Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Dawkowanie leków u dzieci

| aktualizacja: 27.11.2008 | 0

Po jakim czasie można podać następną tabletkę środka przeciwgorączkowego lub przeciwbólowego, jeśli po pierwszej nie ma poprawy?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)
niemowlę, lekarstwo, choroba, kaszel, syrop
Jedną z najważniejszych zasad przy stosowaniu środków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych jest przestrzeganie odpowiedniej dla wieku i masy ciała dawki leku oraz jego postaci (zawiesina, czopki, tabletki).

Oznacza to, że kolejną porcję tego samego leku przeciwgorączkowego można podać dziecku po upływie minimum czterech godzin od pierwszej. Jeśli jednak gorączka lub ból nie ustępuje, czy nawet nasila się, możesz w tym czasie zastosować inny lek przeciwgorączkowy. Na przykład jeśli jako pierwszy podałaś dziecku ibuprofen, już nawet po godzinie możesz zastosować paracetamol i odwrotnie.

Pamiętaj, że paracetamol jest też składnikiem innych preparatów, np. „mieszanek” przeciwprzeziębieniowych, i w ciągu doby nie wolno przekraczać sześciu dawek tego środka. Ibuprofen i paracetamol są najczęściej stosowanymi w Polsce lekami o przeciwbólowymi i przeciwgorączkowym. Można je podawać dzieciom powyżej trzeciego miesiąca życia.


Odpowiada: dr n. med. Paweł Grzesiowski, pediatra, kierownik Zakładu Profilaktyki Zakażeń w Narodowym Instytucie Leków.

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?