Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Czy to poporodowa depresja?

| aktualizacja: 22.10.2015 | 0
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)
depresja poporodowa, byby blues, smutek po porodzie
fot. Fotolia
Depresja poporodowa to już nie kilka dni smutku czy baby blues, tylko poważny stan. Objawia się przede wszystkim długotrwałym smutkiem, zmęczeniem, zdenerwowaniem i niepokojem. Jak nie dopuścić do depresji poporodowej i co robić, gdy się pojawi?

Płaczliwość, rozdrażnienie i niepokój o dziecko to normalny stan kobiety po porodzie, zwłaszcza tym pierwszym. Zazwyczaj zły nastrój pojawia się około trzeciej-piątej doby połogu. Jeśli minie po około dwóch tygodniach, nie ma powodu do niepokoju. To objawy baby blues (zwanych inaczej depresją trzeciego dnia), wywołanych przez przede wszystkim zmiany hormonalne (spadek poziomu progesteronu i estrogenów, których poziom w ciąży był bardzo wysoki). Jeśli stan ten nie przejdzie w ciągu dwóch tygodni od porodu, psychologowie mówią o depresji poporodowej.

Objawy depresji poporodowej

Czasem kobiety po porodzie obsesyjnie martwią się o dziecko – stale nasłuchują, czy oddycha, twierdzą, że na pewno się nie najada, trapią się, że nie rozwija się prawidłowo, martwią się, dlaczego noworodek płacze. Jeśli dodatkowo młoda mama jest ciągle smutna i poddenerwowana, można podejrzewać depresję poporodową. Lekarze rozpoznają ją po tzw. triadzie depresyjnej:
  • Jestem do niczego
  • Cały świat jest do niczego
  • Nigdy nie będzie lepiej
Kobiety z depresją poporodową mają zazwyczaj ogromne trudności z podjęciem nawet najprostszej decyzji. Czy na spacer włożyć dziecku sweterek, czy nie? A może w ogóle nie wychodzić na dwór? Paraliż decyzyjny bardzo utrudnia im życie, zwłaszcza że towarzyszy mu bardzo niskie poczucie własnej wartości. Kobieta w depresji uważa się za złą matkę, niedojrzałą, nieumiejącą kochać dziecka. Cierpi na zaburzenia apetytu (nic nie je lub nadmiernie się objada) i bezsenność, łatwo się irytuje i wybucha płaczem nawet z błahej przyczyny.

Częstotliwość występowania depresji poporodowej

Depresja to bardzo poważny stan! Jak bardzo poważny i jak bardzo powinno się o nim mówić, pokazuje film kampanii społecznej „Początek w rodzinie":

Na depresję poporodową cierpi około 10-15% kobiet, najczęściej tych, które rodzą po raz pierwszy. Jej przyczyny nie są do końca znane. Mogą nimi być zaburzenia emocjonalne w rodzinie kobiety, bardzo ciężki poród albo mała odporność na stresy. Taki stan wymaga pomocy specjalisty – psychologa lub psychiatry. Nieleczona depresja będzie się pogłębiała i może trwać latami!


Przeczytaj też ważną rozmowę o depresji poporodowej

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?