Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Czym się różnią minipigułki od innych tabletek antykoncepcyjnych?

| aktualizacja: 11.11.2016 | 0

Przeczytaj, jaka jest różnica między minipigułkami a innymi pigułkami antykoncepcyjnymi. Czy są tak samo skuteczne i jak się je zażywa?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
czym się różnią minipigułki od innych tabletek antykoncepcyjnych
fot. Fotolia
Minipigułki to antykoncepcyjne pigułki jednoskładnikowe, które zawierają tylko jeden składnik – progestagen – syntetyczny hormon sterydowy. Skuteczność jednoskładnikowej tabletki hormonalnej jest zbliżona do skuteczności tradycyjnych złożonych pigułek antykoncepcyjnych. Wskaźnik Pearla dla minipigułek wynosi 0,9, a dla dwuskładnikowych tabletek hormonalnych 0,3

Jak działa minipigułka?

Progestagen naśladuje działanie naturalnym progestagenem jest kobiecy hormon progesteron. Jednoskładnikowe pigułki antykoncepcyjne powodują zagęszczanie śluzu i zmiany w śluzówce macicy, zazwyczaj jednak nie hamują owulacji w każdym cyklu. 

Różnica między minipigułką a dwuskładnikowymi pigułkami antykoncepcyjnymi

Minipigułki różnią się od złożonych (dwuskładnikowych) tabletek hormonalnych tym, że zawierają tylko jeden składnik (progestagen) zamiast dwóch - progestagenu i estrogenu - jak w innych pigułkach antykoncepcyjnych.

Komu zaleca się pigułki jednoskładnikowe?

Minipigułki, czyli tabletki jednoskładnikowe, wskazane są dla kobiet, które nie mogą zażywać dwuskładnikowych pigułek hormonalnych: kobiet karmiących piersią, palących papierosy oraz tych które nie mogą przyjmować estrogenu (np. po przebytej cholestazie ciążowej).

Jak zażywa się pigułki jednoskładnikowe?

Minipigułki trzeba zażywać codziennie, bez żadnych przerw, o tej samej porze.  Stała pora zażywania minipigułki jest ważna dla skuteczności tej formy antykoncepcyjnej, zakłada się, że można spóźnić się o maksymalnie 3 godziny. W przypadku złożonych (dwuskładnikowych) tabletek antykoncepcyjnych zakłada się, że nawet 12-godzinny poślizg w zażyciu pigułki może być bezpieczny dla jej skuteczności. W przypadku pigułek dwuskładnikowych robi się tygodniową przerwę pomiędzy opakowaniami.

Zobacz też:
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?