Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Nie wiedziałam, że jestem w ciąży

| aktualizacja: 04.08.2017 | 1
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
kobieta, ciąża, serce
Zanim dowiedziałaś się o ciąży, zrobiłaś coś, co twoim zdaniem może zagrażać dziecku w brzuchu. Powinnaś się martwić? Sprawdź!

Piłam alkohol w ciąży

Wiele zależy od tego jaki, ile i jak często. Zawartość alkoholu we krwi po spożyciu różnych napojów alkoholowych sprawdź w alkomacie online. Jeśli tylko raz pozwoliłaś sobie na wypicie jednego kieliszka wina, to prawdopodobnie dziecko na tym nie ucierpiało. Ten fakt oczywiście nie powinien sugerować, że wino czy piwo jest w ciąży dozwolone.
Pamiętaj, że picie alkoholu przez przyszłą mamę może stać się przyczyną urodzenia dziecka z płodowym zespołem alkoholowym (FAS)!

Paliłam papierosy w ciąży

Jeśli kobieta przed zajściem w ciążę paliła nałogowo i dużo (tzn. około 15-20 papierosów dziennie), to jej naczynia krwionośne mniej sprawnie działają. Dotyczy to także naczyń krwionośnych macicy, które w ciąży służą dziecku. Gdy ciężarna nie przestaje palić, naraża maleństwo na wiele komplikacji. Papierosy zwiększają ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej, poronienia, porodu przedwczesnego, mogą spowodować mały przyrost masy ciała dziecka i komplikacje łożyskowe. Jeśli jednak przestałaś palić natychmiast, gdy dowiedziałaś się o ciąży, nie martw się, tylko... przestrzegaj zdrowego trybu życia.
 

Brałam leki w ciąży

Wiele leków nie ma negatywnego wpływu na płód, jednak dla bezpieczeństwa dziecka lepiej, by mama brała je zawsze po konsultacji z lekarzem. A jeśli nieświadoma ciąży zażyłaś jakiś specyfik?
  • Tabletki przeciwbólowe. Najbezpieczniejszy jest paracetamol i on na pewno nie wyrządził dziecku krzywdy. W wielu sytuacjach z bólem możesz próbować sobie poradzić bez tabletki
  • Leki na przeziębienie. Tego typu leki nie powinny mieć negatywnego wpływu na rozwój ciąży. Trochę inna sytuacja jest tylko w przypadku aspiryny, która w dużych dawkach może być szkodliwa. Jeśli jednak wzięłaś przez kilka dni aspirynę, powiedz o tym swojemu ginekologowi. Kilka tabletek nie powinno zaszkodzić, ale lepiej, by wiedział o nich lekarz.
  • Antybiotyki. Na szczęście wiele z nich można bezpiecznie używać w czasie ciąży. Poza tym zakaz stosowania dotyczy najczęściej konkretnego trymestru (np. lek może źle działać w III trymestrze, ale na początku ciąży jest bezpieczny). Jeśli brałaś jakiś antybiotyk, powiedz o tym swojemu ginekologowi.
  • Pigułki antykoncepcyjne. W ciąży są zabronione. Na szczęście większość dzieci, których mamy na początku ciąży zażywały pigułki, rodzi się zdrowych.

    Czytaj też: Czy znieczulenie u dentysty może zaszkodzić ciąży?
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?