Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Czy kolczyki u niemowląt i małych dzieci powinny zostać zakazane?

| aktualizacja: 21.06.2017 | 155

Tak uważają dziesiątki tysięcy osób, a sprawą przekłuwania uszu i zakładania kolczyków maluchom prawdopodobnie zajmą się politycy. Sprawdź dlaczego.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
kolczyki u dziecka
fot. via babyology.com.au
Przekłuwanie uszu i zakładanie  kolczyków malutkim  dziewczynkom (także tym w wieku niemowlęcym) to temat, który budzi mnóstwo kontrowersji nie tylko w Polsce.

Jednym się to podoba (bo uważają, że kolczyki dodają dziewczynkom urody  i lepiej przebić uszy jak najwcześniej, żeby dziecko szybko zapomniało o bólu).
Inni są temu przeciwni (bo  dziewczynki nie potrzebują biżuterii, a kolczyki to fanaberia rodziców; bo  przebijanie uszu to ból i  ryzyko wypadku; bo nie wolno podejmować decyzji za dziecko).

Przeczytaj także: Czy zakładać małej dziewczynce kolczyki?

"Przekłuwanie małym dzieciom uszu to forma okrucieństwa"

Susan Ingmar z Wielkiej Brytanii, inicjatorka akcji Ban ear piercing for babies/toddlers   (Zakaz przekłuwania uszu niemowlętom i małym dzieciom) nie ogranicza się do udziału w dyskusji: chce doprowadzić do tego, by zakładanie maluszkom kolczyków było zabronione przez  przez prawo. Domaga się także przepisów, regulujących od jakiego wieku można to robić.

–  To forma okrucieństwa wobec dzieci. Niepotrzebnie naraża się je na strach i ból. To bezcelowe, nie służy niczemu poza zaspakajaniem próżności rodzica. Inne formy krzywdzenia dzieci są nielegalne. Z tym powinno być tak samo – wyjaśnia.  

Jej opublikowaną na stronie 38 Degrees petycję do brytyjskiego ministra ds. dzieci, Edwarda Timpsona, podpisało już prawie 37 tysięcy osób  a sprawa zrobiła się głośna w mediach i serwisach społecznościowych, np. na Facebooku.
 

Is ear piercing for babies and toddlers a form of child abuse? Tens of thousands of parents say it is and want child ear piercing to be banned. What do you think? Is it cruel?

Posted by Babyology on 11 czerwca 2015


 

"Bez przesady, kolczyki to nie problem"

Nie wszyscy  podzielają zdanie Susan.
 –  Mój Boże, jedna z najgłupszych petycji, jakie kiedykolwiek widziałam. W Ameryce Południowej wszystkim dziewczynkom przekłuwa się uszy tuż po narodzinach.  Zastanawiam się, ile z nich przez to zginęło lub ma problemy ze zdrowiem psychicznym? – pisze  Pat Cully.

Kolczyki w brytyjskim parlamencie

Sprawą przekłuwania uszu dzieciom  prawdopodobnie zajmą się wkrótce  politycy.  Jak donosi The Guardian,  poseł  Mark Tami zamierza poruszyć  kwestię ewentualnego ograniczenia wiekowego w brytyjskim parlamencie (zrobi to zresztą nie po raz pierwszy).

"Decyzja powinna należeć do rodziców, ale…"

Przekłuwanie  uszu niemowlętom i małym dzieciom raczej nie naraża ich na trwałe urazy,  co jednak nie znaczy, że nie powoduje bólu – mówi  dr Tim Ballard z  Królewskiego Kolegium Lekarzy (cytujemy za The Guardian).   Sugeruje, by decyzję (a także odpowiedzialność za nią) w sprawie kolczyków  pozostawić rodzicom, jednak zdecydowanie odradza przekłuwanie jakichkolwiek innych miejsc poza płatkiem ucha. Dodaje też, że jeśli już rodzic decyduje się na założenie dziecku kolczyków,  powinien zadbać o to, by odbyło się to w zgodzie z zasadami higieny i zostało zrobione przez osobę, która zna się na rzeczy.

"Kolczyki u dziecka sprzyjają powstawaniu alergii"

Z kolei alergolodzy z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego ostrzegają: kolczyki zakładane we wczesnym dzieciństwie sprzyjają powstawaniu alergii, która może się objawić nawet wiele lat później.

– Nie ma znaczenia, czy mała dziewczynka, np. jednoroczna, ma kolczyki złote czy srebrne, czy też z innych tworzyw. Biżuteria zawiera w swoim składzie nikiel. Ten metal bardzo często powoduje uczulenia – powiedziała  PAP prof. Ewa Czarnobilska, kierownik zespołu, który prowadził badania.  – Nikiel zawarty w kolczykach na ogół wywołuje wypryski skórne. Rodzice często błędnie myślą, że dzieckoma alergię pokarmową, np. uczulenie na mleko, a okazuje się, że za problem odpowiada właśnie kolczyk, który ma kontakt z układem immunologicznym.

