Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

7 zalet czytania niemowlęciu. Przypominamy je w Międzynarodowym Dniu Książki dla dzieci

| 18.08.2011, aktualizacja: 02.04.2015 | 0

Przed zaśnięciem albo w ciągu dnia – czytanie jest przyjemne o każdej porze. I korzystne już dla niemowlaka.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
dzieci, czytać, książka, mama, rozwój dziecka
fot. Panthermedia
Psychologowie twierdzą, że dziecko powinno być z książkami za pan brat już od pierwszych dni życia. Obcowanie z książeczką zwiększa sprawność niemowlęcych rączek, wspomaga rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowej, stymuluje wzrok… Ale to jeszcze nie wszystkie korzyści płynące z czytania!

1. Rodzinne czytanie to okazja do bliskości

Wspólna, rodzinna lektura sprawia, że dziecko czuje się ważne i kochane. To wzmacnia jego poczucie bezpieczeństwa i dodaje mu wiary w siebie. Takie chwile bliskości trudno zastąpić czymkolwiek innym. Siedząc nad wspólnie oglądaną książeczką, śledzicie wzrokiem te same obrazki, uczestniczycie w tym samym zdarzeniu, obserwujecie nawzajem swoje reakcje... Dzięki temu lepiej się poznajecie, a więź między wami staje się mocniejsza.
Uwaga! Jak rodzi się miłość między mamą a dzieckiem? Sprawdź, co mówią naukowcy.

2. Książki wpływają na rozwój mowy dziecka

Dzięki codziennemu czytaniu dziecko przyswaja intonację słów i melodię rodzimego języka, poznaje nowe słowa, uczy się wyrazów dźwiękonaśladowczych np. dzyń-dzyń, miau czy muu (właśnie od takich słów  zacznie przygodę z mówieniem). Maluch ma też kontakt z językiem literackim: wyrażeniami, których rzadko używamy na co dzień. Dzięki temu jego słownictwo będzie bogatsze. Pamiętaj, że umiejętności językowe kształtują się, zanim dziecko zacznie budować pierwsze zdania.
Poznaj etapy rozwoju mowy w 1. roku życia

3. Czytanie niemowlęciu pomaga mu poznać świat

Skąd roczne dziecko wie, jak wygląda krowa, skoro jeszcze nigdy nie było na łące? Skąd wie, że małpy skaczą (niedościgle!) po drzewach, a lwy mają lwią grzywę, skoro nigdy tych zwierząt nie spotkało? To proste – widziało to na obrazku i przeczytali mu o tym rodzice. Dzięki książeczkom maluch poznaje świat i zasady, jakie w nim panują. Do tego obrazki, których pełno w dziecięcych książkach, tworzą w umyśle dziecka kody kulturowe, czyli mówiąc w uproszczeniu, uczą np. tego, że czerwone serduszko oznacza miłość, a szarobury krajobraz – nudę albo smutek. Czytanie to także najlepszy trening myślenia, kojarzenia faktów, wysnuwania wniosków, zestawiania ze sobą przyczyny i skutku – czyli tego wszystkiego, co nazywamy logicznym myśleniem.

4. Książki kształtują wyobraźnię

Wiedza płynąca z książek to jedno. Drugie – to fantazja, która dzięki czytaniu rozwija się wprost... książkowo. Kiedy dziecko słucha prostych historii, uczy się „wyobrażać sobie”. W dodatku wielką zaletą książek jest przecież to, że w nich wszystko jest możliwe! Kaczka może chodzić na pocztę, kot – nosić buty, a słowik – wracać wieczorem do domu na piechotę.

Polecamy: Kiedy zacząć czytać książki dziecku.

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?