Babyonline.pl
 
 
Gry

Żłobek – zło konieczne czy szansa na lepszy rozwój?

| aktualizacja: 19.01.2016 | 0

Nie każda mama, która wraca do pracy, może zostawić dziecko z dziadkami lub nianią. Wtedy pozostaje żłobek. Czy warto posłać dziecko do żłobka i jakie korzyści może to przynieść maluchowi?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
dziecko w żłobku
fot. Fotolia
Planujesz wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym i właśnie zastanawiasz się, jak zapewnić opiekę maluszkowi podczas twojej nieobecności? Pierwszą nasuwającą się myślą są pewnie dziadkowie, jednak nie każda mama może poprosić o pomoc babcię lub dziadka. Wybór niani to też niełatwa sprawa, a ponadto – dość duży wydatek. Cóż więc robić? Pozostaje jeszcze jedno rozwiązanie – żłobek, choć tę formę opieki wielu rodziców traktuje jak zło konieczne. Czy słusznie? Czy warto posłać dziecko do żłobka i jakie zalety ma ta forma opieki? 

Żłobek – nie taki straszny, jak go malują

Wśród młodych mam często panuje przekonanie, że posłanie dziecka do żłobka jest złem koniecznym i należy to zrobić wyłącznie, gdy nie można zapewnić dziecku opieki w inny sposób. Tymczasem współczesne żłobki bardzo różnią się od tych, które my pamiętamy ze swojego dzieciństwa i… mogą wspierać rozwój dziecka.

Jakie zalety ma żłobek?

  • Jest tani – w budżecie młodych rodziców zazwyczaj każdy grosz się liczy. Niestety zatrudnienie niani najczęściej jest dość kosztowne, opłaty w żłobku są znacznie niższe.
  • Wspiera rozwój społeczny dziecka – dziecko po skończeniu roku potrzebuje już kontaktu z rówieśnikami i choć na razie wspólne zabawy nie będą zgodne i idealne, to w ten właśnie sposób maluch uczy się, jak funkcjonować w grupie rówieśniczej. Jest to ważne zwłaszcza dla jedynaków lub dzieci, które mają znacznie starsze rodzeństwo. 
  • Wspiera rozwój poznawczy dziecka – wiele żłobków oferuje dodatkowe zajęcia, które wspierają rozwój malucha. Zajęcia muzyczne, multisensoryczne czy teatrzyki dla brzdąców – to tylko przykłady aktywności, które są organizowane w żłobkach po to, by wspierać rozwój małych podopiecznych. 
  • Wspiera rozwój motoryczny dziecka – żłobki zazwyczaj mają własne place zabaw oraz duże sale pełne zabawek. Każdy brzdąc przyzna, że spacer z mamą to niestety nie to samo, co szaleństwa w piaskownicy czy na zjeżdżalni z rówieśnikami. 
  • Uczy samodzielności i dyscypliny – w żłobku maluch będzie musiał przyzwyczaić się do tego, że każda aktywność ma określoną porę – jest czas na jedzenie, drzemkę i zabawę. Dzięki temu dziecku będzie łatwiej przyzwyczaić się do podobnego rytmu dnia, kiedy pójdzie do przedszkola, a potem do szkoły. Panie, które opiekują się maluchami, z pewnością będą też starały się wpoić maluchom np. to, że po zabawie należy posprzątać zabawki oraz nauczyć, kiedy powiedzieć dziękuję, przepraszam i proszę. Te umiejętności z pewnością sama szybko docenisz u swojego dziecka. 
  • Zapewnia profesjonalną opiekę – oddając dziecko do żłobka, masz pewność, że maluch jest pod opieką wykwalifikowanych osób, które doskonale wiedzą, nie tylko, jak zmienić pieluszkę i nakarmić brzdąca, lecz także potrafią przez zabawę stymulować jego rozwój.

Jeśli więc musisz rozstać się z maluchem na kilka godzin w ciągu dnia, warto wziąć od uwagę żłobek. Nadal martwisz się, że maluch nie będzie czuł się tam komfortowo? Przygotuj brzdąca do tego ważnego wydarzenia i przyszykujcie wspólnie wyprawkę. Listę potrzebnych rzeczy na pewno znajdziesz żłobku. Szczególną uwagę warto zwrócić na pieluszki, które umieścisz w wyprawce, w końcu to w nich maluch będzie spędzał cały dzień. Sięgnij po takie, które – jak np. pieluszki Dada – nie przeciekają i utrzymują skórę dziecka suchą przez cały dzień. Jeśli wybierzesz dobrą placówkę (sprawdź wcześniej opinie w Internecie, popytaj znajomych, porozmawiaj z wychowawczyniami), twoje dziecko tylko na tym zyska. 

Zajrzyj tez na: www.dada.pl
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?