Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Jakie badania należy wykonać, by wykluczyć lub potwierdzić raka piersi?

| aktualizacja: 12.08.2014 | 5

Samobadanie piersi, mammografia, USG piersi, biopsja - to badania, które pomagają w diagnostyce i leczeniu raka piersi. Zobacz, na czym one polegają.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(4)
badanie piersi, samobadanie piersi,
fot. © Lars Zahner - Fotolia.com
Rak piersi (inaczej rak sutka, rak gruczołu sutkowego) rozwija się w gruczołach mlekowych piersi lub w przewodach doprowadzających mleko do brodawek. Dzieli się go na trzy rodzaje: przedinwazyjny (zrazikowy i przewodowy in situ), inwazyjny (ograniczony lokalnie: operacyjny lub nieoperacyjny) oraz uogólniony (z przerzutami).
Im wcześniej wykryty jest nowotwór piersi tym większa szansa na całkowite wyleczenie. Z jakich badań korzysta się w diagnostyce raka piersi?

Samobadanie piersi (Breast Self-Awareness; BSA)

Samobadanie piersi to podstawowe badanie diagnostyczne pozwalające wykryć zmiany w piersi. Powinno się je wykonywać co najmniej raz w miesiącu. Najlepiej w dwóch etapach – najpierw trzeba dokładnie obejrzeć pierś, a następnie - badając ręcznie - sprawdzić, czy nie ma żadnych zmian w jej strukturze.
Pierwszy etap najlepiej zacząć od ustawienia się przed lustrem i sprawdzenia, czy nie ma zmian w wyglądzie piersi, tj. w ich wielkości, kształcie, kolorze skóry czy brodawek. Piersi trzeba też obejrzeć z profilu. W tym celu należy spleść dłonie z tyłu głowy i stanąć przed lustrem raz lewym, raz prawym bokiem, sprawdzając, czy piersi są symetryczne ułożone. Następnie trzeba pochylić się do przodu i sprawdzić, czy na piersiach nie ma jakiś pofałdowań, czy brodawki nie są wyciągnięte. Gdy ten etap zostanie zakończony, należy zbadać piersi dłońmi.
Badanie palpacyjne wykonuje się w pozycji stojącej i leżącej. Robiąc to badanie należy zwróć szczególną uwagę na stan skóry i miąższu piersi oraz wygląd brodawki. Ważne! Zdrowa pierś powinna mieć miękką, rozluźnioną strukturę.
Badanie dotykowe należy rozpocząć od sprawdzenia brodawki. W tym celu trzeba ucisnąć otoczkę brodawki, patrząc, czy nie wycieka z niej płyn. Następnie należy położyć się na plecach i umieścić jedną rękę pod głową. Taka pozycja ułatwi dostęp do gruczołu piersiowego. Lewą pierś należy badać prawą ręką i na odwrót. Uciskając pierś należy szukać guzków lub zgrubień. Badanie powinno być wykonywane całą dłonią, a nie tylko końcem palców. Należy także sprawdzić pachy, węzły chłonne i okolicę nadobojczykową. W podobny sposób należy badać piersi w pozycji stojącej.

Ważne! Jeśli podczas badania poczujesz ból piersi, zobaczysz przebarwienia lub wyciek z brodawki, zaobserwujesz zmiany w kształcie lub wielkości piersi, wyczujesz guzek lub obrzęk pod pachę, zgłoś się koniecznie do lekarza.

Warto przeczytać: Samobadanie piersi lepsze niż USG i mammografia

Badanie podmiotowe (Clinical Breast Exam; CBE)

Badanie podmiotowe to badanie fizykalne piersi, które wykonuje lekarz. Wykonuje się je przede wszystkim u kobiet, u których nie można wykonać mammografii. Lekarz podczas tego badania może wyczuć guz piersi, który nie został wykryty w czasie mammografii (mammografia wykrywa tylko 80% guzów znalezionych przez lekarzy).
Badanie przedmiotowe powinno być wykonywane u pacjentek pomiędzy 20. a 30. rokiem życia, co trzy miesiące.

Ultrasonografia, czyli USG piersi

Ultrasonografia piersi (USG piersi) jest uznawana za metodę pomocniczą w stosunku do mammografii. Za pomocą fal radiowych można zobaczyć zmiany strukturalne w obrębie gruczołu piersiowego.
Badanie to powinno być wykonywane u młodych kobiet, poniżej 35. roku życia, których piersi charakteryzują się wysoką gęstością utkania gruczołowego. Badanie powinno być wykonywane przez doświadczonego lekarza diagnostyka, na dobrym sprzęcie. Doświadczony lekarz będzie potrafił znaleźć zmiany nawet u kobiet z dużymi piersiami.

