Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Dlaczego mężczyźni mają sutki? 

| aktualizacja: 27.11.2015 | 0

Po co mężczyznom sutki? Odpowiedź na to pytanie znalazł antropolog Barry Hewlett. To takie proste!

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
Sutki męskie, mężczyzna, sutki
fot. Fotolia
Do czego mężczyznom potrzebne są sutki? Dla mężczyzn z plemienia Aka odpowiedź na to pytanie jest prosta... by podać je niemowlęciu i uspokoić je, gdy nie ma w pobliżu jego matki. W społeczeństwie zachodnim byłoby to nie do pomyślenia, ale dla mężczyzn z plemienia Aka to całkiem naturalny gest. Sutek jest dla nich substytutem smoczka

Antropolog Barry Hewlett obserwował zwyczaje panujące w plemieniu Pigmejów Aka. To co zobaczył wystarczyło, by uznał, że mężczyźni Aka to wspaniali ojcowie i... partnerzy. Mieszkają w buszu, w szałasach, w warunkach, które dla zachodniego społeczeństwa byłyby nie do zaakceptowania. Jednak w relacjach społecznych są bardzo nowocześni.

Dzieci w plemieniu Aka są traktowane wyjątkowo. Przez pierwszy rok życia nie dotykają ziemi - są noszone na rękach. Śpią z rodzicami w tym samym pomieszczeniu. Mężczyźni Aka wiedzą, jakie to obciążenie dla rodzica, bo... dzielą z matkami trudy wychowania dziecka i obowiązki domowe. Równo, po połowie. I choć ta społeczność - jak każda - ma swoją hierarchię (są ludzie, które w plemieniu pełnią funkcje przywódcze), to członkowie plemienia mogą decydować, kto tego dnia idzie zdobyć pożywienia, a kto zajmuje się dzieckiem. I - choć trudno w to uwierzyć - bardzo często na polowanie idą kobiety, a mężczyźni w tym czasie opiekują się swoją gromadką dzieci. 

Plemię Aka żyje na obszarze trzech krajów: Kongo, Kamerunu i Republiki Środkowej Afryki. 

Polecamy: Tata sam w domu z dzieckiem, czyli co się dzieje, gdy mama wyjdzie z domu​

Źródło: Fatherly
 
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?