Polecamy: Alergia kontaktowa u dzieci - co uczula najczęściej?

A jakie jest twoje zdanie na temat kolczyków dla dzieci? Podobają ci się?
Czy przekłuwanie małym dziewczynkom uszu powinno być zakazane przez prawo? Od jakiego wieku (i czy w ogóle) powinno się to robić? Czekamy na twoją opinię.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (155)
avatar

Agi
Agi | 2017-10-08 17:08 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Znowu to samo haha smiech na sali:) kazdy rodzic robi jak uwaza, kolczyki to nie zbrodnia ani bol :) wiecej bola zastrztki niz takie przeklucie uszow:) Ja mialan przebijane jak skonczylam roczek, moja siostra rowniez zyjem mamy sie dobrze nic nie ropialo kolczyki nosze do dzis mam kilkanascie par bez kolczyka jak bez ucha sie czuje:) Moja coreczka skonczylawe wrzesniu roczek i rowniez przebilam jej uszka i nic nie plakala wrecz przeciwnie usmiechala sie bo Pani kosmetyczka dala jej fajna zabawke :D i oczywiscie dyplom:)uszy nie ropialy a wszystko landnie sie zagoilo a mala nawet nie wie ze ma je na uszkach:)

Odpowiedz

Marta
Marta | 2017-10-08 09:38 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A może niech sobie każdy rodzic zdecyduje sam co robi ze swoim dzieckiem. Ja miałam przekłute jak miałam roczek nie umarłam od tego i jakoś żyje. I nikt z tym nie miał kiedyś problemu a teraz każdemu coś przeszkadza. Moje dziecko maja sprawa. Niech sobie każdy sam decyduje jako rodzic a postronne osoby swoją opinie zachowają dla siebie.

Odpowiedz

Voy
Voy | 2017-10-05 23:22 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja uważam, że dziecko w odpowiednim wieku samo zdecyduje, czy przekuwać swoje uszy. Ja swojej córce nigdy nie przekuje uszu dla własnej satysfakcji

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Elcia
Elcia | Voy | 2017-10-08 22:17 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

moja starsza córka chciała kolczyki i w wieku 4 lat przebiliśmy uszka młodsza ma teraz 4 i nie chce kolczyków więc uszanuję to i nie będę namawiać

Odpowiedz

Agula
Agula | 2017-07-29 10:14 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Czy przekłuje mojej córeczce uszy czy nie to tylko i wyłącznie moja sprawa. Niech wyższe instancje zajmą się wazniejszymi sprawami. To my rodzice odpowiadamy za swoje dzieci więc i decyzja należy do nas.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Aaaa
Aaaa | Agula | 2017-08-11 03:19 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Przekluwasz coreczce.
Sobie przekluj co chcesz, ale jej zostaw wolny wybor, ktorego dokona w stosownym czasie.

Odpowiedz

lidia
lidia | 2017-07-29 09:49 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jeśli rodzic koniecznie chce, to może poczekać do 3 roku życia? Myślę, że to optymalny wiek. Ja miałam nieco później również pistoletem. Jeśli rodzic tak bardzo chce, to niech się zapozna z tematem wcześniej i poczyta trochę. Ale mimo wszystko jednak jest to fanaberia rodzica. Rodzic powinien być mądry. Ale nikt nie ma prawa za niego decydować!

Znam pewien przypadek z pewnego przedszkola, gdzie pracowałam. Uszka zaczęły ropieć 3 letniej dziewczynce i matka nic z tym nie zrobiła, uszy zaczęły się zarastać i taką obolałą dziewczynkę przyprowadziła do przedszkola. Opiekunki dziecka nie przyjęły, matka wściekła próbowała na siłę w toalecie przedszkolnej zdjąć córce kolczyki, by ją zostawić w grupie. Nie udało jej się. Później szpital, narkoza i blizny na całe życie.

Odpowiedz

ajaa
ajaa | 2017-06-16 22:35 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

no ale po co przekluwac te uszy? szczepienie jest po cos, kolczyki u dziecka to tylko fanaberia rodzicow.

Odpowiedz

anonim
anonim | 2017-06-15 14:23 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

wieziela że anglicy to sami kretyni a nie do tego stopnia ze będzie zabronione przewijanie uszu u dziewczynek

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Greta
Greta | anonim | 2017-06-16 22:39 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

a Polacy to sami mądrzy ludzie, którzy narażają dziecko na ból, bo chcą, by mialo kolczyki, ktore nie są mu do niczego potrzebne, Jezu, ludzie, bo co pisac bzdury?

