Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Dlaczego dziecko się ślini?

| aktualizacja: 22.10.2015 | 2

Czy obfite ślinienie się niemowlaka to normalny objaw w rozwoju dziecka, czy też patologia?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(4)
niemowlę, śliniak, karmienie
Maluch tak się ślini, że pieluszka, którą zakładasz mu wokół szyi, po godzinie jest zupełnie mokra. Zastanawiasz się, czy jest to normalny objaw w rozwoju dziecka, czy też patologia.

Pediatrzy uspokajają, że zwiększone wydzielanie śliny, które występuje u niektórych niemowląt już około dziesiątego tygodnia życia, jest zjawiskiem normalnym i samoistnie zanika zazwyczaj po pojaweniu się pierwszych ząbków. Są jednak maluchy, które reagują zwiększonym wydzielaniem śliny na pojawianie się każdego nowego ząbka i wówczas okres intensywnego ślinienia wydłuża się.

Po co jest ślina?

Przez pierwsze miesiące niemowlę nie potrzebuje śliny, gdyż jego pokarm ma płynną konsystencję i jest łatwy w połykaniu. Dopiero po trzech czy czterech tygodniach życia wydzielanie ślinianek zwiększa się. Największą zmianę obserwuje się zazwyczaj około trzeciego-czwartego miesiąca życia, kiedy to maluch ślini się najbardziej. Związane jest to najczęściej z wyrzynaniem się pierwszych ząbków (zwiększone ślinienie poprzedza tę chwilę nieraz nawet o kilka tygodni). Pojawienie się pierwszych ząbków zbiega się zazwyczaj z wprowadzeniem nowych pokarmów do diety. Mają one inną konsystencję niż mleko mamy – są bardziej gęste. Ślina ułatwia ich połykanie i prawidłowe trawienie. Okres ten pokrywa się też z rozwojem rdzeniowych ośrodków nerwowych, które regulują wydzielanie śliny. Dodatkowo jest ono wzmagane częstym braniem przez malucha do buzi różnych przedmiotów.

Kłopotliwe ślinienie

U dzieci, które bardzo obficie się ślinią, może pojawić się w okolicach ust i na brodzie suchość skóry, a nawet drobna wysypka. Należy wówczas wyjątkowo dbać o higienę – często wycierać buzię delikatną ściereczką lub miękką pieluszką, podkładać pieluszkę, aby wsiąkała w nią ślina, oraz często smarować skórę maluszka kremem lub oliwką.
Nadmiar śliny może także powodować u dziecka odruch kasłania.
Jeśli ślinienie jest rzeczywiście duże i wzbudza Twój niepokój, skonsultuj się z lekarzem.


Podstawowe funkcje śliny:

- trawienna: ślina przygotowuje pokarmy do procesu trawiennego w dalszych częściach przewodu pokarmowego. Nawilża pokarm i powoduje początkowy jego rozkład dzięki enzymom, które zawiera. Funkcja ta pozostaje niezmienna przez całe życie.
- antyinfekcyjna: substancje immunologiczne, wchodzące między innymi w skład śliny, zapobiegają infekcjom jamy ustnej. Jest to szczególnie ważne u dzieci, które zwykle biorą wszystko do buzi – ślina stanowi naturalną barierę dla mikroustrojów.
- nawilżająca: ślina powoduje fizjologiczną wilgotność jamy ustnej, dzięki czemu człowiek może mówić, przełykać, a przedmioty, które znajdują się w jamie ustnej, nie powodują okaleczeń.
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (2)
avatar

Andzia
Andzia | 2009-02-26 01:03 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Witam.Przeczytałam artykuł, gdyż moja córka, która skończyła rok i osiem miesięcy, ślini się nadal i przyznam, że trochę się niepokoję.
Ma już chyba wszystkie ząbki (nie da mi zresztą sprawdzić!), więc powinna skończyć ślinienie, a wydaje mi się, że są momenty kiedy ślina się jeszcze wzmaga. Czy powinnam się udać do specjalisty, jeżeli tak, to do jakiego? Z góry dziękuję. Pozdrawiam.

Odpowiedz Pokaż odpowiedzi

Sabi
Sabi | Andzia | 2009-12-30 22:40 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Mam ten sam problem z moim 2-letnim synkiem. Czy może mi Pani jakoś poradzić?

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?