Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Dbaj o dziecko od poczęcia

| aktualizacja: 27.10.2008 | 0
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)
kobieta, mama, ciąża, szklanka, woda
Sprawdź jakie mogą być konsekwencje wypicia nawet niewielkiej ilości alkoholu, kiedy kobieta jest w ciąży.
Pół godziny po wypiciu alkoholu przez kobietę w ciąży jego stężenie we krwi płodu jest takie samo jak we krwi matki. Mimo to aż jedna trzecia badanych kobiet przyznaje się do picia niewielkich ilości alkoholu w czasie ciąży. Jeśli więc zdarzyło ci się pomyśleć „jeden mały kieliszek wina przecież nie zaszkodzi”, nie jesteś sama.

Badania przeprowadzone w 2005 roku na zlecenie fundacji „Rodzić po ludzku” wykazały, że 2/3 ankietowanych Polek zdaje sobie sprawę, że nawet najmniejsza ilość alkoholu jest groźna dla płodu. Ale niemal tyle samo kobiet spotkało się z opinią, że kobieta w ciąży może spożywać regularnie niewielkie ilości czerwonego wina! Dlatego właśnie potrzebne są kampanie edukacyjne, takie jak „Lepszy start Twojego dziecka”.

W ramach kampanii edukacyjnych w poradniach zdrowotnych i ginekologicznych oraz aptekach na terenie całej Polski pojawiły się plakaty i ulotki informujące o zagrożeniach. A jest ich, niestety, sporo. Pijąc alkohol w ciąży, narażasz swoje dziecko m.in. na:
- uszkodzenia mózgu,
- obniżoną odporność,
- zaburzenia rozwoju,
- niską wagę przy urodzeniu.

Regularne picie alkoholu w ciąży grozi tzw. płodowym zespołem alkoholowym (FAS), który wiąże się m.in. z opóźnieniem w rozwoju fizycznym i psychicznym. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, zajrzyj tutaj >>

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?