Nazywa się Teatr Małego Widza.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?