Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Czy można rozpieścić niemowlę

| aktualizacja: 02.11.2017 | 3
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(6)
mama, niemowlę, całować, zabawa
Babcia mówi, że nie powinnaś nosić dziecka na rękach, bo je rozpuścisz. Przyjaciółka twierdzi, że to nieprawda. Kto ma rację?
Chcesz, by twojemu maleństwu niczego nie brakowało, by było szczęśliwe, uśmiechnięte, nie płakało... Tylko co to oznacza w praktyce, skoro każdy mówi na ten temat co innego? Co jest prawdą, a co mitem? Rozwiejemy twoje wątpliwości.

Często przytulane i noszone na rękach niemowlę wyrasta na maminsynka
FAŁSZ
Jest dokładnie odwrotnie! To dzieci, które pozostawia się samym sobie, mogą wyrosnąć na ludzi niesamodzielnych, domagających się ciągłej uwagi i szukających potwierdzenia, że są dobrzy, ważni i kochani. Natomiast wypieszczony malec czuje się bezpieczny. Dzięki temu nie boi się świata.

Bobas potrzebuje bliskiego kontaktu z mamą tak jak szczenię czy małpka
PRAWDA
Gdy małym małpkom dano do wyboru dwie matki zastępcze: drucianą (z mlekiem) i zrobioną z miękkiego futerka (bez mleka), zwierzątka wolały tę drugą, bo mogły się do niej przytulić. Z niemowlętami jest tak samo: dla nich również możliwość przytulenia się do mamy jest ważniejsza niż pełny brzuszek i czysta pielucha. Zadbane maluszki z domów dziecka cierpią na chorobę sierocą właśnie dlatego, że nie mają kogoś na wyłączność.

Za pomocą płaczu niemowlaki manipulują dorosłymi
FAŁSZ
Noworodki oraz kilkumiesięczne niemowlęta są za małe, by kalkulować: „Chcę, żeby mama przyszła, więc będę udawał, że coś mi dolega”. A więc nie potrafią manipulować otoczeniem. I choć czasem pewnie trudno w to uwierzyć (zwłaszcza o czwartej nad ranem), nie płaczą także dlatego, by komukolwiek zrobić na złość. Jeśli płaczą, to znaczy, że potrzebują pomocy. Nie mają do dyspozycji innych sposobów, by powiadomić bliskich, że jest im źle. Gdy reagujesz na płacz dziecka i próbujesz mu pomóc, to tak jakbyś mówiła: „Już dobrze, kochanie, jestem przy tobie”.

Smyk, który ma suchą pieluszkę i pełny brzuszek, nie ma powodów do płaczu
FAŁSZ
Ma i to mnóstwo! Płacząc, może mówić wiele rzeczy, np. „Jestem zmęczony”, „Coś mnie boli”, „Jest mi zimno/gorąco”, „Chcę, żeby mnie ktoś przytulił”, „Mam zatkany nos i ciężko mi oddychać”.

Maleństwo nie potrafi czekać
PRAWDA
Im dziecko jest młodsze, tym trudniej mu się pogodzić z tym, że jego życzenie nie zostaje spełnione natychmiast. Lepiej więc nie wystawiać cierpliwości takiego bobaska na próbę. Natomiast im malec jest starszy, tym więcej sytuacji, gdy nie tylko można, ale wręcz trzeba powiedzieć mu „nie”.

Nie zawsze można ustalić przyczynę płaczu i pomóc dzidziusiowi
PRAWDA
Choćbyś nie wiem jak się starała, nie odczytasz wszystkich wysyłanych przez maleństwo komunikatów. Dziecka nie da się uchronić przed stresem, zresztą w małych dawkach skłania on malca do działania i rozwoju.


separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (3)
avatar

em
em | 2010-09-09 21:46 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jak mnie wkurzają takie wszystkowiedzące stare baby, które widząc małe tulone dziecko, twierdzą, że je rozpieszczę nosząc, tuląc i spełniając jego potrzeby...

Odpowiedz

asia
asia | 2010-09-09 09:58 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Przytulenia, poczucie bezpieczeństwa, uczucie ze jest się kochanym - słowa gesty bardzo dużo dają, dziecko wie ze jest ważne, chciane, kochane, błędnie rozumiemy rozpieszczanie.Ci którzy krytykuja noszenie na rękach, tulenie, bawienie sie z maluchem - sami widocznie nie dostali tego, zazdrośni egoiści.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

mundka
mundka | asia | 2010-09-09 11:04 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

..i przytulac i okazywac im emocje...Nie można zapomnieć o wychowaniu i mówieniu "nie" kiedy wymaga tego sytuacja,
ale myśle, że noszenie na rękach i tulenie malucha wychodzi mu na dobre. POza tym, moje dziecko obecnie raczkuje i chęć poznania świata jest u niego tak silna, ze noszenie na rękach odkłąda na sam koniec. Przytula się jednak zawsze z ogromną przyjemnoscią:-)))

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?