Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Menu na 5 czyli pięć porcji warzyw, owoców lub soku dziennie

| aktualizacja: 09.12.2013 | 0
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
kadry-2.jpg
Wiemy, że witaminy i sole mineralne są każdemu potrzebne. Niestety nie mamy w organizmie „spiżarni” do ich przechowywania. Idealnie jest jeść warzywa i owoce 5 razy w ciągu dnia, przy czym jedną porcją może być szklanka soku.
Na pewno słyszałaś o kampanii społecznej „5 porcji warzyw, owoców lub soku”, prawda? Właśnie rusza druga edycja tej akcji, która potrwa do 2014 roku. Poprzednia (realizowana w latach 2008-2010) miała za zadanie uświadomić, jak bardzo potrzebne są w diecie warzywa, owoce i soki oraz nakłaniała do zmiany sposobu odżywiania na lepszy. Czy się udało? Oczywiście, ale... zawsze może być lepiej! Niestety wciąż jeszcze wiele osób nie wie, jak ważne jest jedzenie codziennie 5 porcji i ile to jest jedna porcja. Sukces pierwszej edycji kampanii budzi nadzieję, że tym razem wyniki będą jeszcze lepsze! A czy Ty wiesz, dlaczego piszemy akurat o 5 porcjach? I co możesz uznać za porcję? Jeśli nie – pomoże Ci nasza mała ściągawka.

Piątka na piątkę
Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), warzywa i owoce powinno się zjadać przynajmniej 5 razy dziennie – czyli do każdego posiłku. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta i oczywista, a mimo to często o tym zapominamy: owoce i warzywa są źródłem cennych witamin, kwasów organicznych, pektyn, błonnika pokarmowego i substancji mineralnych. Zawierają również antyoksydanty, czyli składniki które walczą z reaktywnymi wolnymi rodnikami. Wpływają na dobre samopoczucie. Dostarczają one szeregu ważnych składników takich jak: witamina C, beta-karoten, witaminy z grupy B, PP oraz wielu składników mineralnych: potasu, cynku, selenu.

Porcja czyli co?
Można ją mierzyć na gramy, szklanki, łyżki, ale... najłatwiej na dłonie! Jedna porcja, to tyle, ile mieści się w dłoni! Dla dziecka jedna porcja może być odpowiednio mniejsza. Świeże owoce i warzywa można zastąpić m.in. sokami, które oprócz przecierów, uznaje się za najbardziej naturalny produkt w grupie przetworów owocowo-warzywnych. W sytuacjach, gdy nie mamy przy sobie świeżych owoców i warzyw, specjaliści zalecają picie soków, co jest wygodną formą np. w pracy czy w przerwie między zajęciami. Jak podzielić te 5 porcji między owoce a warzywa? Przewagę mają warzywa – je powinno się jeść 3 razy dziennie, owoce o jeden raz mniej. Można spożywać je zarówno podczas posiłków, jak i osobno. Warzywa i owoce mogą pełnić samodzielną funkcję pożywnych i wartościowych przekąsek w ciągu dnia. Warto jednak pamiętać, że jedzenie warzyw i owoców razem z innymi produktami daje szybsze uczucie sytości. Dzieci są wtedy bardziej najedzone i rzadziej sięgają po przekąski. Niezmiernie  istotne jest zróżnicowanie. Co prawda nie ma przeciwwskazań, które mówiłyby o tym że nie można jeść codziennie tych samych warzyw, owoców i soków, jednak by dostarczyć organizmowi niezbędne witaminy i składniki mineralne, zalecana jest jak największa różnorodność. Im szerszy „wachlarz” produktów warzywno-owocowych, tym bardziej urozmaicona, lepiej zbilansowana i smaczniejsza dieta.

Dowiedz się więcej na www.5porcji.plseparator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?