Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Czy planując zajście w ciążę para powinna uzupełniać dietę suplementacją?

| aktualizacja: 02.10.2015 | 7

Zaczynacie starania o dziecko i zastanawiacie się, czy powinniście zmienić dietę i zacząć przyjmować suplementy?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
Kobieta, tabletki, leki, choroba, leczenie
fot. Fotolia

Zmień dietę zanim zajdziesz w ciążę

Zdaniem prof. Alicji Chybickiej, prezesa Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego para, która planuje zajść w ciążę powinna zmienić swoje nawyki żywieniowe minimum pół roku przed poczęciem a najlepiej 2 lata wcześniej. Jeśli oczywiście dotychczas ich dieta nie była prawidłowo zbilansowana.
-W okresie starań o dziecko, jak i potem w czasie ciąży i podczas karmienia piersią nasze żywienie powinno być bardzo przemyślane i zbilansowane – mówiła prof. Alicja Chybicka. - Chodzi o zmianę podstawowych nawyków żywieniowych, takich jak wyeliminowanie z diety m.in. trans tłuszczy, czy nadmiaru słodyczy.
Zdaniem prof. Chybickiej warto już na początku starań o dziecko zaprogramować zdrowe żywienie i w ten sposób e wyeliminować wiele chorób: nadciśnienie, cukrzycę, jak i wiele innych, które szkodzą układowi sercowo-naczyniowemu.
Dlaczego warto? Oprócz zdrowia mamy niezdrowe odżywianie nie zostaje przekazane dziecku.


Zobacz też: Dieta kobiety i mężczyzny, którzy planują zajść w ciążę - porady wideo dietetyka
 

Dieta wpływa na gospodarkę hormonalną rodziców

O tym, jak ważna jest dieta już na etapie starań o zajście w ciążę mówiła również dietetyczka mgr Emilia Ptak-Kasica podczas posiedzenia komisji w senacie.
- Wiele osób nie ma świadomości, jak dieta wpływa na cały organizm, m.in. też na gospodarkę hormonalną, a więc ma bezpośredni wpływ na sam proces poczęcia dziecka – apelowała dietetyczka.

Polecamy: Czy wiesz jak dieta wpływa na płodność?

 

Suplementować, czy nie?

Prof. Janusz Książyk podszedł do sprawy diety par starających się o dziecko bardzo realistycznie.
- Dobrze zbilansowana dieta nie wymaga suplementacji, ale zdajemy sobie sprawę, że większość z nas nie odżywia się prawidłowo – powiedział na początku swojego wystąpienia prof. Książyk. - A występowanie w organizmie przyszłych rodziców witamin i mikroelementów jest po prostu niezbędna.
Wymienił tu m.in. kwas foliowy, wapń, witaminę D, jod, cynk, żelazo.
Profesor przypomniał, że kobiety powinny suplementować kwas foliowy zanim zajdą w ciążę.
- Zmniejsza to ryzyko pojawienia się wady cewy nerwowej u płodu – mówił prof. Książyk.
Podobnie jest z żelazem. Zdaniem profesora ten trudno przyswajalny w naturalnej diecie pierwiastek wymaga suplementacji u par starających się o dziecko. Podobnie jak jod, selen i wapń.
- Cynk i miedź dobrze wpływają na jakość spermy, zwiększając ruchliwość plemników, podobnie jak kwas foliowy i cynk – dodał profesor Książyk.
Dlatego na pytanie: czy pary planujące założenie rodziny mają się suplementować, odpowiada zdecydowanie.
- Tak, gdyż przy obecnym sposobie żywienia i składników zawartych w produktach nie jesteśmy w stanie dostarczyć organizmowi odpowiedniej ilości witamin i mikroelementów – spuentował profesor.

Wykłady wyżej wymienionych prelegentów miały miejsce na posiedzeniu Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senatu RP, która została zorganizowana przy współpracy z Fundacją Rodzice Przyszłości i odbyła się pod hasłem „Żywienie dla zdrowia”.

Czytaj też na Polki.pl: 10 składników odżywczych, które pomogą ci zajść w ciążę

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (7)
avatar

Agata
Agata | 2017-05-14 19:48 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

U mnie kwas foliowy z humavitu, łykam codziennie jedną tabletkę, ale żeby też dla męża??? to nie słyszałam...

Odpowiedz

Mycha
Mycha | 2016-06-24 13:31 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Widzę, że większość z nas ma podobnie - folik dla siebie i męża :) I moim zdaniem to dobry rytuał codzienny. Jeśli ma wpłynąć na rozwód dziecka, to absolutnie facet nie powinien się unosić, a niestety tak bywa ;/

Odpowiedz

Basia
Basia | 2016-06-24 11:33 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

No dlatego trzeba mówić głośno o tym, że mężczyźni też mogą, ba nawet powinni przyjmować kwas foliowy w trakcie starań o dziecko, bo jest to witamina tak ważna, że na pewno nie zaszkodzi, a jeszcze może dużo pomóc. Kiedy próbowaliśmy zajśc w ciąże, to był rytuał codziennie jedna tabletka folika dla mnie i dla męża.

Odpowiedz

Kora
Kora | 2016-05-28 10:37 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Potwierdzam! W trakcie starań o dziecko kwas foliowy powinni przyjmować zarówno kobiety jak i mężczyźni - brałam folik, mąż brał i wszyscy zadowoleni i dziecko okaz zdrowia :)

Odpowiedz

Marlena88
Marlena88 | 2016-03-16 23:16 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie wiem dlaczego jak staramy się o dziecko, to głównie kobiety muszą coś dodatkowo łykać - ale przecież facet też powinien być przygotowany odpowiednio do poczęcia dziecka, w końcu on też przekazuje część siebie ze swoim materiałem genetcznym, a jak bedzie zdrowszy tym lepiej. Dlatego ja dbam o diete mojego męża i kiedy staraliśmy się o dziedko podsuwałam mu kwas foliowy w tabletkach - folik i na szczęście dał sie przekonać do pomysłu.

Odpowiedz

Wiola
Wiola | 2015-11-12 09:46 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Właśnie mój mąż też po tym jak zaczął przyjmować kwas foliowy w tabletkach podczas naszych starań o dziecko potwierdzał, że rzeczywiście lepiej się czuje. Co prawda teraz nie bierze, ale w stanach osłabienia organizmu chętnie sięga po ta witaminę i bierze przynajmniej przez miesiąc.

Odpowiedz

karola
karola | 2015-10-16 08:41 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nam pomógł sam kwas foliowy, po trzech miesiącach starań zaszłam w ciążę, a mąż po folku czuł się świetnie, że nadal go bierze dla zdrowia i kondycji.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?