Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Nowa szczepionka przeciw meningokokom już w Polsce!

| aktualizacja: 17.10.2017 | 58

Jest już nowa szczepionka przeciw meningokokom, która lepiej ma chronić niemowlęta przed sepsą i zakażeniami wywołanymi meningokokami. Czy warto zaszczepić dziecko przeciw meningokokom?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(20)
Niemowlę
fot. Fotolia
Meningokoki to bakterie, które mogą spowodować inwazyjną chorobę meningokokową. Zachorowania spowodowane meningokokami zdarzają się rzadko, gdyż bakterie te nie są bardzo zakaźne. Jeśli jednak dojdzie do zakażenia, może mieć bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia dziecka.

Ciężkie zakażenia meningokokowe

Ciężkie zakażenia meningokokami mogą spowodować, m.in. zapalenie płuc, oskrzeli, opon mózgowo-rdzeniowych.
Większość przypadków sepsy (uogólnione zakażenie organizmu) jest spowodowanych zakażeniem właśnie meningokokami (a nie pneumokokami). Zakażenia meningokokowe mogą mieć piorunujący przebieg i prowadzić do śmierci – nawet w ciągu 24 godzin.
Najwięcej zachorowań wywoływanych przez bakterię Neisseria meningitidis, czyli meningokoki, obserwuje się u młodszych dzieci - do 5. roku życia, a zwłaszcza do końca 1. roku życia.
Czytaj też: Ważne pytania o pneumokoki

Meningokoki: różne grupy serologiczne

Naukowcy wyodrębnili dwanaście grup serologicznych meningokoków (A, B, C, 29E, H, I, K, L, W135, X, Y i Z). W Polsce inwazyjną chorobę meningokokową wywołują meningokoki serogrup B i C.
Do tej pory dostępna była jedynie szczepionka, która chroni przed menigokokami grupy C. Za 70 proc. przypadków inwazyjnej choroby meningokokowej są jednak odpowiedzialne meningokoki serogrupy B – przed którymi nie chroniła szczepionka przeciw meningokokom C. Obecnie jest już w Polsce szczepionka, która chroni przed meningokokami grupy B.
Sprawdź aktualny kalendarz szczepień.

Nowa szczepionka przeciw meningokokom

Szczepionka przeciwko meningokokom typu B, która od V 2014 roku jest dostępna również w Polsce, jest rekomendowana już dla niemowląt od 2. miesiąca życia, ponieważ najwięcej zachorowań na inwazyjną chorobę meningokokową jest w 1. roku życia.
W zależności od tego, kiedy zaczniemy szczepić dziecko podaje się od 2 do 4 dawek szczepionki.
  • Jeśli szczepione jest dziecko w wieku od 2 do 5 miesięcy, podaje się 3 dawki w 1. roku życia, plus dawkę przypominającą w 2. roku życia.
  • Jeśli szczepione jest dziecko w wieku od 6. do 11. miesięcy, podaje się 2 dawki w 1. roku życia, plus dawkę przypominającą w 2. roku życia.
  • Jeśli szczepione jest dziecko w wieku od 12 miesięcy do 2 lat, podaje się 2 dawki, plus dawkę przypominającą (12–23 miesięcy po szczepieniu podstawowym)
  • Jeśli szczepione jest dziecko powyżej 2 lat, podaje się 2 dawki szczepionki.
Szczepionka jest płatna, koszt jednej dawki to ok. 350 zł.
Szczepionkę przeciw meningokokom grupy B można podawać z innymi szczepieniami z kalendarza szczepień. Nie chroni ona jednak przed meningokokami typu C, przeciw którym można zaszczepić dzieci inną szczepionką.
Zobacz też: Kalendarz szczepień obowiązkowych na 2014 rok

Czy warto zaszczepić dziecko przeciw meningokokokom

Meningokoki przenoszone są drogą kropelkową lub przez kontakt bezpośredni z wydzieliną z górnych dróg oddechowych. Okres wylęgania choroby to zwykle 3-4 dni. U niemowląt i młodszych dzieci choroba może mieć przebieg piorunujący, prowadząc w ciągu kilku godzin do zgonu. Najwięcej zachorowań obserwuje się u młodszych dzieci i młodzieży,
Typowe objawy inwazyjnej choroby meningokokowej to: gorączka, ból głowy, sztywność karku, wymioty, wybroczyny i zaburzenia świadomości. Powikłaniami mogą być upośledzenie słuchu, padaczka, wodogłowie.
W marcu 2014 roku Wielka Brytania włączyła szczepionkę do Krajowego Programu Szczepień.
W Polsce Główny Inspektorat Sanitarny włączył szczepienie przeciwko meningokokom typu B do szczepień zalecanych w Programie Szczepień Ochronnych.
O tym, czy zaszczepić dziecko przeciw meningokokom (oraz o tym, czy podać jedną czy dwie szczepionki), najlepiej porozmawiać i zdecydować wspólnie z pediatrą.
Czytaj też: Kiedy dzwonić do lekarza, kiedy jechać do szpitala
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (58)
avatar

