Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Dlaczego dziecko ciągle kaszle? Czy kaszel powinien utrzymywać się po chorobie?

| aktualizacja: 19.02.2017 | 9

Kaszel u dziecka w czasie choroby jest czymś normalnym. Co jednak zrobić, gdy dziecko wciąż kaszle i kaszle, a leki wcale mu nie pomagają? Przeczytaj wszystko, co musisz wiedzieć o kaszlu u dziecka.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(6)
kaszel-u-dziecka-jak-leczyc
fot. Fotolia

Mokry kaszel u dziecka czy suchy? Jaki syrop podawać?

Mokry kaszel czy kaszel suchy - jak rozpoznać kaszel u dziecka? To nie taka łatwa sprawa, zwłaszcza, że często mamy nawet wątpliwości kiedy pójść z kaszlem u dziecka do lekarza oraz jaki syrop i jak długo podawać. Malec często kaszle, bo... zbyt długo podajemy mu syropy lub nie takie, jak trzeba. Jak pomóc dziecku? Wszystko zależy od tego, jak kaszle!
Kiedyś przyszła do mnie mama, prosząc o wypisanie recepty na Flegaminę, bo dziecko od miesiąca kaszle. Zbadałem je, było zdrowe. Poradziłem, by odstawiła syrop i wychodziła z malcem na spacery. Po trzech dniach przestał kasłać – opowiada dr Wojciech Trzeciakowski, pediatra i neonatolog.
Przeczytaj też: Mokry kaszel  u dziecka - jak leczyć?

Mokry kaszel u dziecka - co robić?

Zwykle mokry kaszel pojawia się po 1–2 dniach infekcji, gdyż w drogach oddechowych jest już sporo wydzieliny. Kaszel pomaga ją odkrztusić. Nie wolno go hamować!

Jak pomóc dziecku?
  • Podawaj środki wykrztuśne, tzw. mukolityczne, które ułatwią rozrzedzenie wydzieliny i jej odkrztuszenie (np. Ambroksol, Mukolina, Mucosolvan, Flegamina, ACC).
  • Godzinę potem oklep dziecku plecki: ułóż go na swoich kolanach, na brzuszku, tak by jego główka znajdowała się nieco niżej niż reszta ciała. Oklepuj dłonią złożoną w łódkę, po obu stronach kręgosłupa, zawsze w kierunku barków (uwaga: nie można klepać dziecka po nerkach!).
  • Podawaj dużo picia (w ten sposób też ułatwisz rozrzedzenie i pozbycie się wydzieliny). Jeśli dziecko nie ma gorączki, niech nie leży w łóżku. Nie martw się, jeśli bawiąc się lub śmiejąc, zacznie kasłać. To bardzo dobrze, bo odkrztusi wydzielinę.
Ważne! Nie podawaj dziecku kilku syropów (chyba że tak zalecił lekarz). I to nawet, jeśli nie są one na receptę. Mogą wzajemnie hamować swoje działanie – i nie pomogą!

Suchy kaszel u dziecka - co robić?

Kaszel suchy u dziecka czasem występuje na samym początku infekcji, a potem na jej koniec. Trzeba go hamować, bo tylko męczy malca.

Jak pomóc dziecku?
  • Podawaj mu dużo płynów, wietrz i nawilżaj mieszkanie.
  • Koniecznie idź z malcem do lekarza: zaleci środki hamujące kaszel (np. Sinecod, Acodin, Pini).
W wyjątkowych przypadkach lekarz może polecić na dzień środki wykrztuśne, a na noc – hamujące kaszel. Sama jednak nie podawaj tych dwóch rodzajów leków równocześnie.
Ważne! Czasem infekcji towarzyszy tzw. obturacja (zwężenie) dróg oddechowych. Lekarz zaleci dziecku środki rozszerzające oskrzela oraz przeciwzapalne. Podaje się je w formie wziewnej, przez inhalator. Często jest to konieczne i w trakcie, i po infekcji.

Zobacz też: Kaszel czy astma?
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (9)
avatar

maja
maja | 2017-09-10 15:45 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Fosidal rzeczywiscie szybko sobie radzi z kaszlem - przekonałam się o tym sama, jak przez tydzień nie mogłam pozbyć się u córki kaszlu, a po tym syropie szybko zaczęło się jej poprawiać

Odpowiedz

lidka
lidka | 2017-03-21 11:56 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Synek po niedawnej infekcji miał taki przewlekły, męczący kaszel. W końcu lekarz mu przepisał fosidal przeciwzapalnie, żeby uniknąć ew. zapalenia oskrzeli. No i po syropie kaszel zaczął odpuszczać wreszcie

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Majka
Majka | lidka | 2017-05-09 12:23 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

kupiłam dla swojego dziecka i podaję go od trzech dni. Dodatkowo robię inhalacje i uważam, że jest znacznie lepiej. Kaszel ustępuje.

Odpowiedz

Misia77
Misia77 | 2017-02-19 13:14 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

mokry kaszel u dziecka czy suchy nigdy nie wiem jaki to jest mimo że czytam i czytam w kółko na ten temat

Odpowiedz

Dorota
Dorota | 2016-11-24 13:41 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moj syn ma kaszel od 2 miesiecy ma 8 miesiecy testy alergiczne zrobilam i nie ma alergi

Odpowiedz

Kornelia
Kornelia | 2016-10-18 18:36 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Staram się jak najlepiej dbac o zdrowie mojego dziecka. Kaszel dokucza nam najczesciej w sezonie jesienno-zimowym. Domowe sposoby juz dawno odlozylam na bok. Szukanie syropow w aptece na ślepo rowniez. Najlepiej wybrac sie do dobrego pediatry, ktory bedzie wiedzial co zalecic dziecku i w jakiej dawce. Swoje dziecko leczę w szpitalu Medicover i jestem zadowolona z opieki zdrowotnej, jaką tam dostajemy :)

Odpowiedz

rubin
rubin | 2016-07-09 20:36 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

a czy któraś z was miała przepisany przeciwzapalny fosidal dla dzieci?

Odpowiedz

Iza
Iza | 2016-02-29 08:49 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja leczę dziecko naturalnymi lekami. U nas skuteczny okazał się Dicotuss Baby. Działa na mokry jak i suchy kaszel a i w smaku bardzo przyjemny.

Odpowiedz

Kama
Kama | 2015-02-02 16:54 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

ja wypróbowałam syrop z pelargonią afrykańską i czarnym bzem Sampelin, skuteczny przy przeziębieniach i grypie ziołowy i bezpieczny dla 2 -latków.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?