Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Czy można kąpać się z maleństwem?

| 21.02.2007, aktualizacja: 02.01.2014 | 7

Wspólna kąpiel wpływa pozytywnie na rozwój dziecka i stymuluje jego zmysł dotyku.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
wspólna kąpiel z niemowlęciem
fot. RF
Dzieci, które w okresie niemowlęcym były głaskane i często przebywały blisko mamy w kontakcie skóra do skóry, lepiej się rozwijają - twierdzi Ewa Grzybowska, psycholog, z poradni ELPIS.

Wspólna kąpiel stymuluje zmysł dotyku. Jednocześnie dziecko w tym wieku, w naturalny sposób podchodzi do nagości rodziców. Dzięki temu w przyszłości swoją nagość będzie traktować jako coś normalnego. Ponadto, dla maluszka wspólna kąpiel jest jednym ze wspanialszych przeżyć dnia. Również dla mamy może ona być wielką przyjemnością.

Tak blisko Ciebie
Niemowlę zwykle lubi ciepłą kąpiel, zapewne dlatego, że przypomina mu dobre czasy, gdy przebywało w łonie mamy i zewsząd otaczały maluszka wody płodowe. Jeszcze większą przyjemność sprawia dziecku kąpiel razem z Tobą. Jest wtedy tak blisko Ciebie, w kontakcie skóra do skóry. Słyszy Twój głos, bicie serca, może się do Ciebie przytulać. Czuje się odprężone i kochane. Taką kąpiel można polecić zwłaszcza w dni, które dla szkraba nie były najlepsze, bo np. miał szczepienie, bolał go brzuszek, dręczyła kolka albo przeżył inną stresową sytuację. Ciepła woda wpływa bowiem odprężająco i rozluźniająco, maluszek zapomina o wszystkich troskach i bólach, jakie go trapiły.

Recepta na lęk
Jeśli malec przestraszył się wody, bo np. dostała mu się do buzi lub oczu, albo co gorsza podczas mycia do oka wtarł sobie odrobinę mydła czy szamponu, potem zaczyna krzyczy wniebogłosy, jeszcze zanim kąpiel się zacznie. Wtedy zamiast na siłę wkładać go do wanienki, lepiej napuścić wodę do dużej wanny i wykąpać się razem z maluszkiem.

Zabawy w wannie
Przede wszystkim pamiętaj, że dziecko powinno się czuć swobodnie. Jeśli jest jeszcze maleńkie i nie potrafi samodzielnie siedzieć, połóż je na sobie na brzuchu – w pozycji na pleckach lub brzuszku. Wiele dzieci woli właśnie leżeć na brzuszku, wtedy wygodniej im patrzeć na wodę, poza tym czują się pewniej.
Siedmiomiesięcznego maluszka posadź na swoich kolanach. Potrzymaj za rączki i uderzaj nimi lekko w wodę, by rozbryzgiwała się wokół Was. Potem złap go za nóżki i rób to samo. Potraktuje to jako rodzaj wesołej zabawy i będzie się śmiać.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (7)
avatar

joasssia
joasssia | 2015-11-17 19:18 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jak mozna kapac malca pod prysznicem tak aby byl ze mna?

Odpowiedz

twujstary
twujstary | 2014-11-13 11:36 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

ja to wole kompac sie z ojcem

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

sewerynpszybylak
sewerynpszybylak | twujstary | 2014-11-13 11:37 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

ja tesz

Odpowiedz

zwolenniczka
zwolenniczka | 2009-01-15 11:23 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nasza Łucja ma 1,5 roku. Od niedawna możemy kąpać się w wannie, bo do tej pory mieliśmy tylko prysznic i kąpaliśmy ją w plastikowej wanience. Teraz z przyjemnością się z nią kąpiemy zarówno ja jak i tatuś. Oczywiście na golaska. Wspólna kąpiel jest świetną formą poprawiania relacji i umacniania więzi. Polecam

Odpowiedz

Daga
Daga | 2008-12-15 13:10 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nasza Martynka ma cztery miesiące, od miesiąca kąpie się razem ze mną w "dużej" wannie. Jest przy tym wiele zabawy i radości, wcześniej bywał płacz podczas kąpieli

Odpowiedz

edyta
edyta | 2007-07-23 23:16 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

jestem mama pieciomiesiecznego Alexandra,od drugiego miesiaca zycia Olus kapie sie z tata w wannie a ja pomagam w kapieli.Wanienka sluzyla tylko przez czery tygodnie i kapanie w niej Olka sprawialo nam duzo trodnosci...Kopiel w ,,duzej''wannie to dla naszego synka ogroma frajda.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

ana
ana | edyta | 2008-04-20 19:31 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

mój synek Olafek ma 4 miesiące. od trzeciego miesiąca życia kąpie się z tatą w "dorosłej " wannie (z moją delikatną asystą)... za każdym razem podziwiam rosnącą więź między ojcem i synem. polecam całym sercem

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?