Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Dzieci z Meksyku zmarły po szczepionce? Pytamy krajowego konsultanta

| aktualizacja: 16.09.2015 | 14

Na stronie internetowej "Rzeczpospolitej" pojawiła się informacja sugerująca, że z powodu podania szczepionki w Meksyku 2 dzieci zmarło, a 29 trafiło do szpitali. Czy przyczyną mogła być reakcja alergiczna na szczepienie - odpowiada dr Iwona Paradowska-Stankiewicz, krajowy konsultant ds. epidemiologii.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
fot. Fotolia
Według informacji na stronie internetowej "Rzeczpospolitej", Meksykański Instytut Zabezpieczenia Społecznego podał, że w wyniku reakcji alergicznej na szczepionki dla dzieci do szpitali trafiło 29 dzieci. Jeszcze wyższe liczby podawali przedstawiciele Sekretariatu Zdrowia stanu Chiapas (Meksyk): 2 dzieci zmarło, a 37 jest w szpitalu. Wszystkie pochodzą z tego samego miasteczka La Pimienta, były zaszczepione w tym samym szpitalu. Przyczyną miało być szczepienie przeciwko gruźlicy, rotawirusom i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Meksykański Instytut Zabezpieczenia Społecznego prowadzi w tej sprawie dochodzenie, do czasu jego zakończenia w całym kraju wstrzymano podawanie dzieciom podejrzanych szczepionek.

Krajowy konsultant: czekamy na wyniki dochodzenia

- Zamieszczona  informacja jest  niewystarczająca, by wyjaśnić co się stało i z jakiego powodu. Do czasu zakończenia dochodzenia, nie możemy jednoznacznie stwierdzić, że przyczyną był  tzw. niepożądany odczyn poszczepienny w postaci ciężkiej reakcji uczuleniowej. Zbyt mało wiemy, o okolicznościach tego tragicznego wydarzenia. Wiemy tylko tyle, że dzieci były zaszczepione. Natomiast, nic nie wiemy na temat wieku w jakim były zaszczepione, co ma ogromne znaczenie w przypadku szczepionki rotawirusowej, czy każde dziecko otrzymało taki sam zestaw szczepionek , czy seria tych szczepionek była taka sama, czy nie były przeterminowane, źle przechowywane itd. - mówi dr Iwona Paradowska-Stankiewicz, krajowy konsultant ds epidemiologii.
Dr Paradowska-Stankiewicz potwierdza jednak, że u dzieci po szczepieniu mogą występować reakcje alergiczne. Zwykle są to jednak objawy łagodne, jak pokrzywka, uczuleniowe zmiany za skórze, w wyjątkowych przypadkach może jednak dojść do reakcji anafilaktycznej.
Do reakcji alergicznych może dojść szczególnie po szczepionkach żywych, do których produkcji wykorzystuje się białko jajka kurzego. Dlatego osobom, które mają alergię na białko jajka, nie podaje się tych szczepionek.
Czytaj też: Dlaczego warto szczepić dzieci

Niepożądane odczyny poszczepienne w Polsce

Podobnie jak po lekach, tak samo po szczepionkach mogą pojawić się reakcje niepożądane. Zwykle są to reakcje miejscowe: ból, obrzęk w miejscu ukłucia. Czasem pojawiają się reakcje ogólne, jak podwyższenie temperatury ciała, złe samopoczucie dziecka (płacz, niechęć do jedzenia). Zwykle mijają po 24 godzinach, rzadziej po 2-3 dniach.
W bardzo rzadkich przypadkach pojawiają się poważne niepożądane odczyny poszczepienne. Mogą to być np.:
  • zaburzenia przytomności, omdlenie, kłopoty z oddychaniem (świsty w klatce piersiowej) - zwykle w ciągu 30 minut po szczepieniu, jeszcze w przychodni: świadczą o ciężkiej, natychmiastowej reakcji uczuleniowej,
  • wysoka gorączka (>40,5°C) w ciągu 2 dni po szczepieniu,
  • trudny do uspokojenia płacz (krzyk), który trwa co najmniej 3 godziny w ciągu 2 dni po szczepieniu,
  • osłabienie napięcia mięśniowego (dziecko staje się wiotkie),
  • utrudniony kontakt z dzieckiem,
  • drgawki (zazwyczaj w ciągu 2 dni po szczepieniu),
  • zmiana zachowania dziecka (apatia, brak kontaktu) w ciągu 7 dni po szczepieniu.
Informacje na temat częstości i rodzaju NOP-ów znajdują się w ulotce dołączonej do każdej szczepionki: trzeba ją przeczytać przed szczepieniem dziecka.
Każde podejrzenie NOP trzeba zgłosić lekarzowi. - Lekarz przekazuje wypełniony  formularz  zgłoszenia Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, a następnie dane są przesyłane do Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny. Jeśli się potwierdzą, PZH występuje o wycofanie z obrotu danej serii szczepionki - mówi dr Paradowska-Stankiewicz.
Czytaj też: Kalendarz szczepień dla dzieci od 0 do 18 lat

