Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Alkohol niebezpieczny dla młodych kobiet - dlaczego młodzi piją?

| aktualizacja: 07.11.2017 | 1

Alkohol pije prawie 90% młodzieży, w Polsce upija się prawie co drugi nastolatek. Szok? To rzeczywistość, w dodatku bardzo niebezpieczna, zwłaszcza dla młodych kobiet. Alkohol jest jedną z najczęstszych przyczyn śmierci i niepełnosprawności wśród młodych ludzi. Dlaczego więc piją?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
nastolatki i alkohol
fot. fotolia.com

Jeżeli jesteś rodzicem nastolatka, albo dziecka, które wkrótce nim będzie, ten temat powinien cię bardzo zainteresować. Młodzież pije, a alkohol w młodym wieku to nie przelewki. Młodzi upijają się łatwo i stają się wtedy nieprzewidywalni oraz niebezpieczni – przede wszystkim dla samych siebie. Podejmują wtedy tzw. ryzykowne zachowania: prowadzą samochód „pod wpływem”, zachowują się brawurowo, uprawiają seks bez zabezpieczenia i w bardzo młodym wieku (przed 16 rokiem życia), a poza wszystkim gorzej się rozwijają. 

Alkohol niebezpieczny dla młodych kobiet

Naprawdę niebezpiecznie robi się, gdy pije dziewczyna w ciąży. Może nie wiedzieć, że spodziewa się dziecka - nieplanowane ciąże są przecież bardzo częste - lub nie zdawać sobie sprawy, jak poważne konsekwencje może z tego powodu ponieść jej dziecko. Myślenie, że kilka piwek w ciąży nie zaszkodzi jest bardzo szkodliwe. Grozi tym, że dziecko urodzi się z zespołem FAS - płodowym zespołem alkoholowym (Fetal Alcohol Syndrome). Jeżeli do niego dojdzie, dziecko przez całe życie będzie mierzyć się ze skutkami poważnego uszkodzenia mózgu. Które są nieodwracalne. 

Czy młodzież faktycznie dużo pije? 

Tak. Piją dziewczyny, dla których alkohol jest groźniejszy, i chłopaki. Dowodzą tego badania ESPAD przeprowadzane w Europie co 4 lata. Z ostatniego raportu za 2011 rok wynika, że wśród 15-16 latków aż 87% przynajmniej raz w życiu próbowało alkoholu. Im badani uczniowie starsi, tym odsetek był wyższy. 

W ciągu ostatnich 30 dni przed badaniem do wypicia alkoholu przyznało się średnio 57% badanych, przy czym trzeba pamiętać, że średnia to mało miarodajne narzędzie. W Czechach i Danii w ciągu miesiąca przed badaniem piło 75% uczniów, a na Islandii tylko 17%. W Polsce było to 37% uczniów (chłopców i dziewcząt).

Gdzie młodzież pije najwięcej? 

Polska na tle Europy pod względem wypada średnio. Najwięcej pije młodzież ze Skandynawii (z pominięciem Islandii, gdzie młodzież jest jedną z najmniej pijących w Europie) i Wielkiej Brytanii, a najmniej z krajów Europy Południowo-Wschodniej (Mołdawia, Albania, Rumunia).      

Chłopcy piją więcej i częściej niż dziewczęta, ale jeśli chodzi o okazjonalne wypicie dużej ilości alkoholu (jednorazowo co najmniej 5 porcji), różnica jest niewielka. W ciągu 30 dni przed badaniem upiło się (średnio) 43% chłopców i 38% dziewcząt w Europie. Według polskiego badania „Młodzież” z 2013 roku (CBOS), do upicia się co najmniej raz przyznało 44% uczniów.   

Młodzież po alkoholu szuka wrażeń 

Epizodyczne picie zaczyna się najczęściej na zasadzie eksperymentu, zazwyczaj w wieku nastoletnim. Ten rozciągnięty w czasie eksperyment trwa do wczesnej dorosłości (ok. 18-22 lat), kiedy osiąga apogeum. Potem młodzi są już oswojeni z alkoholem i stopniowo ograniczają picie.  

Dlaczego młodzież w ogóle sięga po alkohol? Pełna odpowiedź jest złożona, bo czynników indywidualnych i środowiskowych jest naprawdę wiele. W grupie ryzyka uzależnienia od alkoholu są osoby, które mierzą się z jedną (lub kilkoma) z przyczyn takich jak: wykorzystywanie seksualne w dzieciństwie lub inne traumy, zaburzenia psychiczne (choć tutaj relacja nie jest do końca jasna - czy sięganie po alkohol jest skutkiem czy powodem zaburzeń), alkoholizm rodziców, wysoki poziom agresji stwierdzony w dzieciństwie, ADHD, słabe więzi rodzinne. 

Najbardziej bezpośredni impuls, który pcha młodych ludzi do sięgnięcia po butelkę lub puszkę (młodzież najczęściej pije piwo), to oczekiwanie „pozytywnych doświadczeń”. Wśród nich znajdują się zarówno odprężenie, jak i dodanie sobie śmiałości. 

Zawartość alkoholu we krwi możesz sprawdzić w alkomacie online.

Polskie badania na temat picia wśród młodzieży

Autorzy polskiego badania Młodzież szukali zależności między piciem nastolatków, a wykształceniem, zamożnością i religijnością ich rodziców. Okazało się, że warunki materialne i poziom wykształcenia matek i ojców są stosunkowo mało istotne, jeśli chodzi o sięganie po alkohol przez młodych. Ważniejsze okazało się zaangażowanie religijne - im większe, tym mniej przypadków upijania się i picia w ogóle. 


Czytaj też: Dzieci z FAS płacą za błędy swoich mam - mówi Joanna Luberadzka-Gruca z Fundacji Przyjaciółka
 

Artykuł powstał w ramach akcji: W ciąży nie piję! Mamo to Ja” i Babyonline.pl 
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar

karina
karina | 2017-11-26 17:46 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moja siostra wpadła w nałóg przez towarzystwo na studiach. Na szczęście w porę zauważyliśmy problem, wysłaliśmy ją na terapię do Wiosennej koło Krakowa i z tego wyszła. Odcięła się całkiem od dawnych znajomych, założyła rodzinę i jest szczęśliwą mamą. Nie rozumiem, co kieruje kobietami, które piją w ciąży.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?