Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

"To moje! Oddaj!" – wiemy, dlaczego maluchy nie lubią się dzielić

| aktualizacja: 21.11.2016 | 2

Zanim zaczniesz błagać swoje dziecko, aby pożyczyło koledze zabawkę, zastanów się: jak chętnie pożyczyłabyś swój samochód znajomej z pracy?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
Każdy rodzic wie, że dzieci nie lubią się dzielić
fot. Fotolia
"Moja córka uwielbiała się dzielić, z chęcią pożyczała zabawki innym dzieciakom w grupie. Jak tylko skończyła 2,5 roku, skończyło się dzielenie. Ostatnio, podczas zabawy z innymi maluchami, zepchnęła jedno dziecko z rowerka" – znacie to?

Nauka dzielenia

Nauka dzielenia wymaga czasu. "Dzielenie jest umiejętnością, której uczymy się całe życie. Możemy zacząć uczyć malucha dzielenia, ale to trudne. Przecież zabawki innych dzieci są zawsze fajniejsze od naszych. Oczekiwanie od dziecka dzielenia się zabawkami zawiera w sobie pewne nieporozumienie. Dzielenie oznacza używanie tej samej zabawki jednocześnie. To, o co często prosisz, to danie zabawki innemu dziecku, chociaż maluch z radością bawi się nią samodzielnie" – mówi Joanne Mallon, autorka książki "Maluchy. Instrukcja obsługi. Przewodnik, jak przetrwać od 1 do 4 roku życia dziecka" (oryg. "Toddlers: An Instruction Manual: A Guide to Surviving the Years One to Four").

Pomyślcie: jak byście się czuły, gdyby do waszych drzwi zapukał sąsiad i zapytał, czy może pożyczyć wasz samochód na jeden dzień? Podobnie czują się dzieci, kiedy prosimy je, aby podzieliły się zabawką z innym dzieckiem.

Sarah Ockwell-Smith, autorka książki "Spokojny maluch: Instruktaż, żeby dzieci były spokojne, a rodzice szczęśliwsi" (oryg. "ToddlerCalm: A Guide For Calmer Toddlers And Happier Parents"), zauważa, że wspólna zabawa kilkorga dzieci to często pomysł rodziców, nie maluchów. Umiejętności społeczne dzieci przed 4. rokiem życia nie są na tyle rozwinięte, aby maluchy mogły się bezproblemowo bawić, w tym dzielić się zabawkami z innymi. Wyjście na plac zabaw czy zaproszenie do domu znajomej z dzieckiem to okazja dla mamy do spędzenia czasu z inną mamą i porozmawiania. Oczekiwania względem dziecka, by grzecznie się bawiło i dzieliło zabawkami, mogą przekraczać jego możliwości.

Jak zachęcać dziecko do dzielenia?

Nie ma jednej metody, aby nauczyć malucha dzielenia się. Jednym ze sposobów jest podzielenie zabawek na 2 grupy: zabawki, które należą tylko do dziecka i zabawki, które służą do wspólnej zabawy i można się nimi wymieniać z innymi dziećmi. Innym sposobem jest ustalanie czasu przeznaczonego na zabawę jedną zabawką. Jeśli maluch wykorzysta swój czas, zabawka może zostać wykorzystana przez inne dziecko.

Niestety, każda mama doskonale wie, że są sytuacje, w których nawet najlepsze metody okazują się nieskuteczne. Maluchy są nieprzewidywalne – czasem po prostu... zmieniają zdanie.

Zgadzacie się, że dzieci muszą się nauczyć dzielenia tak, jak uczą się chodzenia czy mówienia?

Czytaj także: 12 zabaw, w które można się bawić w domu

źródło: The Huffington Post UK
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (2)
avatar

Ja
Ja | 2017-04-18 08:53 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Zabawka to tylko zabawka. Porownanie z pozyczeniem auta jest moim zdaniem troche nieudane. Z czasem dziecko nauczy sie czym mozna sie dzielic, a czym nie. Zabawka to tylko przedmiot do zabawy.

Odpowiedz

mamma
mamma | 2016-11-21 22:00 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

tak wszystko sprowadza sie do bezstresowego wychowania, dzieciaki histeryzują, wydzierają sie a rodzice muszą to znosić bo dziecko do 20 roku życia będzie się uczyło...naganne jest kiedy jeden dzieciak rozwala drugiemu głowe bo zabrało mu zabawki a take sytuacje też widziałam i ten tekst hmm "dziecko musi sie wszystkiego nauczyć". Oczywiście to prawda tylko jeżeli mamy mamuśki, które urzędują z telefonami tzw. fejsbukowe mamcie a dzieciaki się c hoduje a nie wychowuje to takie mamy efekty..matki do roboty !!a takie dzieciaki są po prostu nie grzeczne..

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?