Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Dlaczego trzeba spieszyć się z zakupem książek dla dziecka

| 21.10.2010, aktualizacja: 03.01.2014 | 3
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
mama, dziecko, niemowlę, czytać, książka
Z czytaniem nie warto czekać, aż dziecko podrośnie. Książka przyda się już teraz.
Dziecko nigdy nie jest zbyt małe, żeby mu czytać. Dowodzą tego eksperymenty dokonywane na dopiero mających się narodzić dzieciach. Zapewniamy, że są zupełnie bezbolesne, a nawet przyjemne. Wynika z nich, że gdy przyszła mama czyta na głos książkę lub wiersz, maluch po narodzeniu rozpoznaje słyszany wcześniej tekst. Jak widać, już niemal od poczęcia można kształtować literacki gust.

Gdy dziecko przyjdzie na świat, zyskujesz więcej możliwości, aby zaszczepić w nim miłość do literatury. By rozkochać dziecko w czytaniu, potrzebna jest przede wszystkim dobra książka. Najlepiej mieć ją zawsze pod ręką i wykorzystywać  w wielu sytuacjach, a korzyści, jakie przyniesie czytanie, przyczynią się także do lepszego rozwoju dziecka.   

Lepiej rozwija się mózg
Zanim maluch nauczy się mówić, stara się rozumieć naszą mowę. Aby do tego doszło, musi słyszeć, np. gdy się do niego mówi, a także czyta. Ta próba zmierzenia się ze słowami i rozszyfrowania, co znaczą, jest dobrym ćwiczeniem usprawniającym jego umysł. Pewnie mało kto zdaje sobie sprawę, jaką rolę odgrywają również wierszyki. Dzieci fascynuje ich rytm, który wyczuwają w sposób naturalny, i lubią go naśladować, czasem nawet radośnie poruszają się w takt powtarzających się dźwięków. Takie doświadczenie korzystnie wpływa na rozwój ich zmysłów, układu nerwowego i koordynację słuchowo-ruchową.

Szybciej zacznie mówić
Od urodzenia dziecko chłonie język, z jakim się styka. Dobre nawyki są jak najbardziej wskazane, bo u malucha tworzy się w tym czasie wzorzec prawidłowej mowy. Gdy dziecko słyszy oprócz języka potocznego także język pisany, który ma inny rytm
i melodię, oswaja się z nim i być może samo  zacznie produkować podobne dźwięki.

Będzie elokwentne i skoncentrowane
Czytanie zwiększa zasób słów. Maluchy lubią, gdy wiele razy czyta się im tę samą książeczkę. To ułatwia utrwalanie wiadomości, zapamiętywanie nowych słów i całych zdań. Zapamiętywanie jest najbardziej skuteczne, gdy czytasz dziecku np. przed popołudniową drzemką, gdy jest rozluźnione i spokojne. Słuchając bajeczki, dziecko uczy się koncentrować na jednym bodźcu – ta umiejętność przyda mu się w przedszkolu i szkole.

Poczuje się ważne
...i docenione, bo rodzice zawsze odkładają na bok inne zajęcia, aby mu poczytać. To buduje mocną więź między dorosłym i dzieckiem. W przypadku niemowlęcia wybieraj książeczki z wierszykami, które znasz na pamięć. Maluch jest bardziej zaangażowany w słuchanie, gdy mówisz, patrząc na niego i pokazujesz ilustracje w książeczce. Z czasem coraz chętniej będzie oglądał obrazki.

Uwrażliwi się
Przeżywając losy bohaterów, dziecko lepiej rozumie własne przeżycia.  Dowie się też sporo o świecie – bo pozna to, czego np. samo nie mogło doświadczyć. Czytanie odpowiednio dobranych książek pomaga rodzicom w wychowaniu, ułatwia przekazanie wartości moralnych, postaw godnych naśladowania. Jeśli nie wiesz, co czytać dziecku, przeglądaj pisma dla rodziców, by zobaczyć, co eksperci polecają maluchom. Z powodzeniem możesz też czytać książeczki, które pamiętasz z własnego dzieciństwa.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (3)
avatar

klara
klara | 2011-01-02 17:51 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Czytanie to bardzo ważny etap w rozwoju dzieci. Rozwijają wyobraźnię i wzbogacają zasób słów. A i bardzo fajnie jest jeśli są opatrzone jakimiś ładnymi obrazkami. Tak jak np. seria „Poczytaj mim mamo”, albo „Agnieszka Osiecka dzieciom”.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

smyk
smyk | klara | 2011-01-02 18:13 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Osiecka pisała dla dzieci?

Odpowiedz

klara
klara | smyk | 2011-01-02 18:24 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Oczywiście. Nie napisała tego tak dużo jak piosenek na przykład. Ale są 4 cudowne opowiadania i kilka dłuższych wierszy. I powiem Ci, że miała kobieta wyobraźnie:)

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?