Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Można oblizywać smoczek dziecka, czy nie?

| aktualizacja: 22.11.2016 | 7

Naukowcy długo badali, czy będzie to korzystne dla dziecka. U tych dzieci, u których rodzice przyznawali się do czyszczenia smoczka za pomocą własnej śliny, potwierdzono...

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
fot. Fotolia

Smoczek na ziemi - i co zrobić?

Wychodzicie na spacer i dziecku nagle upada smoczek na ziemię. Co robisz, jeżeli nie masz ze sobą wody, a w pobliżu nigdzie nie widać łazienki z dostępem do bieżącej wody? Rodzice do tej pory postępowali różnie, wielu decydowało się własną śliną wyczyścić smoczek, inni próbowali to robić chusteczkami mokrymi czy suchymi. Pomysłów wiele.

Niektóre mamy uznawały, że czyszczenie smoczka własną śliną, jest zbyt niehigieniczne, ale i niebezpieczne dla dziecka, ze względu na różnego rodzaju bakterie, czy drobnoustroje, które mogłyby zostać przekazane maleństwu.

Czytaj: Całuję swoje dziecko w usta - czy to źle?

Co na to naukowcy?

Naukowcy Bill Hesselmar,Fei Sjöberg,Robert Saalman,Nils Åberg,Ingegerd Adlerberth, Agnes E. Wold, zebrali wyniki swoich badań, które dowodzą czegoś zupełnie zaskakującego. Próbowali oni zbadać, czy sposób czyszczenia smoczka i tym samym kontaktu ze śliną osoby dorosłej, może być korzystne dla dziecka, czy wręcz przeciwnie.

Przebadano w tym celu blisko 200 dzieci, z których rodzicami przeprowadzono wywiad, gdy dzieci miały 4,6,18 i 36 m-cy. Rodzice deklarowali czy ich dzieci korzystały ze smoczka i czy u dzieci zdiagnozowano do 3. roku życia jakąś alergię. U dzieci w wieku 4 m-cy zrobiono analizę próbek śliny.

Wynik badań były zaskakujące. U tych dzieci, u których rodzice przyznawali się do czyszczenia smoczka za pomocą własnej śliny, potwierdzono: znacznie rzadziej występującą astmę, wypryski i uczulenia, niż w podobnej grupie wiekowej. Dlaczego tak się dzieje? Ssanie smoczka swojego niemowlęcia może zmniejszyć ryzyko rozwoju alergii, prawdopodobnie poprzez stymulację układu odpornościowego przez drobnoustroje przenoszone do dziecka poprzez ślinę rodziców. Jest to pewien rodzaj profilaktyki pierwotnej.

Sterylność popłaca?

Jama ustna zawiera złożoną mieszaninę bakterii tlenowych i beztlenowych z ponad 600 rozpowszechnionych u niemowląt. Ślina jest również przenoszona nie tylko poprzez oblizywanie smoczka, ale także, jeśli rodzic wkłada do ust łyżkę, karmiąc niemowlę. Czy wczesne narażenie na mikroorganizmy jamę ustną chroni przed rozwojem alergii? Nie jest to jeszcze w pełni potwierdzone. 

Celem pracy naukowców było zbadanie, czy sposób, w który rodzice czyszczą smoczek ich dziecka,  wpływa na ryzyko rozwoju alergii u nich. Wyniki tych badań dowodzą, że dzieci, które nie są wychowywane sterylnie, mają zdecydowanie mniejszą szansę na wystąpienie u nich alergii, co potwierdzone było również w innych badaniach. Dzieci z krajów mniej zamożnych, czy z biedniejszych rodzin, gdzie dzieci mają kontakt ze zwierzętami, z przyrodą, z różnymi bakteriami, mniej chorują.

Czytaj także: Jak dobrać smoczek, by nie powodował wad zgryzu?

źródło: www.pediatrics.aappublications.org
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (7)
avatar

mam
mam | 2017-05-03 16:06 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Rodzice oblizujący smoczek czy też łyżeczkę od czasu do czasu gdy nie ma w co powycierać to się zgodzę ale widząc dziadków rozgryzających i oblizujących smoczki i inne rzeczy należące do dziecka to stanowczo mówię NIE

Odpowiedz

mama
mama | 2016-11-19 22:11 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

ja moim dzieciom nie oblizywałam smoczka bo moje dzieci go nie używały ale moja siostrzenica która ma trójkę dzieci starsze dzieci syn 5 lat i córka 3 lata mają próchnice od oblizywania smoczka chociaż ona się nie przyznaje do tego że dzieci od tego mają próchnice

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Ja cię
Ja cię | mama | 2017-03-26 19:02 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A skąd Ty masz pewność, ze to od oblizywania? Typ: po prostu wiem? :D

Odpowiedz

Aga
Aga | mama | 2017-04-22 12:30 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Droga "mamo" oblizywałam starszemu synowi smoczek i ma piękne ząbki. Od pierwszego ząbka dbałam o czystość i codziennie czyściłam jamę ustną dziecku (pierwszy ząbek 4 miesiące). Dzisiaj ma 5 lat i sam myje swoje ząbki. Ma piękne bialutkie ząbki. Był u stomatologa kilka razy. Ząbki są zdrowe bez próchnicy mimo, że je dużo słodyczy. To nie jest wina oblizywania smoczka tylko dbałości o czystość w jamie ustnej i genów które mają też duży wpływ na nasze zęby.

Odpowiedz

Wiola
Wiola | mama | 2017-04-22 13:59 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jak miała zaniedbane zęby to tylko i wyłącznie jej wina.

Odpowiedz

Ad
Ad | 2016-11-19 18:19 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ok zbadali astmę , a co z próchnica która jest chorobą zakaźną!!! Mało który rodzić o tym wie. Oblizywanie smoczka powoduje że jamę ustną dziecka szybciej kolonizuje min stroptococcus mutans czyli bakteria odpowiedzialna za PRÓCHNICĘ !!! Mamy nie oblizujcie smoczków !!!

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

EU
EU | Ad | 2016-11-19 19:48 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Zgadzam sie w pelni.
Nikt nie mysli o tym i malo rodzicow zdaje sobie sprawe z tego, ze prochnica jest choroba zakazna!!!

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?