Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Jedno dziecko czy więcej?

| aktualizacja: 27.01.2016 | 5

Dobrze zapowiadająca się kariera czy drugie dziecko? Odchować maluchy rok po roku i zabrać się do pracy, czy też zrobić sobie siedmio-, dziesięcioletnią przerwę między dziećmi? A może w ogóle poprzestać na jednym?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
rodzina, mama, tata, dzieci
fot. Panthermedia

– Najlepiej byłoby po prostu „wpaść” – wyznaje 35-letnia szefowa jednego z oddziałów banku, matka dziesięcioletniego Piotrusia. – Świadomy wybór nie jest taki prosty. Czekamy na mieszkanie, pieniądz goni pieniądz. W pracy awanse, spełniamy się zawodowo i właściwie jesteśmy zadowoleni. Czasami jednak pojawia się myśl: a może by tak jeszcze jedno maleństwo. Ale jak tu się zdecydować... A i „wpaść” wcale nie tak łatwo. I tak odwlekamy decyzję.

Sprawdź też, czy jesteś gotowa na dziecko – quiz z przymrużeniem oka

– Jakby było drugie, to by po prostu było – dodaje redaktorka jednego z kobiecych miesięczników, mama dwunastoletniego Janka. – Ale o świadomą decyzję niełatwo. Do czterdziestki mam jeszcze parę lat – może się w końcu zdecydujemy.

Dziecko i kariera

Z badań statystycznych wynika, że rodzicom tym trudniej zdecydować się na drugie dziecko, im większa różnica wieku będzie między dziećmi. Częściej spotyka się rodziny, w których dzieci dzieli dwa-cztery lata różnicy. Chociaż dosyć popularny jest też model dystansu 6-, 8-letniego. Starsze dziecko się usamodzielnia, a mama może spokojnie zająć się pielęgnacją drugiego maleństwa.
W ostatnim dziesięcioleciu ogromną rolę w podejmowaniu decyzji o liczbie posiadanych dzieci odgrywa sytuacja materialna, praca i kariera.

O wiele trudniej zdecydować się na drugie czy trzecie dziecko kobiecie, która ma ustabilizowaną pozycję zawodową, otwartą drogę do awansów i i niezłe zarobki. O drugim dziecku myślą także z niepokojem osoby zatrudnione na mniej eksponowanych stanowiskach, zwłaszcza w rejonach dotkniętych bezrobociem.

Co myślą rodzice, planując drugie dziecko?

– Rodzice, decydując się na drugie dziecko, biorą pod uwagę nie tylko sytuację materialną rodziny, ale także chcą czegoś uniknąć lub coś wykorzystać – wyjaśnia psycholog Krystyna Zielińska. – Jeśli różnica wieku między dziećmi będzie niewielka, wówczas można dwa razy wykorzystać te same ubranka czy sprzęty. Jeśli natomiast urodzenie drugiego dziecka odbędzie się po sześciu, siedmiu latach, można liczyć na większy spokój: jeden malec jest już duży i dosyć samodzielny, często także chętnie pomaga w opiece nad maleństwem. Rodzice zastanawiają się także nad rywalizacją dzieci, obawiając się, niekiedy słusznie, że mała różnica będzie powodowała ciągłe kłótnie i spory: o zabawkę, o względy mamy i taty, nawet o ubranie. Z drugiej jednak strony tłumaczą sobie, że dzieci w podobnym wieku potrafią same doskonale zorganizować sobie czas i mają ze sobą dobry kontakt.

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (5)
avatar

natalia_8711
natalia_8711 | 2016-02-12 10:08 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja mam córkę, skończyła roczek, zastanawiam się nad drugim dzieckiem, ale szczerze nie wyobrażam sobie tego. Nie chciałabym żeby Julka była sama, ja sama jestem jedynaczką i wiem co to znaczy. Drugie dziecko jednak chyba przeraza mojego męża :(

Odpowiedz

Anika36
Anika36 | 2014-12-14 18:26 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Można pogodzić wychowywanie dzieci i rozwój zawodowy, zarabiać dużo i mieć gromadkę cudownych dzieci. I wcale nie wymaga to nieludzkich wyrzeczeń... Tylko problem polega na tym, że większość myśli, że czworo dzieci to cztery razy więcej obowiązków, a to bzdura. Ja mam czwórkę zaplanowanych wspaniałych dzieci i w końcu udało mi się zajść w piątą ciążę. W tym czasie cały czas pracuję zawodowo, rozwijam się, awansuję i podnoszę swoje kwalifikacje. Mąż też pokonuje kolejne szczeble kariery. Stać nas na tyle dzieci i jesteśmy bardzo szczęśliwi. Przykro jest tylko wtedy, gdy w galerii czy na lotnisku jesteśmy wytykani palcami jako nienormalni... A zagranicą wszyscy mówią: big family... Ale na to się już uodporniłam. Ledzie nie mają pojęcia jak cudowne może być takie życie. Ja w tym życiu tryskam energią. Ale do takich decyzji trzeba dojrzeć.

Odpowiedz

madziulka
madziulka | 2008-01-11 16:20 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

mam dwoch chłopców miedzye ktorymi jest roznica 1.5 roku i jestem zadowolona oczywiscie sa dni kiedy nie wiadomo w co włożyc rece ale wiecej jest takich kiedy patrze jak zaczynaja sie poznawać razem bawic itp i nie załuje ze teraz siedze w domu z nimi bo wiem ze warto a potem jak tylko pojda do przedszkola bede mogła zajac sie praca

Odpowiedz

katy
katy | 2008-01-11 10:17 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mam dwoje dzieci ze świadomej decyzji. Różnica między córkami wynosi 5 lat. Najmłodsza ma 3 miesiące, a nam nie zadziałał środek antykoncepcyjny. Teraz już nic nie cieszy.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Youngmom
Youngmom | katy | 2008-01-13 18:19 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój Synek za chwilę skończy 3 miesiące,a ja już marzę o braciszku dla Niego! Nadmieniam ,że miałam długi i bolesny poród.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?