Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Dr Grzesiowski: „niemowlę z rotawirusem ląduje w szpitalu”

| aktualizacja: 28.09.2016 | 9

Rotawirusy to najczęstsza przyczyna groźnej biegunki u niemowląt, która może prowadzić do odwodnienia. Szczepienie chroni prawie w 100% przed ciężkimi postaciami biegunki rotawirusowej, czyli takimi, które wymagają hospitalizacji.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(5)
dziecko chore na grypę żołądkową
fot. Fotolia/ oprac. JM
SPIS TREŚCI: Wymioty, biegunka często prowadząca do odwodnienia: tak zwykle objawia się infekcja rotawirusami. W przypadku niemowląt biegunka często kończy się pobytem w szpitalu.

Wśród dzieci do 5. roku życia każde co najmniej raz było zakażone rotawirusami. Im młodsze dziecko, tym biegunka jest dla niego bardziej niebezpieczna. Jeśli silną biegunkę ma dziecko w pierwszym półroczu życia, trzeba jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Co to są rotawirusy?

Rotawirusy to wirusy, które kształtem przypominają koło. Zidentyfikowano siedem głównych grup, z czego trzy (A, B i C) są zaraźliwe dla ludzi. Rotawirusy są najczęstszą przyczyną ostrej biegunki u dzieci, która z kolei jest najczęstszym powodem konieczności pobytu dziecka w szpitalu.

Jak dochodzi do zakażenia rotawirusami?

Do zakażenia rotawirusami najczęściej dochodzi drogą kropelkową. Rotawirusy z jamy ustnej i nosa dostają się do jelita cienkiego, gdzie przyczepiają się do komórek nabłonka, namnażają i produkują toksyny.

Jakie są objawy infekcji rotawirusowej u dziecka?

Objawy infekcji rotawirusowej to zwykle gorączka lub stan podgorączkowy, wymioty, biegunka, brak chęci do jedzenia. Biegunce mogą towarzyszyć bóle brzucha, a czasem także katar i kaszel.

Jakie mogą być powikłania infekcji rotawirusowej?

Jeśli dziecko wymiotuje i ma biegunkę, traci duże ilości wody, a także elektrolitów, co może szybko doprowadzić do odwodnienia, nawet groźnego dla życia. Przebieg infekcji zależy od serotypu wirusa, wieku dziecka, stanu układu odpornościowego oraz sposobu odżywiania.
Najciężej biegunki rotawirusowe przebiegają u dzieci poniżej 6. miesiąca życia, ponieważ najszybciej ulegają odwodnieniu.

Jakie są szczepionki przeciw rotawirusom?

W Polsce dostępne są dwie szczepionki doustne, w których składzie są żywe, atenuowane (odzjadliwione) wirusy:
  • szczepionka jednoskładnikowa, zawierająca atenuowany ludzki szczep wirusa RIX 4414,
  • szczpionka pięcioskładnikowa, zawierająca 5 szczepów wirusa, które stanowią reasortanty (wirusy, które powstały po wymieszaniu materiału genetycznego dwóch wirusów) ludzko-bydlęce.
Szczepienie nie chroni przed wszystkimi zakażeniami rotawirusowymi, chroni jednak prawie w 100% przed ciężkimi postaciami biegunki rotawirusowej, czyli takimi, które wymagają hospitalizacji.

Jak można zaszczepić dziecko przeciw rotawirusom?

Szczepionka przeciw rotawirusom jest szczepionką zalecaną w kalendarzu szczepień. Rodzice muszą za nią zapłacić.
Szczepienie jest możliwe tylko u niemowląt. Trzeba je rozpocząć w wieku od 6. do 12. tygodnia życia. W przypadku szczepionki jednoskładnikowej podaje się 2 dawki w odstępie przynajmniej 4 tygodni. Drugą dawkę szczepienia trzeba podać przed upływem 24. tygodnia życia, najlepiej przed upływem 16 tygodnia życia.
W przypadku szczepionki pięcioskładnikowej trzeba podać 3 dawki w odstępie przynajmniej 4 tygodni. Zaleca się, aby pierwszą dawkę szczepionki podać przed 12. tygodniem życia. Ostatnią dawkę szczepionki powinno się podać najpóźniej do 24. tygodnia życia.
Szczepionki można podać jednocześnie z innymi szczepionkami.

Które dzieci nie powinny być szczepione przeciw rotawirusom?

Nie można szczepić niemowląt, które mają nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu, u których wystąpiła reakcja nadwrażliwości po poprzedniej dawce, mają rozpoznane wgłobienie jelit, wadę wrodzoną przewodu pokarmowego, rozpoznanie lub podejrzenie zaburzeń immunologicznych. Nie można też szczepić dzieci, które mają ostrą infekcję, zwłaszcza z gorączką, biegunkę, wymioty.

