Baby online.pl
 
 
Rozwiń menu

Dlaczego dziecko ciągle kaszle?

| 18.03.2011, aktualizacja: 16.10.2014 | 2
separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(4)
lekarz, dziecko, badanie, gardło
W czasie choroby kaszel jest czymś normalnym. Co jednak zrobić, gdy dziecko wciąż kaszle i kaszle, a leki wcale mu nie pomagają?
Kiedyś przyszła do mnie mama, prosząc o wypisanie recepty na Flegaminę, bo dziecko od miesiąca kaszle. Zbadałem je, było zdrowe. Poradziłem, by odstawiła syrop i wychodziła z malcem na spacery. Po trzech dniach przestał kasłać – opowiada dr Wojciech Trzeciakowski, pediatra i neonatolog. Malec często kaszle, bo... zbyt długo podajemy mu syropy lub nie takie, jakie trzeba. Jak mu pomóc? Zależy, jak kaszle!

Co zrobić, gdy dziecko ma mokry kaszel?

Zwykle mokry kaszel pojawia się po 1–2 dniach infekcji, gdyż w drogach oddechowych jest już sporo wydzieliny. Kaszel pomaga ją odkrztusić. Nie wolno go hamować!
Jak pomóc dziecku? Podawaj środki wykrztuśne, tzw. mukolityczne, które ułatwią rozrzedzenie wydzieliny i jej odkrztuszenie (np. Ambroksol, Mukolina, Mucosolvan, Flegamina, ACC). Godzinę potem oklep dziecku plecki: ułóż go na swoich kolanach, na brzuszku, tak by jego główka znajdowała się nieco niżej niż reszta ciała. Oklepuj dłonią złożoną w łódkę, po obu stronach kręgosłupa, zawsze w kierunku barków (uwaga: nie można klepać dziecka po nerkach!). Podawaj dużo picia (w ten sposób też ułatwisz rozrzedzenie i pozbycie się wydzieliny). Jeśli dziecko nie ma gorączki, niech nie leży w łóżku. Nie martw się, jeśli bawiąc się lub śmiejąc, zacznie kasłać. To bardzo dobrze, bo odkrztusi wydzielinę.
Ważne! Nie podawaj dziecku kilku syropów (chyba że tak zalecił lekarz). I to nawet, jeśli nie są one na receptę. Mogą wzajemnie hamować swoje działanie – i nie pomogą!

Co zrobić, gdy dziecko ma suchy kaszel?

Kaszel suchy czasem jest na samym początku infekcji, a potem na jej koniec. Trzeba go hamować, bo tylko męczy malca.
Jak pomóc dziecku? Podawaj mu dużo picia, wietrz i nawilżaj mieszkanie. Koniecznie idź z malcem do lekarza: zaleci środki hamujące kaszel (np. Sinecod, Acodin, Pini). W wyjątkowych przypadkach lekarz może polecić na dzień środki wykrztuśne, a na noc – hamujące kaszel. Sama jednak nie podawaj tych dwóch rodzajów leków równocześnie.
Ważne: Czasem infekcji towarzyszy tzw. obturacja (zwężenie) dróg oddechowych. Lekarz zaleci dziecku środki rozszerzające oskrzela oraz przeciwzapalne. Podaje się je w formie wziewnej, przez inhalator. Często jest to konieczne i w trakcie, i po infekcji.

Zobacz też: Kaszel czy astma?
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (2)
avatar

Iza
Iza | 2016-02-29 08:49 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja leczę dziecko naturalnymi lekami. U nas skuteczny okazał się Dicotuss Baby. Działa na mokry jak i suchy kaszel a i w smaku bardzo przyjemny.

Odpowiedz

Kama
Kama | 2015-02-02 16:54 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

ja wypróbowałam syrop z pelargonią afrykańską i czarnym bzem Sampelin, skuteczny przy przeziębieniach i grypie ziołowy i bezpieczny dla 2 -latków.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?