zen
zen | 2017-10-23 23:49 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Oczywiście trzeba uważać i obserwować dziecko po szczepieniach, ale co do kasy to chyba państwo łoży na większość dzieci po 500, to nie jest na kosmetyczkę i fryzjera dla "mamy" i piwo dla "taty".
Ale puki co w Polsce zaczyna funkcjonować ciemnogród rodem ze średniowiecza. Jeśli moje dziecko zachoruje, bo ktoś wysłał do przedszkola dziecko nie zaczepione niech się spodziewa, że spotkamy się w sądzie za narażenie życia i zdrowia innej osoby. Pozdrawiam.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Roza
Roza | zen | 2017-11-12 19:32 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Powiadasz że moje niezaszczepione dziecko zarazi Twoje zaszczepione? Ciekawi mnie jak to możliwe.

Odpowiedz

Alojz
Alojz | 2017-10-06 10:45 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie pier.... głupot, że problem nie istnieje bo ja osobiście znam 2 pary ktore straciły małe dziecko przez sepse. Ponadto w miescie były jeszcze 2 inne przypadki w ostatnich latach.

Odpowiedz

Sekator
Sekator | 2017-07-22 01:53 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Zastanawia mnie dlaczego wladza tak sie martwi wybiorczo o nasze zdrowie?? Szczepienia i kamery na drogach tak.! Wiecej bo zycie bezcenne.. ale dodatki do zywnosci i modyfikowany rakotworczy syf w jedzeniu to gitara... butelki szklane wielorazowe zmienili na toksyczne plastikowe... witamina d ktorej kazdy ma niedobory tylko na recepte a badanie nierefundowane.. z c tak samo chociaz obu noe da sie praktycznoe przedawkowac... to jak to jest? zanim wpakujesz w swoje dziecko rtec i alu zadaj sobie pytanie o ilu smiertelnych chorobach u dzieci slyszales/as? Wsrod moich znajomych co 3 dziecko problemy poszczepienne. Moja Corka przestala oddychac w przychodni, syn przyjaciela porazenie mozgowe inny autyzm... Wsrod najblizszych znajomych wiecej powiklan niz kiedykolwiek slyszalem o smiertelnych przypadkach.... czekam juz tylko na szczepionke przeciw fortepianom spadajacym z dachow...

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Aga
Aga | Sekator | 2017-08-17 22:50 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dzieciaku, co ty bredzisz? Jaka witamina D jest na receptę? Idź do apteki i kup, do wyboru do koloru. Reszty rewelacji szkoda komentować, bo chyba rzeczywiście niektórym by się przydała szczepionka przeciwko głupotom wyczytanym w Internecie...

Odpowiedz

Lolek
Lolek | Sekator | 2017-09-18 11:41 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Co to za okolica gdzie w obrębie bliskich przyjaciół i rodziny pojawia się po szczepieniu w co 3 rodzinie problemy po szczepieniu, córka przestaje oddychać, syn przyjaciela zapada na porażenie mózgowe i jeszcze ktoś inny autyzm (notabene jest to choroba wrodzona), powinna się Wami zając Policja i Opieka społeczna bo tyle chorób to nie wynik szczepionki tylko wodogłowia rodziców najpewniej.

Odpowiedz

LEKARZ
LEKARZ | Sekator | 2017-10-04 18:11 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

błagam nie pisz bzdur

Odpowiedz

Sekator
Sekator | 2017-07-22 01:38 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Bakteria znana od dawna. Ktos slyszal o jakims zgonie? Zanim dacie sie zmanipulowac i zastraszyc spytajcie swoje mamy i babcie ile dzieci umieralo na sepse hahaha... smiech na sali! P.s. do grup najbardzoej zagrozonych naleza tez osoby w wieku podeszlym ale to nikogo nie rusza wiec ich nie wymienili... teraz brzmi bardziej jak tajemniczy kosmiczny zabojca dzieci w pare h... choc wg podrecznokow medycznych chorova rozwija soe do 10 dni.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

trójmiasto
trójmiasto | Sekator | 2017-07-24 20:05 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

dziecko koleżanki właśnie zmarło na sepse wywołaną przez meningokoki.
Co ważne dziecko zadbane, zdrowe, kochane.