Odpowiedz

ojtam
ojtam | 2016-07-29 20:29 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Chyba więcej krzywdy może zrobić dziecku np. złe odżywianie niż przekłute uszy

Odpowiedz

AaaaaapowiedziB
AaaaaapowiedziB | 2016-07-28 21:09 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A czy szczepienie nie boli? A mimo szczepienia czy dziecko moze jednak zachorować? Czy nie narażamy wtedy dzieci na NOP? Pobieranie krwi nie boli? Pielęgniarki często pobierają krew bez rękawic, czy nie narażamy wtedy dzieci na jeszcze gorsze choroby.,, W pistolecie nie ma igły. Kolczyki sa sterylne i nie maja styczności z pistoletem nie dotyka ich rownież kosmetyczna poniewaz sa zapakowane i wkładane z opakowaniem do pistoletu... Decyzja należy do rodzica to czy szczepi czy zgadza sie na zabiegi i to czy przekłuje ucho,.. Nikt tu nie krzywdzi dziecka... Decyzja powinna zawsze byc przemyślana i konsekwentnie powinno sie potem dbać o przekłute ucho a nie dojdzie ani do zakażenia ani do innego nieszczęścia. Przekłucie ucha dziecko boli zdecydowanie mniej niż wbicie mi igły i podanie bolesnej szczepionki po ktorej mogą byc powikłania i niestety nie daje to nam 100% gwarancji ze dziecko nie zachoruje... Wiec co to za bicie piany,

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Ninen
Ninen | AaaaaapowiedziB | 2016-07-29 19:06 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

1. pistolety używane w większości salonach kosmetycznych nie są używane kilkukrotnie, bez sterylizacji.
2. Kolczyki z paletki, które nawet jeżeli były dotykane gołymi rękami NIE SĄ STERYLNE. Te kolczyki dodatkowo są za krótkie, przez co wżyna się w ucho świeżo po przekłuciu.
3. Igła nacina skórę i tkankę w uchu, przez co całość odpowiednio układa się wokół kolczyka, w przypadku przebicia pistoletem z kolczykiem, tkanka jest miażdżona i rozrywana, przez co gorzej się goi.
Jeżeli byłaby to taka świetna metoda, dlaczego odradza się ją? Dlaczego osoby, zajmujące się profesjonalnie dziedziną piercingu nie wykonują pistoletem tego?

Dodatkowo, szczepienie ma na celu chronić przed chorobami itp., a nie być ozdobą...

Odpowiedz

Moni
Moni | AaaaaapowiedziB | 2016-12-18 22:20 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Co ma szczepienie do kolczykow?

Odpowiedz

m
m | AaaaaapowiedziB | 2017-04-24 11:02 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Szczepienia chronią przed chorobami. Są koniecznością. A czemu służy przekłuwanie uszu? Ratuje życie?

Odpowiedz

Xfd
Xfd | AaaaaapowiedziB | 2017-06-01 11:05 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie porównuj szczepienia do głupich kolczyków. Bo kolczyki niczemu nie służą .świadczą o głupocie rodzica

Odpowiedz

Karol
Karol | AaaaaapowiedziB | 2017-06-19 09:06 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Doucz sie czy pielęgniarka zakaza bez rękawiczek czy pacjent od którego pobiera materiał i sa otwarte wrota zakażenia To jest tylko ryzyko.pielęgniarki Jak.sie igłą zakluje to nawet ta zasrana rekawiczka nie pomoże Weź nie pisz takich głupot jak nie masz o tym pojęcia!

Odpowiedz

Ninen
Ninen | 2016-07-28 16:23 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Przebito mi uszy, gdy miałam 12-13 lat. U kosmetyczki, pistoletem. Szczerze? Żałuje, że nie miałam zrobionego tego u piercera. Kwestia, że to zależy od rodzica, czy przebiją, czy nie małemu dzieciakowi uszy- owszem, to od nich zależy. Tylko większość nie ma wiedzy o piercingu, nie wie, że idąc np do kosmetyczki, która posługuje sie pistoletem nie jest bezpiecznie. Takie pistolety nie są sterylne, tak samo kolczyki. Są za małe, a dziurka powstaje w wyniku zmiażdzenia i rozerwania tkanki, przez co uszy goją się gorzej i bolą bardziej. Naprawdę, zastanówcie się ludzie co robicie i czy jest to takie konieczne.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

kk
kk | Ninen | 2017-06-16 15:59 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Przekluwam uszy pistoletem i nie miałam ani jednego dziecka z jakimś problemem. Swojej córce przeklulam jak była malutka i zagoilo się szybko. Teraz wkłada się bezpośrednio z opakowania na pistolet kolczyka ja go nawet nie dotykam jednym palcem i sterylizuje sprzed po każdym użyciu obowiazkowo.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?