Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Pytania o obiad

| aktualizacja: 17.12.2013 | 0
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(0)
dziecko, kuchnia, obiad
Gdy mija południe, a ja zastanawiam się, co dobrego dziś na obiad, to aż się dziwię, że kiedyś jego zjedzenie było katorgą. Zwłaszcza w przedszkolu. Gdybym wtedy wiedziała o rosole to, co wiem dzisiaj...
Nie tylko o rosole, ale o zupie w ogóle. I o obiedzie. Że to najważniejszy posiłek. Że powinien stanowić 30–35 proc. dziennej racji pokarmowej. Że, że... Zamiast wyliczać w nieskończoność, oddam głos specjalistce od żywienia Edycie Gulińskiej, która wyposaży nas w oręże (czytaj: argumenty) pozwalające stoczyć z dzieckiem zwycięską bitwę o obiad. Zatem szable w dłoń!

Dietetycy mówią, że najważniejszym posiłkiem jest śniadanie. Jeśli tak, to po co kruszyć kopię w walce o obiad?
Wszystkie posiłki są ważne! Bo istotne jest to, by jeść regularnie, cztery, pięć razy dziennie. Dzięki temu nie fundujemy organizmowi przestojów w dostawach paliwa, a wtedy poziom cukru we krwi nie ulega drastycznym wahaniom. To z kolei zabezpiecza nas przed atakami głodu, ale też przed utratą sił, rozdrażnieniem... A o jedzenie śniadań apelujemy, bo wiele osób wychodzi z domu o pustym żołądku. Tak nie wolno! Śniadanie daje energię na start, zwłaszcza dzieciom, które są aktywne fizyczne i potrzebują energii, by się rozwijać. W nocy poziom glukozy we krwi spada, więc trzeba go podnieść, by mózg otrzymał paliwo. Inaczej będzie pracować na pół gwizdka. Jeśli nie zjemy pierwszego posiłku, organizm, chcąc zabezpieczyć potrzeby mózgu, resztę ciała potraktuje po macoszemu. Efekt? Gorsze samopoczucie, osłabienie, zmęczenie. W takim rozumieniu śniadanie, które powinno dostarczyć 25 proc. dziennej racji pokarmowej, jest najważniejszym posiłkiem. A co z obiadem? Jest nie tylko najbardziej obfity, ale też wartościowy.

Czy obiad musi być ciepły? Nie wystarczy zjeść np. kanapkę albo sałatkę?
Nie, nie wystarczy. Bo obiad powinien być ciepły! Dzięki temu organizm nie traci energii, którą musi zużyć na podgrzanie pokarmu, a dopiero później na jego strawienie. Ciepły posiłek sprawdza się zwłaszcza podczas zimnych miesięcy. Dlatego zaleca się też pić wtedy wodę o temperaturze pokojowej. A kanapka na obiad to nie najlepszy pomysł nie tylko dlatego, że zimne, ale dlatego, że nie dostarczy się w ten sposób wszystkich składników odżywczych.

To może wszystkie posiłki powinny być ciepłe?
Zaleca się, by oprócz obiadu także śniadanie było ciepłe. A jeśli się nie da, to przynajmniej napój (kakao czy mleko). To już wystarczy.

Czy obiad powinien składać się z dwóch dań?
Tak, choć mało które dziecko jest w stanie zjeść oba dania za jednym zamachem, dlatego drugie można dać po godzinnej przerwie. To lepsze rozwiązanie, bo jedząc dużo, rozpycha się też żołądek. A gdy malec nie chce jeść drugiego dania, to można ugotować wartościową zupę. Taką z warzywami, kaszą lub ryżem, mięsem... Jeśli zupa będzie „cienka”, to drugie danie jest już konieczne.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?