Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Pączek w maśle – czyli o tym, kiedy waga niemowlaka jest… za duża

| aktualizacja: 03.11.2017 | 2
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
niemowlę, gruby
Cieszysz się, że twoje niemowlę ma doskonały apetyt i jest tłuściutkie? Uważaj jednak, by nie dopuścić do sytuacji, gdy waga niemowlaka staje się problemem.
Im większa waga niemowlaka, tym – według wielu opinii – dziecko jest zdrowsze i silniejsze. To jednak nie jest do końca prawda. Niemowlę rzeczywiście powinno mieć stosunkowo dużo tkanki tłuszczowej, ale od zdrowej i przyjemniej pulchności do tzw. otyłości prostej – wcale nie jest tak daleko.

Waga niemowlaka przekłada się na zdrowie w dorosłości!

Prof. dr hab. Jerzy Socha, pediatra gastroenterolog z Centrum Zdrowia Dziecka, przestrzega:
– Znaczna nadwaga w dzieciństwie może spowodować wystąpienie wielu chorób w wieku dorosłym, których dałoby się uniknąć dzięki właściwemu odżywianiu. Z  dzieci, które mają otyłość, częściej wyrastają osoby cierpiące na nadciśnienie, choroby serca, miażdżycę, cukrzycę typu 2 czy kamicę żółciową. Otyłe nastolatki są często piętnowane przez rówieśników, dlatego otyłości nieraz towarzyszy niska samoocena, a nawet stany depresyjne.

Jak uniknąć otyłości? Te najprostsze sposoby działają najlepiej

By uniknąć problemów ze zbędnymi kilogramami, powinnaś już od narodzin dziecka dbać o jego prawidłowe żywienie. Jak ma to wyglądać?
  • Karm wyłącznie piersią przez pierwszych 6 miesięcy życia dziecka. Potem nadal pozwalaj mu ssać pierś przynajmniej do końca 1. roku. Dzieci karmione naturalnie są znacznie mniej narażone na otyłość niż te, którym podaje się butelkę. Przede wszystkim takie niemowlę dostaje posiłek na żądanie – to znaczy je wtedy, gdy ma na to ochotę. Poza tym mleko kobiece ma skład idealnie dopasowany do potrzeb rozwojowych dziecka – w przeciwieństwie do mleka krowiego jest raczej ubogie w białka, a bogate w tłuszcze wielonienasycone. Czytaj więcej o składzie mleka kobiecego.
     
  • Nie przekarmiaj dziecka, jeżeli podajesz mu mleko modyfikowane. Korzystaj ze wskazówek, ile proszku wsypać do wody, ile mieszanki przygotować i jak często ją podawać. Pediatrzy podkreślają, że są to zalecenia orientacyjne i dzieci karmione mieszanką modyfikowaną też powinny dostawać mleko na żądanie. Nie zachęcaj jednak dziecka do opróżniania całej butelki, jeśli nie ma już na to ochoty.
     
  • Uważaj na białko. Przez długi czas sądzono, że tuczy tylko nadmiar węglowodanów. Tymczasem z ostatnich badań wynika, że również zbyt duża ilość białka w okresie niemowlęcym sprawia, że organizm zaczyna produkować coraz więcej komórek tłuszczowych. To stwarza warunki do rozwoju otyłości. Wielu naukowców mówi, że raz powstała komórka tłuszczowa nie zanika! Kiedy chudniemy, pozbywamy się zawartości takich komórek, lecz ich liczba nie ulega zmianie.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (2)
avatar

Mama niejadka
Mama niejadka | 2008-08-29 12:40 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ale co robić gdy mimo pełnego zdrowia (sprawdzane!!!) maluch wazy za mało i jest raczej niejadkiem?

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

MamaJulci
MamaJulci | Mama niejadka | 2009-04-11 22:23 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja córka też jest niejadkiem, i lekarz przepisał mi dla niej witaminy CEBIONMULTI oraz kazał zrobić badanie krwi i moczu i okazało się że jest wszystko dobrze a ona je tyle ile potrzebuje.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?