Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

5 pytań o dietę dziecka przy biegunce

| aktualizacja: 11.08.2017 | 26

Biegunki u małych dzieci zdarzają się naprawdę często. W ich leczeniu najważniejsza jest odpowiednia dieta i duża ilość picia, bo przy biegunce leki podaje się jedynie pomocniczo. Oto co możesz podawać dziecku do jedzenia w czasie choroby i po niej.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(22)

Biegunka u dziecka to niestety częsty towarzysz infekcji. Za biegunkę u dziecka nierzadko odpowiadają rotawirusy, choć dziecko może mieć problemy z luźnymi kupkami z powodu zatrucia pokarmowego: salmonellą, escherichią coli, a także w wyniku przejedzenia czy niewykrytych chorób jelit. Biegunka u dziecka jest niebezpieczna, bo wraz z luźnymi kupkami dziecko traci dużo płynów, a przy tym cennych składników mineralnych. Nietrudno wtedy o odwodnienie, dlatego bardzo ważna jest dieta podczas biegunki. Dowiedz się, co powinno jeść i pić dziecko podczas biegunki, żeby nie doprowadzić do odwodnienia.

Biegunka u dziecka: czy trzeba iść do lekarza?

Gdy kupka jest wodnista, ze śluzem, ropą lub krwią, nie mija albo towarzyszą jej wymioty i gorączka, trzeba zgłosić się do lekarza (może zdecydować o pozostawieniu dziecka w szpitalu). Jeśli biegunka u niemowląt ma łagodniejszy przebieg, wystarczy odpowiednia ilość picia i lekkostrawna dieta.

Dieta przy biegunce: co może pić dziecko przy biegunce?

Dziecko z biegunką powinno dużo pić, żeby się nie odwodnić. Najlepsza jest niegazowana niskozmineralizowana woda o temperaturze pokojowej. Dziecko, które skończyło roczek, może pić  wodę średniozmineralizowaną. Aby uniknąć odwodnienia, pomocne są też herbatki dla dzieci, np. z mięty, kopru włoskiego, rumianku lub z suszonych jagód (do kupienia w aptece). Ważne, aby były bez cukru, który m.in. nasila fermentację w jelitach. Gdy dziecko nie chce pić, nie wolno się poddawać. Najlepiej podawać dziecku po jednej lub dwie łyżeczki płynu, ale za to często. Oczywiście na czas biegunki z diety dziecka muszą zniknąć soki i słodkie napoje. 

Co może jeść dziecko z biegunką?

Jeżeli mimo biegunki dziecko ma apetyt, można przygotować dla niego lekkostrawny posiłek, np. rozgotowany kleik ryżowy, kaszkę, kisiel z jagód (najlepiej domowy), sucharki. Owoce? Świetne są pieczone jabłka. Zawierają pektyny, które pęczniejąc, chłoną z jelit nadmierne ilości wody. Dziecko może zjeść też banany. Działają na jelita ściągająco, wchłaniają wodę, uspokajają układ trawienny. Sprawdzi się też zupa z marchwi, czyli marchwianka (sprawdź przepis na marchwiankę). Są w niej pektyny, które oprócz wody wchłaniają gazy i jady bakteryjne. Jednak jeśli dziecko nie chce jeść, lepiej go do tego nie zmuszać.

Jakie leki pomogą na biegunkę?

Skuteczne są preparaty zawierające sole mineralne (np. Gastrolit) lub leki probiotyczne (Trilac, Floridral, Enterol). Środki zapierające, czyli leki przeciwbiegunkowe, podaje się tylko po konsultacji z lekarzem.

Czym karmić dziecko, gdy minie biegunka?

Gdy dziecko przestanie mieć biegunkę, powinno mieć nadal dietę lekkostrawną, powoli możesz urozmaicać jego posiłki, podając dziecku kaszki, gotowane warzywa i owoce, chude mięso i ryby, kefiry, jogurty. Porcje powinny być niewielkie, by nadmiernie nie obciążać jelit. Ten czas jest potrzebny układowi pokarmowemu na regenerację.

Posłuchaj rad pediatry, jak postępować, gdy dziecko ma biegunkę:


Propozycje na lekkostrawny posiłek dla dziecka z biegunką: Zobacz też: Atlas kupek niemowlaka
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (26)
avatar

Po rota
Po rota | 2017-10-02 14:30 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Nie powinno podawać się dziecku smecty jeśli to adendrowirus lub rotawirus. Nie wolno wstrzymywac wyprozniania przy wirusie! Rotawirus to takie cholerstwo ktorego zadne leki nie wyleczą. Jedyny sposob to nawadniac dziecko i czekać. Wirusa tego po prostu dziecko pozbywa się z kałem więc teoretycznie im więcej tym lepiej. Tylko żeby dziecka nie udowodnić!

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Olga
Olga | Po rota | 2017-11-03 17:40 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Smecta nie blokuje wypróżnień, tylko zapobiega odwodnieniu poprzez uszczelnianie jelit.

Odpowiedz

katado
katado | 2017-09-29 12:21 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Smectę najlepiej podawać dziecku - przynajmniej nasze dzieci szybko dochodzą po niej do normalności. Zresztą - jeśli nie podacie dziecku lekarstw to możecie doprowadzić do odwodnienia i szpitala, a podejrzewam, że tego nie chcecie.

Odpowiedz

Ale
Ale | 2017-08-16 16:56 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

rumianek i koper na biegunkę? Świetny pomysł, jeśli ktoś lubi biegunki i nie chce się z nią rozstawać,

Odpowiedz

Maja
Maja | 2017-05-10 18:12 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Zgadzam się z panem doktorem, najważniejsze jest nawadnianie i podawanie elektrolitów. Marchwianki też są bardzo skuteczne przy leczeniu biegunek, do tego probiotyk acidolac, dla wzmocnienia i skuteczności terapii. Zero soczków, tyko lekkostrawna dieta.

Odpowiedz

Aga
Aga | 2017-02-17 12:32 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Witam jakie można podawać jedzenie na biegunkie i wymoty Blue brzucha ile twa kuracia

Odpowiedz

Ola
Ola | 2017-01-28 04:01 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój pediatra powiedziała, ze absolutnie wody, tylko czarna herbata i mleko, oczywiście żadnych soczków. Co lekarz to inna teoria..

Odpowiedz

Sławek
Sławek | 2016-08-29 15:46 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Tak,bardzo pomocny artykuł.

Odpowiedz

agnes
agnes | 2016-06-29 15:41 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

mój syn po bananach robi dziwne kupy, a wczoraj po półtora banana dostał biegunki normalnie mu się lało.

Odpowiedz

kajula
kajula | 2016-04-19 13:02 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mój synek jak miał ostatnio biegunkę to nic nie chciał jeść. Dobrze, że przed piciem się nie wzbraniał, bo wtedy groziłoby mu odwodnienie. Podawałam mu też acidolac, bo to dobrze na florę bakteryjną żołądka działa i hamuje biegunkę.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Sami
Sami | kajula | 2016-08-24 21:41 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja swojego nie zmuszam do jedzenia, głównie pilnuje picia. Organizm musi się oczyścić. Co do twojego probiotyku, to podaje go przy biegunce i z tydzień później, żeby wzmocnić florę bakteryjną jelit.

Odpowiedz

MamaAga
MamaAga | 2016-04-15 14:13 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

W trakcie biegunki nic słodkiego i mlecZnego. W sumie na obu tych rzeczach wszystko ładnie rosnie i wzmocnimy tylko objawy biegunki. W łagodnych stanach nie podaje się nic p.biegunce boprzez te leki organizm się nie oczyszcza

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?