Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Obalamy mit, w który uwierzyły tysiące mam – możesz być jedną z nich!

| aktualizacja: 15.11.2016 | 0

O tym, że zjadanie łożyska po porodzie jest korzystne dla zdrowia młodej mamy, słyszymy nie od dziś. Jak jest naprawdę? Badacze obalili kolejny mit!

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
Czy jedzenie łożyska po porodzie wpływa korzystnie na zdrowie młodej mamy?
fot. Fotolia
To prawdziwa bomba witaminowa, pełna hormonów ułatwiających laktację i zapobiegających depresji poporodowej. Zjedzenie tego "produktu" przyspiesza powrót do formy sprzed ciąży, ma właściwości odmładzające, uzupełnia niedobory żelaza, uelastycznia skórę i dodaje energii. W te niezwykłe właściwości wierzy coraz więcej młodych mam. Już wiecie, o czym mowa? O łożysku!

Jedzenie łożyska jest coraz popularniejsze wśród młodych mam

Przez ostatnich 10 lat coraz częściej słyszeliśmy o placentofagii, czyli zjadaniu własnego łożyska po porodzie. Zwolennicy tego kontrowersyjnego (i dla wielu obrzydliwego) trendu zapewniają, że jedzenie łożyska jest bardzo korzystne dla młodej mamy – odmładza, zapobiega depresji poporodowej, uzupełnia niedobory i ułatwia laktację. Jedną z fanek placentofagii jest Kim Kardashian, celebrytka i mama 2 dzieci – nic dziwnego, że młode mamy uwierzyły w dobroczynne działanie łożyska.

Tabletki z łożyskiem nie wpływają na poziom żelaza

Badacze z Uniwersytetu Nevada postanowili sprawdzić, czy jedzenie łożyska ma tyle korzyści, ile deklarują jego zwolennicy. Badanie trwało 3 tygodnie. Przez pierwsze 4 dni grupa 10 kobiet łykała tabletki z łożyskiem trzy razy dziennie. Przez kolejne 8 dni dwa razy dziennie i raz dziennie przez ostatnie 9 dni. W tym samym czasie grupa 13 kobiet otrzymywała tabletki placebo z suszoną wołowiną.
Badania krwi przed i po eksperymencie potwierdziły przypuszczenia badaczy: nie zauważono żadnych znaczących zmian we krwi badanych kobiet, czyli spożywanie łożyska przez kilka pierwszych tygodni po porodzie w żaden sposób nie wpływa na organizm młodej mamy.

Autorzy badania potwierdzają: "Placentofagia jest coraz popularniejsza w Stanach Zjednoczonych i innych krajach, ale nie ma żadnych naukowych dowodów na to, że jedzenie łożyska jest korzystne dla organizmu lub że jest dla niego zagrożeniem. Chociaż spożywanie łożyska w kapsułkach po porodzie może mieć jakiś wpływ na młode mamy, na pewno nie wpływa na poziom żelaza we krwi".

Słyszałyście wcześniej o tym coraz popularniejszym trendzie? A może same jesteście zwolenniczkami zjadania łożyska i zdecydowałyście się na ten krok? Czekamy na wasze komentarze!

Czytaj także: Po co dziecku pępowina i łożysko?

źródło: health.spectator.co.uk
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się




Zapomniałeś hasła?