Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Czy lekarze nie bagatelizują za bardzo gorączki u dziecka?

| aktualizacja: 12.10.2016 | 1

By dobrze ocenić stan zdrowia dziecka i zapobiec poważnym chorobom, trzeba wykonać 4 proste badania. Ilu lekarzy o tym pamięta? Opinia NICE.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
jakie badania lekarz
fot. Fotolia
Dziecko gorączkuje, idziemy do pediatry. Lekarz słucha naszych spostrzeżeń, zagląda do gardła i osłuchuje dziecko (bynajmniej taką mamy nadzieję, że jest to absolutnym standardem). Zajrzenie do ucha i nosa, to już rzadkość, nie każdy lekarz ma otoskop, nie każdy też obejrzy oczy dziecka. 

Wracamy do domu z lekarstwami i... czekamy na rozwój sytuacji. Pogorszy się, czy polepszy? Gorączka przejdzie, czy też nie? Jak nie, wracamy po antybiotyk, bo po co robić drogie badania i ustalać, czy to bakteria, czy to wirus? Dopiero jak antybiotyk nie zadziała, wtedy lekarz zaczyna przyglądać się bardziej dziecku.

Oczywiście nie można generalizować, bo lekarze są różni i wielu już w czasie pierwszej wizyty pochyli się nad dzieckiem i odpowie na wszelkie pytania rodziców. Są jednak tacy, których gubi rutyna, zmęczenie i stąd czasem ich zbyt późna reakcja, bądź bagatelizowanie objawów,  powoduje poważne komplikacje zdrowotne.

Według brytyjskiego National Institute for Health and Care Excellence (Nice) każdy lekarz powinien wykonać 4 podstawowe badania, by określić stan zdrowia dziecka i wykryć na czas rozwój groźnej choroby. 

Są to:
  1. ustalenie temperatury ciała
  2. zbadanie tętna dziecka
  3. ustalenie częstości oddechów dziecka na minutę .
  4. ocenienie nawrotu kapilarnego - czyli po jakim czasie uciśnięta skóra dziecka powróci do pierwotnego koloru (powinno to być ok 2 sekund)
Pierwsza pomoc - co to jest szybkie badanie urazowe?

Według NICE niewielu lekarzy bada dzieci w ten sposób, a jak oceniają, taka diagnostyka w przypadku dzieci z gorączką, mogłaby wstępnie pomóc rozpoznać objawy sepsy, zapalenia opon mózgowych, czy zapalenia płuc.

Badania przeprowadzone przez specjalistów z NICE w jednym z brytyjskich szpitali, wykazały, że zaledwie 13% lekarzy stosuje takie metody badania dzieci. Co trzecie dziecko nie miało przeprowadzonego żadnego z proponowanych badań. Bardzo rzadko sprawdza się u dziecka częstość oddechu, a jest to bardzo ważne.  U noworodka powinno być 40 oddechów/min, u dzieci 20-25. Przyśpieszenie lub zwolnienie oddechu może świadczyć o chorobach płuc, stanach zapalnych, oraz wielu innych schorzeniach. 

Według brytyjskiego National National Institute for Health and Care Excellence (Nice) nadal wiele dzieci umiera z powodu infekcji (poniżej 5 roku życia),  dlatego tak ważna jest wczesna diagnostyka. 

Czy Wy jesteście zadowolone z Waszego pediatry?

Czy zabrałabyś dziecko do takiego pediatry?- film

źródło: www.anglia.today
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar

marseban
marseban | 2016-10-08 23:09 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja z moimi corciami chodzę do jednej i tej samej pani doktor od lat, nigdy się nie pomyliła a wizyta u niej z dzieckiem trwa zawsze godzinę. Córki są sprawdzane wzdluz i szerz :) ale jest to lekarz prywatny ... nigdy nie zamienię na innego .... mam swoje doświadczenia w tej kwestii i to niekoniecznie pozytywne ..

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?