    
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (14)
avatar

Gosia
Gosia | 2015-05-14 23:02 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Przecież tam dopiero trwa dochodzenie, przyczyny mogły być różne.A u nas nie szczepi się tak małych dieci na rotawirusy. Nie wiadomo co tam się stało, ale na pewno to trzeba sprawdzić

Odpowiedz

zuzu
zuzu | 2015-05-14 20:12 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

I to powoduje ze ludzie nie szczepia dzieci. Ze strachu...

Odpowiedz

Jagna
Jagna | 2015-05-14 16:35 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Redakcja nie podała bardzo ważnej informacji (typowa manipulacja!) - mianowicie jaka była skala tych ciężkich reakcji - otóż sprawa dotyczy w sumie 52 zaszczepionych w ramach programu dzieci, z których 37 doświadczyło poważnych skutków ubocznych szczepień, 2 zmarło. To oznacza, że 70% ZASZCZEPIONYCH DZIECI DOZNAŁO PIORUNUJĄCEJ OSTREJ REAKCJI NA SZCZEPIENIA (!) z czego 30% ZGONU LUB STANU KRYTYCZNEGO !!!!!!
8 maja 2015 w Meksyku, w gminie Simojovel, w stanie Chiapas, poinformowano o śmierci dwóch niemowląt po podaniu szczepionek przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (HepB), gruźlicy (BCG) i rotawirusom.
W CIĄGU KILKU GODZIN (!) od otrzymania szczepionki, 37 dzieci spośród łącznie 52 szczepionych doświadczyło działań niepożądanych, a w efekcie dwoje zmarło i 37 zostało hospitalizowanych, z których 14 jest w stanie krytycznym.
Według organizacji katolickiej Pueblo Creyente, zmarła 30-dniowa dziewczynka i 28-dniowy chłopiec.

Odpowiedz

JANEKDZBANEK
JANEKDZBANEK | 2015-05-14 16:14 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A CZY SA JAKIES "ZA " JA WIDZE TYLKO ZLE STRONY SZCZEPINEK TRUCIE DZIECKA JAK TO DOBRA STRONA SZCZEPIONKI SA TO DEPOPULACJI

Odpowiedz

Jol
Jol | 2015-05-14 13:51 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Na każdej ulotce szczepionki są możliwe NOP-y wypisane, zawsze trzeba rozważyć za i przeciw każdej szczepionce, ale większość jest za.
Leki też mają działania niepożądane, nawet witaminy. Można by nic nie brać, jakby tak wszystkiego się bać

