Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Czy obecność ojca ma wpływ na przebieg ciąży?

| aktualizacja: 19.02.2015 | 1

Zdrowy tryb życia, odpowiednia, niekiedy wspomagana suplementacją dieta, regularne badania kontrolne w ciąży – to podstawowe zalecenia dla każdej przyszłej mamy. Okazuje się jednak, że dla zdrowia dziecka niebagatelne znaczenie ma także… obecność i zaangażowanie jego ojca. I to już od chwili poczęcia.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
para, małżeństwo, ciąża, brzuch
fot. © Igor Mojzes - Fotolia.com
Do takiego wniosku doszli amerykańscy naukowcy z University of South Florida, a wyniki swoich badań opublikowali w Journal of Community Health. Wcześniej udowodniono już, że dzieci, których ojcowie angażują się w ich wychowanie, nie tylko szybciej się rozwijają, ale także lepiej radzą sobie w szkole.
Tym razem grupa badaczy pod kierunkiem dr Aminy P. Alio postanowiła sprawdzić, czy i jaki wpływ ma obecność przyszłego ojca na przebieg ciąży oraz zdrowie nienarodzonego malucha. W tym celu wzięli pod lupę akty urodzenia niemal miliona czterystu tysięcy dzieci, urodzonych na Florydzie w latach 1998–2005. Dla naukowców ważne było, czy w dokumentach widniało nazwisko ojca, czy też nie. Można oczywiście zarzucić im, że to zbyt wielkie uproszczenie – że sam fakt podania w akcie urodzenia nazwiska nie czyni jeszcze z nikogo troskliwego rodzica… Jednak badacze uznali, że choć rzeczywiście trudno tylko na tej podstawie przesądzać o stopniu zaangażowania ojca, o tyle można przynajmniej mówić o jego obecności i jakiejś formie aktywności podczas dziewięciu miesięcy oczekiwania na narodziny potomstwa.

Ojciec – antidotum na stres?

Po przeanalizowaniu wspomnianych aktów urodzeń oraz zestawieniu ich z historią ciąż i losami dzieci naukowcy doszli do wniosku, że brak wsparcia ze strony ojca mającego się narodzić dziecka może być jednym z czynników powodujących wzrost śmiertelności noworodków, zwiększa bowiem ryzyko wystąpienia komplikacji u przyszłej mamy. Okazało się, że kobiety, które samotnie przeżywały ciążę, znacznie częściej miały anemię, wysokie ciśnienie tętnicze i rzucawkę ciążową, a ich dzieci częściej przychodziły na świat przed terminem i z niską wagą urodzeniową. Dlaczego? Naukowcy twierdzą, że nieobecność ojca u boku przyszłej mamy zwiększa u niej poziom stresu. Poza tym często to właśnie mężczyźni dopingują matki swoich dzieci do tego, by będąc w ciąży, prowadziły zdrowy tryb życia. W efekcie kobiety, które samotnie oczekują na narodziny potomstwa, zdecydowanie rzadziej przestają palić papierosy i poddają się regularnym badaniom kontrolnym.

Przeczytaj także: Polski o stylu życia i emocjach w ciąży – raport
       
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar

Realistka
Realistka | 2016-05-16 16:19 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Guzik prawda, odkąd zniknął z mojego życia tatuś od siedmiu boleści jestem spokojniejsza, mam o wiele mniej stresu i nareszcie nikt mnie nie dręczy. W nosie mam takiego faceta który w czasie ciąży zarywa inne i nie interesuje się dzieckiem. Dzidzia ślicznie rośnie, jest zdrowa, ja spokojniejsza i szczęśliwa. A ojciec nie musi być biologiczny - ojciec musi być kochający. A teraz zapewne panowie będą wylewać swój jad bo nagle się okazuje że tak naprawdę można obyć się bez nich. Nasze zdrowie kobietki, nie dajcie sobie wmówić że lepiej być nieszczęśliwe z kimś jak spokojne i szczęśliwe same- z wyboru. Pozdrawiam.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?