Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Zabieg Credégo nie ma dobrej sławy wśród neonatologów [WIDEO]

| aktualizacja: 05.10.2017 | 6

Nie wszystkie szpitale w Polsce przeprowadzają zabieg Credégo. Czy z podaniem noworodkowi do oczu azotanu srebra wiąże się jakieś ryzyko, pytamy prof. Ewę Helwich, krajowego konsultanta w dziedzinie neonatologii.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(2)
Gdy dziecko przyjdzie na świat, do jego oczu zakrapla się azotan srebra. To rutynowe postępowanie, nazywane zabiegiem Credégo. Stosuje się je od wielu lat dla ochrony wzroku dziecka przed szkodliwymi drobnoustrojami, z którymi noworodek może się zetknąć, przechodząc przez drogi rodne. W niektórych szpitalach zabieg Credégo zastępuje się podaniem dziecku antybiotyków. Z czego wynikają te różnice i jakie mają znaczenie dla noworodka?

Czy zabiegiem Credégo jest szkodliwy?

Zabieg Credégo nie ma dobrej sławy wśród neonatologów – zaznacza prof. Ewa Helwich, krajowy konsultant w dziedzienie neonatologii. – Azotan srebra, używany do zakroplenia oczu po urodzeniu dziecka, może spowodować podrażnienie spojówek i przykre doznania dla noworodka. Chcielibyśmy zastąpić go maścią erytromycynową, podawaną do obu oczu w tym samym czasie, w którym przeprowadza się teraz zabieg Credégo – wyjaśnia ekspertka i dodaje, że lekarze okuliści nie są jednak tej zamianie przychylni.

Czy można spodziewać się zmian w zaleceniach?

Prof. Ewa Helwich podkreśla, że w niedługim czasie konieczne będzie spotkanie neonatologów z okulistami, które pomoże w ustaleniu, czy zabieg Credégo rzeczywiście musi być nadal stosowany. Być może nowym standardem będzie podawanie do oczu noworodków maści z antybiotykiem.

Czy wasze dzieci miały po urodzeniu wykonany zabieg Credégo?

Prof. dr n. med. Ewa Helwich jest pediatrą neonatologiem, krajowym konsultantem w dziedzinie neonatologii. Kieruje Kliniką Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka w Instytucie Matki i Dziecka, którą stworzyła jako ośrodek leczenia wcześniaków.

Zobacz też:
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (6)
avatar

Onka
Onka | 2017-10-21 17:39 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja po porodzie byłam tak rozemocjonowana, że nawet nie wnikałam w to, co lekarze robią z noworodkiem.

Odpowiedz

Lalalanka
Lalalanka | 2017-10-21 17:38 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jak dla mnie azotan srebra jest bezpieczniejszy od antybiotyku. I tak już przedawkowujemy antybiotyki, po co taki świeży organizm nimi od razu faszerować, kiedy nie trzeba?

Odpowiedz

Jabulko
Jabulko | 2017-10-21 17:37 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Owszem, są robione posiewy z pochwy, ale zabieg Credego to dodatkowe zabezpieczenie, w razie, gdyby matka doznała zakażenia tuż przed porodem. Co komu to szkodzi?

Odpowiedz

Kukonka
Kukonka | 2017-10-21 17:36 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Profilaktyki moim zdaniem nigdy za dużo. Skoro zabieg credego nie szkodzi noworodkowi, to czemu go odmawiać?

Odpowiedz

Gabi13
Gabi13 | 2017-10-06 09:16 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Obecnie każda kobieta w ciąży ma wykonywany posiew z pochwy, który wyklucza lub potwierdza obecność infekcji w tym rzeżączki. Nie rozumiem więc, dlaczego podaje się azotan srebra wszystkim dzieciom. Hołdujemy metodą wprowadzonym w XIX wieku, przed odkryciem antybiotyków i metod diagnostycznych.

Odpowiedz

nina
nina | 2017-10-06 06:04 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

MASAKRA, MOŻE BY CZAS TO ZMIENIĆ, CZAS SIĘ CHYBA DOUCZYĆ

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?