Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Dlaczego dziecko kaszle? 3 nieoczywiste przyczyny

| aktualizacja: 22.04.2016 | 2

Kaszel ostry i przewlekły, suchy i mokry. To podstawowe rodzaje kaszlu, które potrafi wymienić każdy rodzic. Jednak przyczyn może być bardzo wiele. Poznaj 3 z nich, które nie przyszły ci na myśl!

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
chory chłopiec
fot. fotolia.com

Kaszel najczęściej świadczy o chorobie układu oddechowego. Ale nie zawsze to ona jest przyczyną. Przewlekły kaszel u noworodków i niemowląt prawdopodobnie jest związany z zaburzeniami wrodzonymi. Im wcześniej on wystąpi, tym poważniejsza przyczyna: w pierwszym tygodniach życia ujawniają się np. przetoka przełykowo – tchawicza, wiotkość tchawicy i krtani, rozszczep krtani, wady naczyniowe (m.in. z uciskiem na tchawicę). 

Kaszlą także zdrowe dzieci - nawet do 10 razy na dobę, zazwyczaj w dzień. Są to jednak pojedyncze kaszlnięcia. 

Pamiętaj, że leczenie kaszlu powinno rozpocząć się od ustalenia jego przyczyny. Pomocna w jej ustaleniu będzie obserwacja objawów towarzyszących a także intensywności i rodzaju wydzieliny (w przypadku kaszlu mokrego). 

Kaszel a glista ludzka

Glista to pasożyt, którego larwy przemieszczając się przez organizm mogą wywołać np. zapalenie płuc lub oskrzeli. Zarażenie nią może też dawać objawy charakterystyczne dla chorób układu pokarmowego, jeżeli larwy dostaną się do jelit.

Najbardziej charakterystycznymi objawami zarażenia glistą ludzką są: silny napadowy kaszel, kruczenie w jelitach, biegunki i zaparcia, bóle brzucha i wymioty. 

Dziecko może zarazić się glistą od innych dzieci, a także pijąc nieprzegotowaną wodę, jedząc niemyte owoce i warzywa, w brudnej piaskownicy lub innym miejscu, gdzie można mieć kontakt ze skażonym kałem (np. woda ze ściekami). 

Podstawą profilaktyki jest zachowanie higieny i częste mycie rąk. 

Kaszel a zespół ściekania wydzieliny

Towarzyszy mu kaszel suchy. Spływająca wydzielina mechanicznie drażni receptory w gardle i krtani. Zmienione w procesie zapalnym, są bardziej wrażliwe. 

Dzieci, które mają zespół ściekania wydzieliny, często także chrapią i połykają wydzielinę. Inne objawy to np. nasilony kaszel po wysiłku lub kontakcie z bodźcami drażniącymi, np. dymem papierosowym, pyłem. 

Spływająca wydzielina często jest widoczna podczas badania na tylnej ścianie gardła. 

Kaszel psychogenny lub nawykowy u dziecka

Kaszel psychogenny lub nawykowy diagnozuje się, kiedy zostały wykluczone inne możliwe przyczyny. Nie ma on podłoża chorobowego. To kaszel na tle emocjonalnym, za pomocą którego dziecko próbuje opiekunom coś zakomunikować. Nie jest to celowe zachowanie ani symulowanie choroby, ale psychosomatyczna reakcja organizmu. 

Taki kaszel raczej nie występuje w „bezpiecznych” sytuacjach, czyli podczas snu lub przyjemnych zajęć. 

Często wyzwalają go: zmiany temperatury, głębszy oddech, śmiech, dłuższa rozmowa przez telefon, dym papierosowy, aerozole w spreju lub perfumy oraz spożywanie kruchego, suchego jedzenia.

Czytaj także:

separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (2)
avatar

Ala
Ala | 2016-05-09 22:36 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Moje dziecko zawsze kaszle na wiosne i jesień. Alergia i astma sa wykluczone. Zazwyczaj to suchy kaszel. Mam na szczęście pewnien sposób na to. podaje mu ziołowy syrop z miodem. dzięki temu że własnie ma miód to i smak jest super. Do tego Dicotuss Baby można podać na kazdy rodzaj kaszlu i o każdej porze.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Kaja
Kaja | Ala | 2016-06-29 14:54 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Dziękuje za informację! Po Twojej wiadomości kupiłam właśnie w poniedziałek ten Dicotuss. Córka już dosyć mocno wtedy kaszlała a dziś widać bardzo dużą poprawę i zdarzają się sporadyczne kaszlnięcia.

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?