Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Jak zmienić pediatrę? – sprawdź, co będzie potrzebne

| aktualizacja: 09.01.2015 | 2

Masz prawo dwa razy w roku zmienić bezpłatnie przychodnię lub pediatrę dla dziecka. Jak to zrobić? Podpowiadamy, co będzie potrzebne podczas zmiany lekarza albo przychodni.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(4)
Deklaracja wyboru lekarza
fot. Fotolia
Jeżeli pediatra, który opiekuje się waszym dzieckiem, nie odpowiada waszym oczekiwaniom albo potrzebom, lepiej będzie go zmienić. Lekarz waszego dziecka powinien cieszyć się waszym stuprocentowym zaufaniem. W innym wypadku często leczenie będzie nieskuteczne – kiedy np. będziecie wątpili w jego wiedzę i nie będziecie przestrzegać jego zaleceń. Warto zmienić pediatrę także wtedy (a może nawet szczególnie wtedy), kiedy zauważycie, że nie podchodzi on z uwagą do was i waszego dziecka – gdy nie słucha waszych objaśnień, lekceważy wasze obawy, nie odpowiada na wasze pytania.
Sprawdź, jakie cechy ma dobry pediatra.

Zmiana lekarza pediatry

Aby zmienić lekarza pediatrę musicie jeszcze raz wypełnić deklarację wyboru lekarza i złożyć ją w przychodni. W nowej deklaracji musicie wpisać imiennie lekarza, którego wybraliście, wpisać swoje dane oraz dane dziecka. Musicie wpisać też który raz w roku zmieniacie lekarza. Uwaga: za trzecim i kolejnym razem konieczne będzie uiszczenie opłaty 80 zł. Wyjątkiem od tej reguły jest sytuacja, gdy trzeci lub kolejny raz jest niezależny od woli rodziców: gdy np. wcześniej wybrany lekarz przestał pracować w danej przychodni albo gdy rodzice zmienili miejsce zamieszkania. Deklaracja wyboru pediatry dla dziecka może być złożona przez jednego z rodziców.

Kliknij i wydrukuj deklarację wyboru lekarza pierwszego kontaktu.

Zmiana przychodni

Równie prosta, jak zmiana lekarza pediatry, jest zmiana przychodni dziecka. Wystarczy pójść do nowo wybranej i wypełnić dostępny w rejestracji formularz (dane rodziców, dziecka, deklaracja wyboru lekarza) – przychodnia sama zatroszczy się o poinformowanie starej przychodni, że maluch przestał już być jej pacjentem.

Konieczne będzie jednak też  dostarczenie karty szczepień dziecka i reszty dokumentów dziecka z poprzedniej przychodni – i tutaj bywa różnie: albo rodzice muszą o to zadbać sami (skserować dokumentację i dostarczyć do nowej przychodni) albo stara przychodnia sama przesyła ksero dokumentacji oraz oryginał karty szczepień).

Czytaj także: Czy w Polsce dzieci są pod dobrą opieką lekarzy?
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (2)
avatar

Monika
Monika | 2015-05-27 10:57 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Deklaracja do które Państwo linkują jest nieprawidłowa, pochodzi z 2004 roku, a teraz aktualna jest z 2007 roku.

Odpowiedz

marcysia
marcysia | 2015-05-05 15:03 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

ja chcę zmienić lekarza ponieważ wczoraj rano pani doktor po pobieżnym przebadaniu mojego 16 miesięcznego synka (gorączkującego od 2 dni) zdiagnozowała bakteryjne zapalenie gardła, zapisała oczywiście antybiotyk. Widząc, że dziecko jest w dobrej kondycji i że gorączka zaczęła słabnąć nie podałam antybiotyku tylko pojechałam na prywatną konsultację do innego pediatry, który zdiagnozował trzydniówkę! Wieczorem po gorączce nie było śladu a dziś pojawiła się wysypka. Nie wiem co gorsze, zapisać antybiotyk na trzydniówkę czy nie potrafić jej zdiagnozować, tak czy inaczej dziękuję za takiego lekarza...

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?