Odpowiedz

M
M | Sekator | 2017-08-01 13:03 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Tak. Słyszałam o zgonie. W lipcu w Gdyni zmarła piecioletnia dziewczynka.

Odpowiedz

Nessie
Nessie | Sekator | 2017-08-17 21:42 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Tak, słyszałam niestety o zgonach z powodu sepsy meningokokowej. Masz rację co do zapytania babci, a jeszcze lepiej prababci -- moja mi pokazywała na cmentarzu mogiłki swojego rodzeństwa i dzieci z rodziny, całe rzędy. Mnóstwo maleństw kiedyś umierało w niemowlęctwie, zanim pojawiły się szczepionki, witamina K i dobra opieka zdrowotna.

Masz również rację, że powinni się szczepić seniorzy, ale wiadomo, jak w Polsce traktuje się starszych ludzi -- dobrze, że przynajmniej dzieci mają lepszy dostęp do szczepień.

Odpowiedz

Ula
Ula | Sekator | 2017-08-30 18:47 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Niestety te zgony to prawda kilka dni temu w naszej miejscowości zmarł 5- letni chłopczyk sepsa w zakażeniu meingokokami zgon po 24 h od wystąpienia objawów straszna sprawa.

Odpowiedz

ZAKAŹNIK
ZAKAŹNIK | Sekator | 2017-10-04 18:12 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

JA WIDIAŁAM I INF RODZCÓW ZE SPOWODU TAKIEGO ZAKAŻENIA DZIECKO UMARŁO - LEKARZ CHORÓB ZAKAŻNYCH -jak czegos nie widziałaś i nie rozumiesz to nie pisz , zaputaj matke której dziecko umarło na sepsę

Odpowiedz

Cleo
Cleo | 2017-05-30 06:07 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ile jest przypadków śmierci lub porazenia mózgowego na skutek przyjęcia tej szczepionki?

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Nessie
Nessie | Cleo | 2017-08-17 21:43 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Znasz chociaż jeden? Bo ja nie. Nie znam również przypadków śmierci na skutek innych szczepionek -- serio, ani jedna osoba mi znana nie straciła nikogo w wyniku szczepienia. A żyję już trochę na świecie.

Znane mi się natomiast przpyadki śmierci na sepsę :(

Odpowiedz

D.
D. | 2017-05-11 15:45 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mojej znajomej z pracy dziecko dostało niedawno sepsy przez meningokoki. Chłopczyk- niecałe 3 latka. Był akurat w żłobku jak zaczął się bardzo źle czuć. Maluszka ledwo uratowali, bo choroba błyskawicznie postępowała. Jest to straszny dramat, ból i strach dla dziecka i rodziców. Do teraz nie wiadomo jakie będą skutki uboczne. Mój synek, którego kocham nad życie ma dwa latka i od razu zapisałam go na szczepienie.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Sekator
Sekator | D. | 2017-07-22 01:54 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ale sciema....

Odpowiedz

Sekator
Sekator | Sekator | 2017-07-22 01:59 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Kazdy kto poczyta odrovine w temacie dowie sie jak mala jest zachorowalnosc i ze te ''zgony w pare godzin'' to totalne klamstwo. Post dodatkowo zaopatrzony w szereg psycho manipulacji ''choroba blyskawicznie postepowala, dramat i bol'' ''do teraz nie wiadomo jakie beda skutki uboczne..'' -tego nigfy nie wiadomo... i moje ulubione: ''moj synek ma dwa latka. Kocham go nad zycie i od razu zaszczepilam''
Nie dajcie sie manipulowac. Nie przenoscie odpowiedzialnosci na kogos obcego. Nie sluchajcie lekarza ani mnie. Popytajcie wasze babcie i poczytajcie o smiertelnosci. Poczytajcie tez jakie byly skutki stosowania tych specyfikow.

Odpowiedz

Nessie
Nessie | Sekator | 2017-08-17 21:45 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

"Każdy kto poczyta" jakieś alternatywne, ciemne i włochate strony Internetu, gdzie grasuje wariatka Socha i inżynier Zięba "ja to pani wyleczę witaminą C za 5000 zł"...

Czemu siejesz dziwne ściemy? Dzieci w Polsce umierają na sepsę, komu zależy na tym, żeby umierały częściej? Zastanowiłaś się kiedyś, skąd Socha bierze pieniądze na te swoje antypolskie działania?

