Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Ciąża i PCOS: ekspert wyjaśnia, czy to możliwe

| aktualizacja: 29.06.2017 | 1

Zespół policystycznych jajników utrudnia zajście w ciążę, ale czy ją wyklucza? Na to pytanie odpowiada dr Dariusz Mercik, ginekolog z Kliniki Leczenia Niepłodności i Badań Prenatalnych Gyncentrum w Katowicach.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
Czy można zajść w ciążę przy PCOS?
fot. Fotolia
PCOS to zaburzenie hormonalne, które może prowadzić do niepłodności. Szacuje się, że na zespół policystycznych jajników cierpi ok. 10-15 proc. kobiet w wieku rozrodczym. To jedno z częstszych zaburzeń hormonalnych u kobiet, które nie mogą zajść w ciążę. Kobiety cierpiące na tę dolegliwość, rzadko miesiączkują (średnio mniej niż 9 razy w roku), często nie mają w ogóle miesiączki, skarżą się na nieregularne krwawienia. Ekspert leczenia niepłodności wyjaśnia, jakie są szanse zajścia w ciążę w przypadku PCOS.

Niepłodność a PCOS

W przebiegu zespołu policystycznych jajników, w jajnikach wzrasta ilość pęcherzyków Graafa, które zamiast co miesiąc uwalniać komórkę jajową, obumierają, tworząc liczne torbiele i cysty. Nie dochodzi do owulacji, co uniemożliwia zajście w ciążę: - Duży odsetek pacjentek z problemem niepłodności to kobiety z zespołem policystycznych jajników – przyznaje dr Dariusz Mercik, ginekolog z Kliniki Leczenia Niepłodności i Badań Prenatalnych Gyncentrum w Katowicach. - To wręcz jedna z najczęstszych przypadłości, które utrudniają zajście w ciążę. Kobiety z PCOS mają predyspozycje do nadciśnienia, cukrzycy ciężarnych, są bardziej narażone na problemy z donoszeniem ciąży, nawracające poronienia oraz na przedwczesny poród – wylicza.

Czy ciąża przy PCOS jest możliwa?

Ponieważ objawy PCOS nasilają się z wiekiem, najlepiej, żeby kobieta cierpiąca na tę dolegliwość, poczęła dziecko przed 25 rokiem życia. Nie zawsze jest to możliwe, a czasami problemy pojawiają się dopiero przy staraniach o kolejne dzieci. Dr Mercik uspokaja: - Zajście w ciążę przy PCOS jest możliwe, zaś poziom hormonów musi być na tyle wyrównany, aby mogło dojść do owulacji – kluczowego procesu dla zapłodnienia – podkreśla. Najważniejszw jest wykrycie u pacjentki zespołu policystycznych jajników, dlatego jeśli od ponad roku nie możesz zajść w ciążę, poproś lekarza o zbadanie cię pod kątem PCOS.

Zobacz też:

 
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar

asia
asia | 2017-07-01 09:59 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

mozna przy pcos zajść i donosić zdrowo ciążę. Moja córcia ma 3,5 roku.
Niestety mam teraz 30 lat, objawy się bardzo wzmogły z wiekiem i lekarz stwierdził,że o drugą ciążę będzie trudniej.....
Nie poddaję się ;-D

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?