Jakie mogą być niepożądane odczyny poszczepienne po szczepionce przeciw rotawirusom?

Tak jak po każdej szczepionce, po szczepieniu przeciw rotawirusom mogą pojawić się niepożądane odczyny poszczepienne (w każdym takim przypadku trzeba powiedzieć o tym lekarzowi). Najczęstsze odczyny poszczepienne to brak łaknienia, biegunka, wymioty, gorączka.
Czytaj też: Czy twoje dziecko ma niepożądane odczyny poszczepienne
dr Paweł  Grzesiowski konsultacja: dr Paweł Grzesiowski
Pediatra, immunolog, ekspert ds szczepień, kieruje Fundacją "Instytut Profilaktyki Zakażeń" oraz punktem konsultacyjnym szczepień w Centrum Medycznym "ŻELAZNA" w Warszawie.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (9)
avatar

lm
lm | 2017-03-02 17:58 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Córką 19m właśnie przechodziła Rotawirusa i po tej tygodniowej walce żeby nie trafiła do szpitala stwierdzam że następnego malucha na pewno zaszczepimy- zarazi się mimo to, no cóż tak też się zdarza ale przynajmniej ja będę mieć przeświadczenie że zrobiłam wszystko co w mojej mocy żeby go uchronić od nie potrzebnej choroby.

Odpowiedz

Leonia
Leonia | 2016-06-06 21:34 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

To jest zawsze sprawa indywidualna. Jak dla mnie jeśli my rodzice ciężko przechodzimy jelitówkę, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że i dziecko będzie ją źle przechodzić. W tedy sugerowałabym jednak zaszczepić malucha. Oczywiście prędzej czy później dziecko jelitówkę złapie ale może przejdzie a łagodniej...Warto wtedy pilnować ilości płynów, wypitych podczas całego dnia. Dobrze kupić acidolac, żeby wspomóc jelita i zasiedlić odpowiednie szczepy bakterii. W razie potrzeby kupić elektrolity.

Odpowiedz

Julia
Julia | 2016-01-14 15:38 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja zaszczepiłam i na rotawirusy i na pneumokoki - jeśli szukacie informacji na temat szczepień przeciwko tym ostatnim to polecam stronę kampanii Pneumokokom mówimy: Szczepimy

Odpowiedz

arielka
arielka | 2014-07-28 19:22 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

ja też słyszałam że mimo szczepionki często dzieci chorują na rota, więc sama też nie zaszczepiłam swojego dziecka, co prawda córka złapała rota ale na szczęście lekko go przeszła, biegunka i niewielka gorączka faktycznie ustała po trzech dniach, później pojawiła się na pleckach czerwona wysypka, podawałam jej obowiązkowo orsalit żeby się nie odwodniła bo u takich dzieci przez to można wylądować w szpitalu i na szczęście wszystko było ok

Odpowiedz

nioama
nioama | 2014-07-28 05:30 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja też nie szczepiłam i wcale tego nie żałuję, siostra zaszczepiła i mały dwa razy chorował w tym raz był w szpitalu. Na szczęście sama sobie radzę z tym wirusiskiem., probiotyki zawsze przy tym są potrzebne, elektrolity i dieta.

Odpowiedz

brada
brada | 2014-07-26 13:12 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie szczepiłam bo i tak dziecko może zachorować, pomimo szczepienia. Moje dzieci nie raz łapały tego wirusa, ale obyło się bez lekarza czy szpitala. Probiotyki pomagają, ja mam acidolac, elektrolity zawsze mam w apteczce.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

lucis
lucis | brada | 2014-07-26 16:10 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

znajoma lekarka też mi tak mówiła, że nawet mimo szczepienia dziecko może chorować, bo tych mutacji rotawirusów jest pełno, lepiej po prostu mieć pod ręką probiotyki, elektrolity

Odpowiedz

anka
anka | lucis | 2014-11-03 09:50 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

no widzisz, a ja też z tego powodu zrezygnowałam i niestety wylądowałam z małą w szpitalu... dramat! następne zaszczepie i może sobie lekarz gadać co chce!

Odpowiedz

kendra
kendra | 2014-07-17 16:42 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

ja się zastanawiałam nad szczepieniem ale po tym jak znajoma mówiła że i tak jej dziecko chorowało to zrezygnowałam, staram się jakoś domowymi sposobami walczyć z rotawirusami, mieć w pogotowiu probiotyki i elektrolity na szczęście rzadko się przydają

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?