Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Czy olej kokosowy jest dobry dla dziecka?

| aktualizacja: 26.01.2017 | 3
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
Olej kokosowy
fot. Fotolia
Ostatnio dużo się mówi o oleju kokosowym. Ale czy naprawdę jest tak wartościowy? Od kiedy dziecko może zacząć go jeść? Wyjaśnia dietetyk z SGGW dr inż. Anna Harton.

Odpowiednia ilość tłuszczu jest bardzo ważna w diecie małego dziecka. Już przecież mleko mamy blisko w połowie składa się właśnie z tłuszczu! Jednak liczy się nie tylko jego ilość, ale także jakość.

Jakie tłuszcze powinny jeść małe dzieci?

Zgodnie z zaleceniami dla niemowląt i małych dzieci najlepsze są tłuszcze pochodzenia roślinnego, w tym oliwa, oleje, oraz masło. Tłuszcze roślinne są źródłem korzystnych dla zdrowia nienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym wielonienasyconych, których więcej zawiera np. olej rzepakowy niż oliwa z oliwek. Masło to też dobry wybór, choć zawiera nasycone kwasy i dostarcza cholesterol. To tłuszcz naturalny, łatwo strawny i zasobny w cenne witaminy rozpuszczalny w tłuszczu takie jak witamina D czy A.

Czy dzieci mogą jeść olej kokosowy?

Olej kokosowy nie jest zalecany dla dzieci z uwagi na bardzo dużą zawartość kwasów nasyconych, których w diecie maluchów powinno być tak mało jak to tylko możliwe. Tymczasem olej kokosowy zawiera blisko 90 proc. kwasów nasyconych, wśród których dominuje kwas laurynowy, będący jednym z najbardziej aterogennych (zwiększających ryzyko miażdżycy). Składem kwasów tłuszczowych olej kokosowy przypomina smalec, którego również nie poleca się w żywieniu niemowląt i małych dzieci.
Jednak jak wskazują inni specjaliści olej kokosowy może być stosowany do pielęgnacji skóry niemowlaka, w tym wykorzystany na wiele sposobów. 

Zobacz też: Kwasy mądrości i odporności. 5 najlepszych źródeł kwasów omega-3

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (3)
avatar

tata
tata | 2017-11-13 19:31 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Aterogenny kwas laurynowy? Skąd pani czerpie taką wiedzę? Jakie badania to potwierdzają? Proszę o źródło.

Odpowiedz

maniek
maniek | 2017-11-13 19:28 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A w mleku matki jakie są tłuszcze, Skończcie z tą fobią przed tłuszczami nasyconymi, Powtarzacie ciągle te same brednie.

Odpowiedz

Anna
Anna | 2017-07-19 00:18 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Olej kokosowy ma kwasy nasycone średniolancuchowe, a smalec długołańcuchowe

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?