Baby online.pl
 
 
Rozwiń menu

Czy to już poród

| 03.06.2011 | 0
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(3)
kobieta, mama, tata, ciąża, poród, przed porodem
fot. Panthermedia
Termin porodu tuż-tuż. Im bardziej się zbliża, tym mocniej skupiasz się na sobie i tym, co mówi ci ciało. Pomożemy ci je lepiej zrozumieć.
Organizm każdej przyszłej mamy posługuje się tym samym kodem, więc nic nie powinno cię zaskoczyć. Choć jest małe „ale”. Sygnały, po których poznasz, że niedługo będziesz rodzić, mogą, ale nie muszą pojawić się wszystkie naraz. Zobacz, co zapowiada zbliżający się poród.

Brzuch jest niżej
Na 3–4 tygodnie, czasem kilka dni lub godzin przed porodem główka dziecka schodzi do kanału rodnego. Obniża się dno macicy (ta część, która znajduje się w okolicy mostka). Masz wrażenie, że brzuch jest niżej i łatwiej oddychasz, ale częściej musisz biegać do toalety.

Macica zaczyna trening
W ciągu ostatnich dni przed porodem mogą pojawić się niebolesne, nieregularne skurcze macicy, tzw. przepowiadające lub Braxtona-Hicksa. Czasem są silne i trwają długo, że można je pomylić ze skurczami porodowymi. Przejdź się, zmień pozycję, weź ciepłą kąpiel, skurcze przepowiadające powinny osłabnąć lub zaniknąć.

Pojawia się śluz i plamki
Na kilka dni lub godzin przed porodem na bieliźnie możesz zauważyć sporo bezbarwnej lub różowawej wydzieliny. To znak, że odszedł czop śluzowy, czyli „korek” zamykający szyjkę macicy.  Czop odchodzi po fali skurczów przepowiadających. Na kilka godzin przed porodem może pojawić się plamienie, które jest skutkiem skracania i rozwierania się szyjki macicy.

Masz inne samopoczucie
Zdenerwowana, przestraszona, wyczerpana lub wulkan energii. Jeden, dwa dni przed porodem nastrój może ci się nagle zmienić. Jeśli raptownie chcesz sprzątać mieszkanie, układać w szafie itp., usiądź i weź głęboki oddech. Lepiej oszczędzać siły na poród!

Często chodzisz do WC
Martwisz się, że masz biegunkę? Być może to kolejna oznaka zbliżającego się porodu (czasami pojawiają się wymioty). W ten sposób organizm próbuje się „oczyścić”.

Bolą cię plecy i uda
Kilka dni przed porodem może obudzić cię tępy ból w plecach, udach, pachwinach – to głowa dziecka wstawiona do kanału rodnego uciska nerwy. Może też boleć cię brzuch tak jak przed okresem.

Masz wilczy apetyt
Jesz za dwoje albo i troje? To może znaczyć, że twoje ciało chce zgromadzić zapas energii przed czekającym je sporym wysiłkiem. Bywa i tak, że kobieta przed porodem nie jest w stanie nic zjeść.

Dziecko mniej się rusza
Tuż przed narodzinami maleństwo może być spokojniejsze, a jego kopniaki lżejsze. W kanale rodnym jest mu ciasno. Ale jeśli będzie cię to niepokoić – wybierz się do swojego ginekologa.

Czujesz silne skurcze
Pierwsze mogą być bezbolesne, ale z godziny na godzinę bardziej intensywne. Pojawiają się w górnej części brzucha i promieniują na cały, opasując dolną część pleców. Trwają 15–30 sekund, stopniowo wydłużą się do 30–90 sekund. Przerwy między nimi są dość długie (10–20 minut), a potem się skracają (do 10, 8, 5). Nie ma na nie wpły­wu to, czy siedzisz, stoisz, chodzisz, czy leżysz. 

Odchodzą wody płodowe
To znak, że poród się rozpoczął. U wielu kobiet, które rodzą pierwszy raz, pęknięcie błon płodowych następuje, gdy skurcze są regularne i coraz silniejsze. Zdarza się, że wody odchodzą jeszcze przed skurczami (najczęściej jest to powolne sączenie).

Wody pod czujną obserwacją
Jeżeli wody przestaną się sączyć, a poród nie zacznie się w ciągu kilku godzin, dzwoń do swojego lekarza lub położnej. Jeśli doszło do rozerwania błon płodowych, dziecko jest narażone na infekcję – jedź do szpitala. Zrób to także wtedy, gdy wody są zielonkawe lub brązowe (podłóż podpaskę, by się im przyjrzeć) – powinny być przezroczyste lub białawe.

Magdalena Kukulska konsultacja: Magdalena Kukulska
Położna ze Szpitala ŒŚwiętej Zofii w Warszawie, prowadzi szkołę rodzenia „Centrum dla Kobiet aKuKu, posiada tytuł Międzynarodowej Konsultantki Laktacyjnej  (IBCLC) i Certyfikowanej Doradczyni Laktacyjnej, ukończyła m.in. kursy dla położnych przyjmujących porody w domu.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?