Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Czy dwulatki potrzebują drzemki w ciągu dnia? Odpowiedź cię zaskoczy!

| aktualizacja: 24.01.2017 | 18

Gdy nadchodzi czas drzemki, przez godzinę próbujesz uśpić swojego malca... Okazuje się, że nie jest to takie łatwe, bo on może już tego nie potrzebować.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
Czy dwulatki potrzebują drzemki w ciągu dnia?
fot. Fotolia
Czas popołudniowej drzemki: dla połowy rodziców czas odpoczynku i relaksu, nadrabiania zaległości w pracy, sprzątania, prania i dopijania porannej kawy. Dla drugiej połowy to walka z dzieckiem, frustracja i problemy z położeniem malca spać wieczorem. Według amerykańskiej organizacji National Sleep Foundation niektóre dzieci po 2. roku życia nie potrzebują drzemki w środku dnia.

Czy dzieci potrzebują drzemki w ciągu dnia?

Według National Sleep Foundation maluchy w wieku od 3 do 5 lat potrzebują 10-13 godzin snu w trakcie doby. Czy pora dnia ma dla nich znaczenie? Okazuje się, że ok. 2. roku życia dzieci potrzebę snu zaspokajają w nocy i popołudniowe drzemki mogą zakłócić ich dobowy rytm, a to może prowadzić do rozdrażnienia, problemów emocjonalnych, a nawet otyłości.

Zobacz też: Kalendarz rozwoju dziecka

Profesor Karen Thorpe z Politechniki Queensland potwierdza tę tezę i zauważa, że rodzice często myślą, że czas drzemki w ciągu dnia uzupełni braki snu nocą, jednak to tak nie działa. Kiedy maluch przestaje potrzebować drzemek, czyli po 2. roku życia, kładzenie go spać w ciągu dnia zaburza jego dzienny rytm. "Kiedy dzieci przestają potrzebować snu w ciągu dnia, zmuszając je do drzemki, zakłócamy ich rytm i zmniejszamy ilość snu w nocy" – mówi profesor Thorpe. Podkreśla jednak, że każde dziecko jest inne i chociaż zazwyczaj po 2. roku życia dzieci przestają potrzebować drzemek, każdy przypadek jest inny.

Ile lat miały wasze maluchy, kiedy zrezygnowały z popołudniowych drzemek?

Czytaj także: Jak uśpić niemowlę w 75 krokach? Płaczemy ze śmiechu!

Źródło: kidspot.com.au
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (18)
avatar

Nez
Nez | 2017-01-25 16:30 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja mama opowiadała mi że już te 20-parę lat temu miała ze mną ten problem. Martwiła się że nie chcę spać w dzień. I już wtedy pediatra wyjaśnił jej że dzieci nie potrzebują drzemki w ciągu dnia w tym wieku. Chyba, że chcą. Nie wiem więc dlaczego ta drzemka tak bardzo jest zakorzeniona - to chyba jakaś tradycja?

Odpowiedz

Kasia28
Kasia28 | 2017-01-24 11:39 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój synek chodził spać w dzień kiedy miał ochotę nigdy nie zmuszałam go do spania, nie miał wyznaczonej godziny do tego. Czasami kładł się spać o 16 do 18 a potem i tak wieczorem chodził spać normalnie razem z nami koło 20-21. Teraz ma 4 lata i czasem jeszcze zdarzy mu się zasnąć w ciągu dnia

Odpowiedz

Mama
Mama | 2017-01-24 08:46 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój synek przed skonczeniem 2latek sam odrzucił w ciągu dnia drzemki. Nie chciał spać i koniec. Czasami jak jest zmęczony to zasnie przy zabawie albo w samochodzie w czasie jazdy. A tak to woli korzystać z dnia i sie bawić i biegać

Odpowiedz

Think
Think | 2017-01-23 23:11 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Gdy sama miałam 2 latka rodzice kładli mnie spać po poudniu. Żyję, mam się dobrze i moje zdrowie ma się dobrze. Najlepiej będzie dla dziecka jak to rodzice zajmą się jego wychowaniem a nie naukowcy... Naukowcy eksperymentują a rodzice mają intuicję i wiedzą co dobre dla swoich pociech. To nie podlega dyskusji. Teraz weszła taka moda, że każdy pcha się w życie drugiego człowieka butami. A jeśli chodzi o nie swoje dzieci to już milion ekspertów jest w gotowości udzielić nam rady a ja radzę trochę własnego rozsądku i to wystarczy. Nie bądźmy jak te cielęta, którymi ciągle ktoś steruje i które ktoś ciągle wodzi za nos...

Odpowiedz

Illiemi
Illiemi | 2017-01-23 21:21 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

U nas też po skończeniu 2 lat skończyliśmy z drzemkami bo zamiast w południe kładł się o 14tej, i ledwo możnago było o 16tej obudzić i to z wielkim płaczem. W efekcie zasypiał nam dopiero koło 24-1 w nocy i spał do 6 rano. Bez drzemek chodzi soać o 20:30 i wstaje o 8 rano. A jak gdzieś dłużej jedziemy autem to czasem sie na 15-30min zdrzemnie ale też nie zawsze chce.

Odpowiedz

Asia
Asia | 2017-01-23 19:21 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja Maja właśnie w wieku dwóch lat przestała spać w dzień bo udręką było ułożenie jej do snu, po pół godzinnym kołysanie ona spała niespełna 20 minut. Stwierdziliśmy wiec że południowe drzemki nie mają sensu i poprostu kładliśmy ją wcześniej spać wieczorem :)

Odpowiedz

Agata
Agata | 2017-01-23 17:02 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Chce spać to śpi nie chce spać to nie śpi. Ma prawie 2 lata i są dni, ze śpi ale są też takie, że nie śpi. Jak uśnie to idzie wieczorem spać tą godzinkę później ale nie gania do nocy.

Odpowiedz

anulka5
anulka5 | 2017-01-23 15:29 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

zgadzam się . mój syn 2.5 letni spiąć choćby pół godziny w ciągu dnia nie może nam zasnąć później do 24 . także my unikamy drzemek gdyż całkowicie zakłócają nam rytm dobowy .

Odpowiedz

Mum
Mum | 2017-01-23 14:42 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój maluch ma 3 lata i sam jak jest zmęczony kładzie się spać po obiedzie. Wydaje mi się że to jest indywidualna sprawa.

Odpowiedz

Mama1990
Mama1990 | 2017-01-23 14:13 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój syn ma 2.5 roku i robi sobie drzemkę po obiedzie czasami przed i nie mam problemu z wieczornym.spaniem bo jest nauczony ze O 21 chodzi spać i sam idzie do łóżka. Także to co czytam to są dla mnie bzdury. Pozdrawiamy mama z Kacperkiem ;)

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?