Odpowiedz

ccc
ccc | Nessie | 2017-11-11 22:06 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

"antypolskie działania" hahaha trzmajcie mnie bo padne :D :D

Odpowiedz

Ciunia
Ciunia | 2017-04-28 15:29 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Uwaga! Ostrzegam przed Baxsero! Moja siostrzenica była ze mną na sczepieniu - mieszkamy w UK. Perfekcyjnie zdrowe dziecko w 8 tygodniu życia w rozpoznaniu w karcie szpitalnej ma ,,sepsis". Gorączka 39 st, nie do zbicia paracetamolem i ibuprofenem (zapisanym, mimo braku osiągnięcia progu wiekowego). W szpitalu pobrano płyn mózgwo rdzeniowy i zastosowano antybiotyk o szerokim spektrum. Tydzień hospitalizacji, po którym lekarze stwierdzili, że nie są w stanie zagwarantować, ze to nie było po sczepieniu i że drugi raz po kolejnej dawce się to nie wydarzy, a cała sytuacja rozegrała się od razu po zaszczepieniu! przypadek miał zostać zgłoszony do centrum szczepień. Mamy uważajcie i obserwujcie swoje dzieci po zaszczepieniu na Men B! Pierwszym symptomem poza gorączką był brak łaknienia i bezsenność (dziecko leżało bez ruchu, potem z dreszczami i otwartymi oczami). Ostrzegam i proszę o rozwagę!

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

D.
D. | Ciunia | 2017-05-11 15:40 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Takie mogą być efekty uboczne. Ta informacja jest na ulotce. Dzieci często znoszą źle tą szczepionkę, ale mimo wszystko warto szczepić.

Odpowiedz

mama x3
mama x3 | 2016-07-19 22:14 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Właśnie dzisiaj zaszczepie moja corcie 8 miesięcy i synka 5 lat. W kolejce czeka syn 12 lat bo nie potrafię jednego zaszczepić a drugiego nie. Cena straszna! Ale pewność, że zrobiłam wszystko co możliwe w ludzkiej mocy jest dla mnie najważniejsze. Szczepie swoje dzieci za pieniądze bo je kocham. Tak naprawdę niech każdy się uderzy w pierś i powie ile kasy zmarnował na różne bzdury.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

ak mama
ak mama | mama x3 | 2016-11-30 23:21 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Rozumiem panią doskonale. Ja też wszystkie szczepienia wykupuję. Mam znajomych, którzy swojemu dwu miesięcznemu dziecku potrafili powiedzieć, że wisi im już 8 stów za szczepienia. Na meningokoki oczywiście nie szczepią.

Odpowiedz

zen
zen | ak mama | 2017-10-23 23:44 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

gratuluję znajomych, co za prymitywy

Odpowiedz

mama
mama | 2016-06-07 08:38 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Witam ja jako doświadczona mama szczepilam dzieci na wszystkie obowiązkowe nawet zakupiłam jedna ( Odra świnka rozyczka) teraz jest już nieodpłatnie ale nie dajmy się ponieść emocjom nie da się zabezpieczyć dzieci przed wszystkim tak jak przed popełnieniem błędów życiowych nadal jesteśmy smiertelni.Uważam że jeśli jest taka potrzeba wczesniak chorowite dziecko itp to tak ale nie popadajmy w paranoję.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

D
D | mama | 2017-06-30 11:58 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

#mama z 2016-06-07, wczesniakow sie wlasnie czesto nie szczepi w terminie, tylko pozniej. Powod takiej decyzji: szczepienia moga miec powiklania, ktore dla slabszego wczesniaka moga czesciej skoinczyc sie smiercia/kalectwem niz u donoszonego dziecka.

Odpowiedz

Nessie
Nessie | mama | 2017-08-17 21:47 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Tak, tak, nie zapinajmy też pasów w samochodzie i nie kupujmy fotelika dla dziecka, bo to drogo i nie da się uchronić przed wszystkim. Po co popadać w paranoję, dziecko zawsze można sobie zrobić nowe, nie? A szczepionka kosztuje.

Kurczę, ludzie, gdybyście kiedyś zobaczyli dziecko bez rączek po sepsie, to naprawdę szybko by te "paranoje" się wam udzieliły. Kto tylko może i ma pieniądze, niech szczepi. Lepiej nie kupić dziecku wypasionych zabawek, ale zadbać o zdrowie!

Odpowiedz

medyczna
medyczna | 2016-04-21 20:15 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Powiem szczerze - ręce opadają jak czytam wpisy "mądrych mamuś". Ja szczepię, nie żałuję , bo nie mam zamiaru kiedyś w telewizji płakać, że lekarz nie rozpoznał zakażenia wywołanego przez meningokoki

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?