Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Czy uczyć czytać przedszkolaka?

| aktualizacja: 17.08.2016 | 2
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)
dziecko, książka, czytać
fot. Panthermedia
Chciałabyś, żeby twoje dziecko ćwiczyło czytanie jeszcze przed zerówką, ale nie wiesz czy to nie odbierze mu dzieciństwa? Pedagodzy są zdania, że wczesna nauka czytania się sprawdza. Zobacz, co możesz zrobić, żeby przygotować dziecko do nauki czytania!
Zdaniem psychologów, wczesna nauka czytania to dobry pomysł. Dlaczego? Literkowa edukacja jest wtedy łatwiejsza, bo przez pierwszych 6 lat życia dziecka mózg jest niezwykle chłonny. Jednak wprowadzając szkraba w czytelniczy świat, musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach.

Nauka czytania przez zabawę

Dziecko nie powinno czuć się przez ciebie oceniane, przymuszane do czytania czy ganione za słabe postępy. W przeciwnym razie, zamiast cieszyć się z poznawania literek, szybko się do nauki zniechęci. Co robić, gdy dziecko zamiast składać litery, woli akurat rysować? Po prostu odczekaj. Być może literkami zainteresuje się następnego dnia, za kilka tygodni, czyli wtedy, gdy będzie na to gotowe.

Pomysły na pierwsze lekcje czytania

Zastanawiasz się, jak uczyć liter? Pokazuj je maluchowi choćby w trakcie lektury książeczek. Czytając np. o Puchatku, pokaż literkę M – jak miś. Możesz napisać M na kartce, a obok narysować misia i przykleić jego rysunek na lodówce. Dziecko będzie kojarzyło literę z obrazem, co ułatwi mu zapamiętanie. Świetnymi materiałami do nauki są też uliczne reklamy czy szyldy. Niech malec odszukuje na nich literki, które już zna. Bawcie się też klockami z literami, np. oddzielając klocki z literą „a” od tych z „ą”.

Nauka liter - im prościej tym lepiej

Wszystkie litery nazywaj krótko, np. „k”, a nie „ka”; „g”, a nie „gie”; „z”, a nie „zet”). Powód? To po prostu bardzo ułatwi szkrabowi składanie literek w wyrazy. Będzie wtedy płynnie czytać, np. MAMA, a nie MY-A-MY-A. Miłej zabawy!

Czytaj też:
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (2)
avatar

Herbi
Herbi | 2014-08-26 15:46 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Świetny artykuł, bardzo dobre rady. Ja w tym roku puszczam moją córeczkę do Akademii Bystrzak na Ursynowie bo tam właśnie poprzez zabawę dziecko się uczy i rozwija wyobraźnię, weszłam raz na ich stronkę i zobaczyłam jak dzieciaczki z warzyw i przypraw robili kompozycję, cudeńka. Miały frajdę z tego jak to robiły , ale jaki efekt końcowy! Myslę, że takie zabawy zachęcą dziecko do nauki i sprawią, ze dziecko bezstresowo podejdzie do dalszej edukacji

Odpowiedz

mama Oliwiera
mama Oliwiera | 2011-12-01 22:28 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A ja osobiście uważam, że lepszą metodą nauki czytania przedszkolaków jest metoda sylabowa a nie literek. Przedszkolakowi ciężko potem złożyć trudniejsze wyrazy . Zabawa w sylaby to jest to co mój synek uwielbiał i czytał już zanim poszedł do przedszkola czym zadziwił wszystkie panie przedszkolanki. Nigdy jednak nauka nie była przymusem a zabawą.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się




Zapomniałeś hasła?