Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Kontrowersyjny głos lekarza o obowiązkowych szczepieniach

| aktualizacja: 23.06.2017 | 7

Niedawno rodzice z ruchu Stop NOP protestowali przeciw przymusowi szczepień. Argumentowali, że w wielu krajach szczepienia są dobrowolne. Nie powinno być przymusu szczepień, i wcale go nie ma – przekonuje dr Ernest Kuchar, pediatra.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
Szczepienia
fot. Fotolia
W ostatnich latach toczy się bardzo ostra dyskusja na temat, czy szczepienia powinny być obowiązkowe. Są kraje, gdzie nie ma obowiązku szczepień, ale coraz częściej zapadają tam decyzje np. o nieprzyjmowaniu nieszczepionych dzieci do przedszkola czy szkoły.
W Polsce również są zwolennicy tego, by szczepienia nie były obowiązkowe. Czy powinien być obowiązek szczepień – mówi dr Ernest Kuchar, pediatra i ekspert ds szczepień.

Zobacz także: Antyszczepionkowcy mają rację?

Wzrasta liczba rodziców, którzy odmawiają szczepień dzieci. Niedawno rodzice protestowali przed Ministerstwem Zdrowia przeciw temu, że szczepienia są obowiązkowe. 

Moim zdaniem, nie powinno być przymusu szczepień. Ale przecież przymusu szczepień w Polsce nie ma! Nikt nikogo nie zmusza do szczepienia dziecka i nikogo nie będzie ścigał z tego powodu, że nie szczepi dziecka. Uważam, że ten system, jaki mamy dziś, jest bardzo dobry – dzięki niemu mamy przyzwoity wskaźnik wyszczepialności i nie grożą nam epidemie chorób zakaźnych, np. epidemia odry

Mówi Pan, że nie ma przymusu szczepień. Ale przecież szczepienia są obowiązkowe!

Szczepienia są obowiązkowe, ale nikt nikogo nie zmusza do szczepienia. Rodzice, jak nie chcą szczepić, to nie zaszczepią: przemeldowują dziecko, zabierają kartę szczepień z przychodni.
A mówienie, że są szczepienia obowiązkowe, sugeruje, że one są po prostu ważne. To bardzo istotne dla rodziców: słowa "szczepienia obowiązkowe" wskazują, jak te szczepienia są ważne dla dziecka. 

Czy w swojej praktyce lekarskiej ma Pan pod opieką dzieci, które nie były szczepione?

Tak. Zdarzają się u mnie w szpitalu dzieci niezaszczepione. Tylko że do mnie na oddział do szpitala przychodzą dzieci, które nie były szczepione i dlatego zachorowały.

Co mówi Pan ich rodzicom?

Ja już tym rodzicom nic nie muszę mówić na temat szczepień. Gdy rodzice widzą, że dziecko ma posocznicę meningokokową albo pneumokokowe ropne zapalenie opon mózgowych, to zmieniają zdanie. Mówią, że będą szczepić. Tylko że niestety często już jest wtedy za późno!
 
Dr Ernest Kuchar jest pediatrą, specjalistą chorób zakaźnych i specjalistą medycyny sportowej. Kieruje Kliniką Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym

Zobacz także: Obowiązkowa szczepionka przed wakacjami!
 
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (7)
avatar

Aleksandra
Aleksandra | 2017-10-04 12:22 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie wierz lekarzom - wierz przypadkowemu znachorowi z YT. To są właśnie ruchy antyszczepionkowe. Nie wiem po co wobec tego w ogóle chodzą do lekarzy :/ Ja o szczepionkach dużo czytałam, np. na zaszczepsiewiedza.pl - polecam.

Odpowiedz

Łukasz
Łukasz | 2017-07-21 13:36 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Panie Ernest Kuchar jam mamy szczepić swoje dzieci jak szczepionki są zanieczyszczone.

Włoscy badacze z National Council of Reserach zbadali 44 szczepionki powszechnie stosowane w Europie i USA na obecność nieorganicznych, zwłaszcza metalicznych zanieczyszczeń. Do badań wykorzystali najbardziej zaawansowane techniki mikro i nano analityczne – mikroskopię elektronową i spektroskopię rentgenowską z dyspersją energii. Badanie ujawniło, że wszystkie szczepionki zawierały znaczne ilości toksycznych zanieczyszczeń, które nie były wymienione w składzie. Znajdowały się tam cząstki, kryształy, osady, agregaty, nanocząstki takich metali/pierwiastków jak: ołów, chrom, żelazo, tytan, brom, silikon, bar, cynk, aluminium, stront, bizmut, siarka, cyrkon, złoto, wapń, miedź, nikiel, cer, wolfram, srebro, mangan, chrom, hafn.
Link do badań (2017) medcraveonline.com/IJVV/IJVV-04-00072.pdf

Odpowiedz

tst
tst | 2017-07-21 13:34 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

tst

Odpowiedz

aaa
aaa | 2017-07-17 13:17 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja swoje dzieci szczepię. Ale nie zgadzam się z teorią, że szczepienia nie są obowiązkowe. To co proponuje pan dr to jest obchodzenie prawa. Jak by szczepienia nie były obowiązkowe to by rodzice nie musieli się przemeldowywać i zabierać karty szczepień. A sanepid nie wlepiałby kar...

Odpowiedz

kit
kit | 2017-06-26 17:24 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

a jak przyjeżdża dziecko z sepsą pneumokokową po szczepieniu to co Pan mówi....a po reanimacji po szczepieniu....po ataku padaczki.... spójrzcie w statystyki pzh....pomimo zwiększenia wyszczepialności na pneumokoki wzrosła drastycznie ilość sepsy spowodowana pneumokokami!!!!!

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

.
. | kit | 2017-06-26 22:34 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Oni tego nie liczą, zajęci są, liczą kasę 😔

Odpowiedz

ao
ao | 2017-06-26 13:56 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

bzdura! a kary nakładane przez sanepid? a walki rodziców w sądzie o ograniczenie opieki przez to ze dzieci nie są szczepione? no błagam...ko mi powie że nie ma przymusu...

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?