Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Czy w ciąży można chodzić do dentysty?

| aktualizacja: 30.11.2016 | 0

Boisz się, że leczenie stomatologiczne może zaszkodzić twojemu dziecku? Przeczytaj, czy w ciąży można chodzić do dentysty i jakie zabiegi są dozwolone.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
czy w ciąży można chodzić do dentysty
fot. Fotolia
Czy w ciąży można chodzić do stomatologa? Czasem nawet trzeba! Kobiety oczekujące dziecka boją się jednak, że leczenie zębów może zaszkodzić rozwojowi płodu. Czy słusznie?

Dentysta w ciąży

Kobieta w ciąży nie tylko może chodzić do dentysty, ale wręcz powinna odwiedzić stomatologa w trakcie trwania ciąży. Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego pierwsze badanie stomatologiczne w ciąży powinno odbyć się w ramach obowiązkowych badań wykonywanych tuż po pierwszej ciążowej wizycie ginekologicznej (6–8 tydzień ciąży). Około 20. tygodnia ciąży należy ponownie skontrolować zęby. 

Zęby w ciąży

Zmiany hormonalne w ciąży są niekorzystne dla dziąseł, które mogą krwawić, odsłaniać szyjki zębowe i rozpulchniać się. Wymioty podczas mdłości ciążowych mogą niszczyć szkliwo, a ciążowe zachcianki mogą sprzyjać rozwojowi próchnicy, która nie jest obojętna dla płodu, bo  bakterie mogą przez łożysko dotrzeć do dziecka.  Dlatego jeśli kobieta w ciąży musi leczyć zęby, powinna bezwzględnie to zrobić. Należy zawsze poinformować stomatologa o ciąży. Zabiegi stomatologiczne w ciąży wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Można zęby borować, usuwać, a nawet wykonywać rentgena zęba, jeśli stomatolog użyje odpowiedniej ochrony na brzuch i piersi pacjentki.

Zobacz też:
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?