Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Czy dzieciom można podawać kwasy tłuszczowe w tabletkach?

| aktualizacja: 24.08.2016 | 0

Kwasy tłuszczowe wspomagają pracę mózgu. Czy należy je dodatkowo podawać dziecku? Lekarze uważają, że nie ma takiej potrzeby. Dobrze zbilansowana dieta powinna pokryć zapotrzebowanie dziecka na te kwasy. Przeczytaj, co jeszcze mówi pediatra prof. Piotr Socha.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)
tran tabletki
fot. fotolia.com
Podawaniu dziecku kwasów tłuszczowych w specjalnych preparatach nie jest konieczne. Wraz z pokarmem mamy maluch dostaje wystarczającą ich ilość do rozwoju. Gdy nie jest karmiony piersią, można mu podawać nowoczesne mieszanki, które są wzbogacone o kwasy zbliżone do tych, jakie występują w mleku mamy, czyli LCPUFA (taka informacja znajduje się na opakowaniu). Produkty te są jednak zdecydowanie droższe od tradycyjnego mleka modyfikowanego.

Tran dla małego dziecka

Jeśli chodzi o inne preparaty, to mogą mieć jedynie formę płynną. Małemu dziecku absolutnie nie można podawać kapsułek. Bardzo ostrożnie też należy stosować tran, gdyż z jednej strony zawiera on cenne nienasycone kwasy tłuszczowe, ale ma także witaminę D3. Zapotrzebowanie na nią jest określone i można ją łatwo przedawkować, co nie jest obojętne dla zdrowia dziecka. Podawanie preparatów, które ją zawierają, należy skonsultować z lekarzem. Ustali on, czy np. tran jest dziecku potrzebny, i zaleci odpowiednią dawkę.


Odpowiada: dr hab. Piotr Socha, pediatra gastroenterolog, Klinika Gastroenterologii, Hepatologii i Immunologii, Centrum Zdrowia Dziecka.

Czytaj też: Czystek dla dziecka - napar, który wzmacnia odporność
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?