Mammografia

Mammografia to obrazowa metoda diagnostyczna, mająca zastosowanie w badaniach skriningowych raka piersi. Obraz w mammografii powstaje w wyniku przechodzenia promieniowania rentgenowskiego przez gruczoł piersiowy. Otrzymany w badaniu obraz (mammogram) podlega interpretacji opartej na jednolitym opisie według kwalifikacji systemu BI-RADS (Breast Imaging Reporting and Data System). System ten wyróżnia i ocenia następujące zmiany: masa (guzek), zwapnienie, zaburzenia architektury (zmiany w morfologii podścieliska, tkanki gruczołowej), zmiany specjalne oraz objawy dodatkowe (zmiany skórne i w obrazie mammograficznym). Na podstawie zobrazowanych zmian, określa się kategorię piersi w skali od BI-RADS 0 (norma) do BI-RADS 6 (zmiana złośliwa).
Wskazania do wykonania mammografii:
  • profilaktycznie co 2 lata u kobiet w wieku 35-50 lat, co roku kobiety > 50. roku życia;
  • ból piersi;
  • podejrzenie zmiany złośliwej;
  • podejrzenie zmiany łagodnej;
  • przed hormonoterapią zastępczą;
  • widoczny wyciek z brodawki sutkowej;
  • zlokalizowanie zmian przed planowanym zabiegiem operacyjnym;
  • monitorowanie  skuteczności leczenia operacyjnego, chemioterapii i radioterapii.

Biopsja

Biopsja to badanie diagnostyczne, polegające na pobraniu skrawków guza pod kontrolą mammografu czy też USG. Biopsja dotyczy zarówno zmian w obrębie gruczołu piersiowego, jak również stanu węzłów chłonnych. Podczas biopsji pobiera się kilka wycinków tkankowych, które się utrwala a następnie poddaje analizie histopatologicznej. Istnieje kilka technik pobierania materiału: biopsja cienkoigłowa (BAC), biopsja gruboigłowa (BG), biopsja mammotonomiczna (biopsja gruboigłowa wspomagana próżnią) oraz biopsja chirurgiczna.

Badanie histopatologiczne

W badaniu histopatologicznym oznacza się typ nowotworu (m.in. ocenia się stan receptorów). Typ nowotworu odpowiada bowiem za reakcję guza na leczenie oraz przebieg i rozwój choroby.
Podczas badania histopatologicznego lekarz patolog ocenia m.in. stopień złośliwości na podstawie trzystopniowej skali Nottingham.
Materiał pobrany podczas biopsji pozwala również na stwierdzenie czy nowotwór jest naciekający czy też nie - jest to najważniejsza informacja ustalana w badaniu mikroskopowym.
Ważnym punktem w ocenie diagnostycznej raka piersi jest status receptorów steroidowych (PGR oraz ER) oraz receptora HER2. Oznaczenie statusu wymienionych receptorów ma decydujące znaczenie prognostyczne i kliniczne.
Badanie histopatologiczne ma istotny wpływ na wyniki leczenia raka piersi i powinno być podstawą dla decyzji o wyborze terapii.
Na podstawie wszystkich wyników badań lekarz wypełnia formularz oceny histologicznej, w którym opisuje zmiany nowotworowe uwzględniając zarówno stan zaawansowania raka, jak i rodzaj zmiany oraz status receptorów steroidowych i receptora HER2.

Zobacz także: Nie musisz amputować piersi jak Angelina Jolie: rak piersi się leczy
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (5)
avatar

Lila
Lila | 2017-05-15 11:57 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Tylko nie każdy nowotwór ma podłoże genetyczne. Pamiętajmy o tym, że większość zachorowań to nadal osoby, które nie miały przypadków raka w rodzinie, czyli nie z grupy ryzyka. Przede wszystkim nalezy się regularnie badać. W domu samobadanie co miesiąc, u lekarza na kontroli co pół roku, usg w miarę możliwości raz na rok czy dwa. Jak to u Was wygląda? Pamiętacie o badaniach?

Odpowiedz

Monia
Monia | 2016-04-18 15:49 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Czasem samobadanie niestety nie wystarczy. Pomimo częstych badań kontrolnych u mojej mamy zdiagnozowano raka piersi zbyt późno. Okazało się finalnie że ma mutację genu BRCA1. Nie wiedziałam że ten gen, aż tak wpływa na rozwój nowotworu dlatego ja również zdecydowałam się na wykonanie badania genetycznego. W internecie znalazłam na zdrowegeny.pl cały pakiet nowotworów kobiet. Z wynikiem pozytywnym można podjąć lepszą i częstszą profilaktykę a także bardziej zwracać uwagę na chociaż małe zmiany naszego organizmu

Odpowiedz

maj.
maj. | 2015-11-23 09:40 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

mam 35 lat przy badaniu USG znaleziono 3mm guzekLekarz powiedział ,że nie ma się czym przejmowa.Ja jednak chciałabym wykonać biopsje.Czy warto zawracać sobie tym głowe.

Odpowiedz

maria
maria | 2015-06-11 19:00 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

ja mam bul piersi prawej ale jak mam czekac na badanie miesiac czy dwa to zrezygnowalam jedynie z bulu nieraz sie budze bo niedaje spac a tak jakos ciagne

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

maj
maj | maria | 2015-11-23 09:45 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Rece opadają jak czytam Pani wypowiedz.Objawy sa nie ciekawe.Niech lekarz(ginekolog) wystawi skierowanie na cito i zaraz expesowo wykonają Usg.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?