Odpowiedz

Jagna
Jagna | 2015-05-14 12:43 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Pani "konsultant" zapomniała podać wiele innych bardzo ciężkich powikłań poszczepiennych - to może ja wymienię listę z rozporządzenia ministra zdrowia.
1) odczyny miejscowe, w tym odczyny miejscowe po szczepieniu BCG:
a) obrzęk,
b) powiększenie węzłów chłonnych,
c) ropień w miejscu wstrzyknięcia;
2) niepożądane odczyny poszczepienne ze strony ośrodkowego układu nerwowego (OUN):
a) encefalopatia (USZKODZENIA MÓZGU),
b) drgawki gorączkowe
c) drgawki niegorączkowe,
d) porażenie wiotkie wywołane wirusem szczepionkowym (POLIO !),
e) zapalenie mózgu,
f) zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych,
g) zespół Guillaina-Barrégo (PORAŻENIE MIĘŚNI PODOBNE DO POLIO !);
3) inne niepożądane odczyny poszczepienne:
a) bóle stawowe,
b) epizod hipotensyjno-hiporeaktywny,
c) gorączka powyżej 39°C,
d) małopłytkowość,
e) nieutulony ciągły płacz,
f) POSOCZNICA, w tym wstrząs septyczny (SEPSA),
g) reakcja anafilaktyczna,
h) reakcje alergiczne,
i) UOGÓLNIONE ZAKAŻENIE GRUŹLICĄ BCG (tj. gruźlica wielonarządowa, skóry, kości i stawów, mózgu !!!),
j) wstrząs anafilaktyczny,
k) ZAPALENIE JĄDER,
l) zapalenie ślinianek,
m) porażenie splotu barkowego,
n) INNE poważne odczyny występujące do 4 tygodni po szczepieniu.
Należy tez zaznaczyć, że lista możliwych ciężkich konsekwencji zdrowotnych faktycznie jest znacznie dłuższa niż wymienione w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia - z udokumentowanych dochodzeń klinicznych wykonanych na przestrzeni dziesięcioleci wynika, że szczepienia mogą spowodować uszkodzenia wielu narządów ciała, w tym serca, nerek, poważne skutki odłożone w czasie o wiele miesięcy a nawet lat i dziesięcioleci od szczepienia (włącznie z uaktywniającą się po latach poszczepienną chorobą, na którą było wykonane szczepienie).

Odpowiedz

o
o | 2015-05-14 12:36 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

"Do reakcji alergicznych może dojść szczególnie po szczepionkach żywych, do których produkcji wykorzystuje się białko jajka kurzego. Dlatego osobom, które mają alergię na białko jajka, nie podaje się tych szczepionek." Naprawdę? Mam dziecko uczulone na białko jaja, mam na to wyniki badań, trzy robione w dużych odstępach czasu. Dwóch alergologów i jeden pediatra twardo mówią to samo: MY TAKIE DZIECI SZCZEPIMY! Ja odmówiłam, jestem straszona sanepidem, wojewodą, grzywnami.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Jagna
Jagna | o | 2015-05-14 12:44 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Proszę zawiadomić prokuraturę i izbę lekarską - koniecznie !

Odpowiedz

Sylwia
Sylwia | 2015-05-14 12:01 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moje Dzieci były kilka reanimowane po podaniu szczepionek. Nie ważne, czy były to państwowe czy płatne. Lekarz groził mi sądem rodzinnym i odebraniem Dzieci kiedy chciałam odmówić szczepień. Nie ważne, że od razu po wyjściu z gabinetu Dzieci mdlały, ustawała akcja serca, z buzi leciała piana... Szczepić trzeba, bo to dla dobra Moich Dzieci i dobra ogółu. Przecież szczepienia ratują im życie!

Odpowiedz

Tomcio
Tomcio | 2015-05-14 11:35 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Gratuluję redakcji wyczucia i podejścia etycznego. Najpierw artykuł o śmierci dzieci w reakcji na szczepienie a pod spodem prześmiewczy o charakterze komediowym film Jimmiego Fallona ... pozazdrościć podejścia dziennikarskiego!

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Redakcja
Redakcja | Tomcio | 2015-05-14 13:14 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ma Pan rację, przepraszamy, film już został usunięty.

Odpowiedz

Zośka
Zośka | 2015-05-14 11:31 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Tak nas straszą tymi wszystkimi NOPami, a przecież reakcję alergiczną może spowodować u nas wszystko! Sama jestem uczulona na pyralginę: po jej zażyciu występowały u mnie dreszcze i omamy. tak samo dziecko może być uczulone na któryś ze składników szczepionki. Ja szczepię swoje dzieci, bo wierzę, że to przyniesie im korzyści w postaci dobrego zdrowia. Ostatnio też zaszczepiłam na pneumokoki, pod wpływem kampanii Pneumokokom mówimy szczepimy, bo nawet nie zdawałam sobie sprawy z realnego zagrożenia jakim są te bakterie.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Jagna
Jagna | Zośka | 2015-05-14 13:39 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ależ ma prawo Pani wierzyć w co się pani tylko podoba :) Natomiast ani Pani ani żaden urzędnik i lekarz nie ma prawa narzucać innym swojej wiary :)
Bo niestety kwestia skuteczności i bezpieczeństwa szczepień to wyłącznie kwestia wiary - szarlataneria w czystej postaci - nie ma na to żadnych dowodów zgodnych z zasadami nauki !!!

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?