Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Jestem w ciąży: czy muszę jeść mięso?

| aktualizacja: 28.10.2014 | 2

Jestem wegetarianką i spodziewam się dziecka? Czy powinnam w ciąży spożywać mięso? Czy mogę być nadal na diecie wegetariańskiej? Na te pytanie odpowiada Hanna Stolińska, dietetyk z Instytutu Żywności i Żywienia.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
owoce, kobieta, śniadanie, dieta, odchudzanie
fot. Syda Productions - Fotolia.com
Dietę wegetariańską można stosować na każdym etapie życia, pod warunkiem, że jest ona odpowiednio zbilansowana. Prawidłowo zbilansowana dieta bezmięsna jest polecana dzieciom, kobietom w ciąży, a nawet sportowcom (bez ryzyka utraty masy mięśniowej).

O czym powinny pamiętać wegetarianki w ciąży?

Jeżeli chodzi o kobiety w ciąży w tym okresie nie muszą one rezygnować ze swoich przyzwyczajeń kulinarnych (ideologii), muszą jednak zwracać szczególną uwagę na poszczególne składniki mineralne i witaminy, zwłaszcza na stężenie żelaza w organizmie. Może być konieczna nawet jego suplementacja. To o tyle istotne, że okresie prenatalnym dziecko pobiera bardzo dużo tego składnika mineralnego od matki.
Dobrym źródłem żelaza są na przykład rośliny strączkowe, które są zamiennikiem mięsa w dietach wegetariańskich i one muszą być ważnym elementem w jadłospisie kobiet w ciąży. Warto pamiętać, by produkty bogate w żelazo, łączyć z produktami bogatymi w witaminę C (warzywami, owocami). Witamina C sprawia, że żelazo lepiej się wchłania.
W wegetariańskiej diecie kobiet ciężarnych powinno znaleźć się również białko i złożone węglowodany, a także witaminy z grupy B, zwłaszcza B12. Ich źródłem są kasze, płatki zbożowe, rośliny strączkowe, warzywa, owoce, orzechy i nasiona.

Weganki w ciąży

Dużo większą ostrożność powinny zachować kobiety, które są na diecie wegańskiej. Jest ona dopuszczalna w okresie ciąży, ale jest przez lekarzy i dietetyków uważana za znacznie bardziej ryzykowną. Uważam, że w naszych warunkach klimatycznych, kobieta na diecie wegańskiej powinna od czasu do czasu uzupełnić swoją dietę przynajmniej o jajko czy produkt białkowy, produkt nabiałowy, niekoniecznie musi wracać do mięsa.
Kobiety w ciąży, które mogą mieć problemy z ułożeniem zbilansowanej diety mogą, a nawet powinny, skorzystać z porad dietetyka.

Dzieci wegetariańskie - jak się rozwijają?

Kilka miesięcy temu Ministerstwo Zdrowia oficjalnie ogłosiło, że prawidłowo zbilansowana bezmięsna dieta jest bezpieczna dla zdrowia na każdym etapie życia. Badania Centrum Zdrowia Dziecka wykazały, że rozwój dzieci wegetariańskich przebiega dokładnie tak samo, jak dzieci jedzących mięso, a rozwój intelektualny nawet lepiej. Znacznie ostrożniej dietetycy podchodzą natomiast do weganizmu u dzieci. Niektórzy uważają, że taka dieta jest zbyt ryzykowna, inni są zdanie, że pod kontrolą lekarza lub dietetyka dziecko może być weganinem, suplementując witaminę B12, kwasy omega-3, tran oraz wapń.

Polecamy: Co powinna jeść wegetarianka w ciąży?

Źródło: Newseria Lifestyle
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (2)
avatar

kasia
kasia | 2014-09-10 22:31 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

No ja bym się nie odważyła, bo rozmawiałam o tym z lekarzem i stanowczo odradził. do tego wspomniał o koniecznośći brania kwasów dha dlatego od razu po wizycie poszłam do apteki i kupiłam pregnofer z Oleofarm

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

paula
paula | kasia | 2014-09-22 19:43 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

ja stosuje od nich DHA, poczytalam, i wiem jakie to wazne, aby moje dziecko mialo wszystkie skladniki dostarczane w jedzeniu mamy...

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?