Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

O czym świadczy zielona kupka u noworodka i niemowlaka?

| aktualizacja: 20.07.2017 | 5

Zielony kolor kupki w pieluszce dziecka może szokować. Sprawdzamy, czy jest oznaką kłopotów ze zdrowiem, czy może jednak zwykłym stanem, którym nie należy się przejmować.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(5)
zielona kupka niemowlaka
fot. Fotolia
Zawartość pieluszki małych dzieci miewa różne kolory. Ponieważ zwykle świadczy ona o stanie zdrowia noworodka lub niemowlaka, nic dziwnego, że rodzice mogą wpaść w panikę, widząc podczas przewijania zieloną kupkę. Czy to rzeczywiście powinien być to powód do zmartwień?

Ciemnozielona kupka noworodka

Zieloną kupkę można zobaczyć w pieluszce noworodka już w pierwszych dniach jego życia. Gdy po raz pierwszy przewijasz maluszka i odkrywasz, że znajduje się w niej coś dziwnego – gęstego, ciemnozielonego lub nawet czarnego – możesz się bardzo zdziwić. Doświadczeni rodzice wiedzą jednak, że to zupełnie normalne zjawisko, nazywane smółką. Przez pierwsze 3-4 dni dziecko usuwa ze swojego organizmu zagęszczone składniki wód płodowych. I tak właśnie wygląda efekt tego oczyszczania. Zanim pojawi się prawdziwa kupka, noworodek robi kupki przejściowe, które mogą mieć zielonkawe zabarwienie. Normalne niemowlęce stole mają kolor żółty lub musztardowy. Inne kolory w pieluszce mogą być nie tylko efektem diety dziecka, ale również ważną informacją o jego zdrowiu.

Zielona kupka niemowlaka

Zielona kupka, która pojawia się w pieluszce niemowlęcia, nie jest objawem alergii pokarmowej ani żadnej innej choroby, czego zazwyczaj obawiają się rodzice. Zielonkawe zabarwienie to efekt utleniania się dziecięcego stolca pod wpływem powietrza. Ale wyraźnie zieloną kupkę mogą robić również noworodki i niemowlęta, jeśli:
  • Otrzymują preparaty z żelazem;
  • Są karmione mlekiem modyfikowanym, które je zawiera;
  • Dostają mleko typu HA w związku ze skazą białkową.
U starszych dzieci, które mają już rozszerzoną dietę, zielona kupka może pojawić się np. po zjedzeniu szpinaku. Pamiętaj – jeśli twój niemowlak dobrze się rozwija, ma apetyt i prawidłowo przybiera na wadze, nie musisz martwić się zielonkawą zawartością pieluszki.

Zobacz też:
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (5)
avatar

Hrup
Hrup | 2017-09-12 12:28 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A co zrobic, kiedy przy zielonej kupie pojawiają się jednocześnie kolki? To ma jakiś związek czy nie?

Odpowiedz

GruSZKIWA
GruSZKIWA | 2017-09-12 12:26 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

A u nas zielona kupa pojawiła się po pierwszej próbie zjedzenia szpinaku :D:D:D:D przynajmniej wiedziałam, że Miśka cokolwiek zjadła z tej papki!!!

Odpowiedz

Filipinka
Filipinka | 2017-09-12 12:25 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Chyba każda matka panikuje, jak zobaczy wielką zieloną kupkę w pieluszce! U nas było to spowodowane mlekiem typu HA, bo Grześ ma skazę białkową

Odpowiedz

Trytt
Trytt | 2017-09-12 12:24 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Czyli ciemnozielona kupka po narodzinach to smółka? A mnie położna nastraszyła, że mała ma problemy z trawieniem :(

Odpowiedz

Majka
Majka | 2017-08-16 15:16 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Bardzo pomocny artykuł! Szczerze - jak pierwszy raz zobaczyłam zieloną kupkę u mojego dziecka, to byłam przerażona. Chciałam jechać na pogotowie, przekonana, że to ciężkie zatrucie. Teraz wiem, że zielona kupka to nic strasznego!!

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?