Babyonline.pl
 
 
Rozwiń menu

Dlaczego dziecko płacze? Jak reagować na płacz?

| 04.01.2011, aktualizacja: 20.12.2016 | 2

Płacze, bo nie potrafi w inny sposób powiedzieć, że czegoś potrzebuje. Co próbuje przekazać? Jak mu pomóc? I co robić, żeby nie zwariować?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(9)
niemowlę, mama, płacz

Niemowlęta płaczą. Wszystkie, bez wyjątku. Tylko jedne częściej, a inne rzadziej (to zależy m.in. od temperamentu). Gdyby maluchy umiały mówić, na pewno wolałyby prosić o pomoc i informować, że jest im źle, tak jak my, przy użyciu słów. Ale nie umieją. Co chcą nam powiedzieć, płacząc, krzycząc, zawodząc, łkając i zalewając się łzami?

Jestem głodny!

Noworodki i niemowlęta mają maleńkie żołądki i nie są w stanie najeść się na zapas, dlatego domagają się mleka nawet kilkanaście razy na dobę. To właśnie z tego powodu płaczą najczęściej.
 • Co robić?
Karm maluszka tak często, jak tego potrzebuje. Jednak uważaj – być może wcale nie jest głodny. Jeśli przed kwadransem jadł, może chodzić o coś zupełnie innego (wiele powodów do łez znajdziesz poniżej), a kolejna porcja mleka sprawi, że w końcu rozboli go brzuszek.

Przytul mnie!

Dzieci potrzebują bliskiego, fizycznego kontaktu z matką tak samo jak szczenięta. To dla nich ważniejsze nawet od jedzenia.
 • Co robić?
Tul maluszka, noś na rękach, w chuście, głaszcz i szepcz mu do uszka bez obaw, że go rozpieścisz.

Zrobiłem kupę!

Wilgotny albo lepki kompres na pupie to żadna przyjemność, a co gorsza, ryzyko podrażnienia skóry i infekcji.
 • Co robić?
Nawet najchłonniejsze pieluchy lepiej zmieniać, zanim spuchną do oporu i staną się niewygodne. Jeśli  malec zrobi kupę, przewiń go natychmiast (także w nocy), żeby bakterie nie dotarły do cewki moczowej.

Mam tego dość

Nadmiar bodźców (jasnego światła, dźwięków, gości, niespodzianek) bardzo męczy.
 • Co robić?
Nie zabawiaj maluszka nieustannie, chroń go przed hałasem, ciągłymi zmianami oraz tłumami gości nad łóżeczkiem.

Boli mnie brzuszek!

Kolka powoduje ból, który naprawdę trudno znieść. Cierpiący na nią maluch pręży się, podkurcza i prostuje nóżki oraz głośno krzyczy.
 • Co robić?
Niektórym niemowlętom pomaga bujanie w wózku, innym noszenie na rękach w pozycji pionowej. Pomóc mogą także herbatka z kopru włoskiego lub gotowe preparaty na jego bazie. I uzbrój się w cierpliwość, bo najlepszym lekarstwem jest w tym przypadku czas.

Źle się czuję

Płacz bywa pierwszym objawem wykluwającej się choroby. W przypadku maleństwa nawet zatkany nosek może być poważnym problemem, gdyż trudno mu jeść i oddychać.
 • Co robić?
Sprawdź, czy maluch nie ma gorączki, kataru albo innych objawów (stale otwarta buzia, szarpanie ucha, brak apetytu, biegunka itd.). Jeśli coś cię niepokoi, idź z nim do pediatry.

Jestem okropnie zmęczony

Nawet dorosły człowiek może mieć kłopoty z zaśnięciem, gdy jest ledwo żywy ze zmęczenia. Niemowlę tym bardziej.
 • Co robić?
Dziecko nie wie, że czuje się kiepsko, bo jest zmęczone. Decyzję o pójściu spać musisz podjąć ty. Zanim położysz maluszka do łóżeczka, spróbuj go wyciszyć, np. w swoich ramionach.

Jest mi zimno/gorąco

Niemowlęta są bardzo wrażliwe na temperaturę. Błyskawicznie marzną, szybko się przegrzewają. A nie potrafią przecież same się przykryć ani zdjąć z siebie kołderki.
 • Co robić?
Dotknij karczku malucha: powinien być suchy i ciepły, a nie gorący i wilgotny albo zimny. W razie potrzeby okryj go albo zdejmij jedną warstwę ubranek. Przebieraj go w ciepłym pomieszczeniu i nie narażaj na przeciągi.

Niewygodnie mi

Niektóre niemowlęta są wrażliwsze niż inne. Istne księżniczki na ziarnku grochu. 
 • Co robić?
Poszukaj „groszku”. To mogą być np. zbyt krótkie śpioszki, za ciasno założona pieluszka, jakaś fałdka, drapiąca metka.

Sam nie wiem, o co mi chodzi!

Czasem dzieci płaczą, bo… tak. Być może przyczyną jest niedojrzałość układu nerwowego. A może po prostu miewają złe dni (tak jak dorośli).
 • Co robić?
Spróbuj skorzystać z któregoś z naszych kół ratunkowych (znajdziesz je w ramce na stronie obok).

Nudzę się

Człowiek, także mały (zwłaszcza gdy ma już ponad pół roku i nie śpi tyle, co wcześniej),  nie lubi gapić się w sufit.
 • Co robić?
Umieść nad łóżkiem malucha karuzelę z różnymi zabawkami, by miał czym się zająć, gdy się obudzi. Spróbuj go czymś zainteresować – np. pobaw się z nim, pokaż mu jakąś zabawkę, zrób śmieszną minę.

Rosną mi ząbki

Ząbkujący malec mocno się ślini, wkłada rączki do buzi. I oczywiście płacze (bo swędzi i boli) albo pojękuje.
 • Co robić?
Posmaruj dziąsła dziecka żelem łagodzącym ból, podawaj mu różne, najlepiej schłodzone gryzaczki.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (2)
avatar

Jola
Jola | 2016-01-04 22:24 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moj Synek ma 4 mce. Malo placze ogolnie jest grzecznym i radosnym dzieckiem. Niestety bardzo nie lubi sie kapac ani calej procedury po kapaniu ( wycieranie, oliwkowanie, ubieranie itp) placze bardzo glosno i dlugo, nic nie pomaga. Jestem sama wiec kapie go co 2-3 dni. Ciezko nawet zrobic mleko. Jak tylko go poloze az sie dusi z placzu :( nie jest latwo. Oby kiedys z tego wyrosl

Odpowiedz

Magda
Magda | 2011-01-05 15:35 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Podczas pierwszych miesięcy życia dziecka płacz jest jedynym sposobem komunikowania się z otoczeniem. Płacz dziecka to jego mowa, dzięki której jest w stanie przeżyć swoje pierwsze miesiące życia. Badania pokazują, że istnieje pięć głównych emocji, które dziecko chce wyrazić poprzez płacz, to jest: głód, znudzenie, niewygoda lub ból, zmęczenie i stres. Odkryto że różne rodzaje płaczu mają taki sam uniwersalny wzór. Dzięki temu można było stworzyć tłumacz płaczu dziecka, który w 10 sekund wskazuje powód płaczu malucha! a rodzicie dzięki obserwacji niemowlaka i analizie WhyCry Mini z 99% dokładnością mogą określić dlaczego dziecko płacze i odpowiednio zareagować.

Aż od czterech do sześciu miesięcy zajmuje młodym rodzicom nauczenie się rozpoznawania płaczu ich dziecka!

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?