Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Zalety szczepień

| aktualizacja: 03.11.2014 | 6

Od ponad 200 lat lekarze i naukowcy pracują nad coraz skuteczniejszymi i coraz bezpieczniejszymi szczepionkami. I nic w tym dziwnego, bo szczepienia są jednym z najbardziej efektywnych działań profilaktycznych. Ich zalety są nie do przecenienia.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(5)
Niemowlak u lekarza
fot. Fotolia
Lepiej zapobiegać czy leczyć? Jedyna słuszna odpowiedź brzmi: oczywiście, że zapobiegać! Należy dbać o swój organizm i robić co w naszej mocy, by nie "łapać" nawet lekkich infekcji – o poważniejszych chorobach, np. zakaźnych, nie wspominając.
Jednak nie zawsze jest to możliwe. Część drobnoustrojów roznosi się przez powietrze, więc co – mamy nie oddychać? Część roznosi się drogą kropelkową, więc co – mamy podróżować w skafandrach ochronnych, które zabezpieczą nas przed kichnięciem pasażera obok? Nie, nie tędy droga. Dlaczego? Bo w taki sposób po prostu nie da się żyć.
Dlatego właśnie, od ponad dwóch wieków, naukowcy opracowują szczepionki, które są w stanie zabezpieczyć człowieka przed zapadnięciem na daną chorobę, a jeśli już do tego dojdzie – skrócić czas jej trwania lub zniwelować objawy czy powikłania.
Jest to istotne zwłaszcza w przypadku dzieci, których układ odpornościowy w momencie przyjścia na świat nie działa jeszcze w 100%, a więc często dużo ciężej przechodzą nawet zdawałoby się lekkie dla dorosłego infekcje.
W Polsce obowiązuje kalendarz szczepień obowiązkowych, które są bezpłatne (w wielu krajach szczepienia, które u nas są dobrowolne są już na liście obowiązkowych). Ponadto rodzice mogą zdecydować się na dodatkowe szczepienia, które sami niestety będą musieli sfinansować.

Warto się szczepić, bo szczepienia...

  • ....ratują życie. Potwierdzają to takie organizacje, jak Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) czy Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ). To od nich w ogromnej mierze zależy tzw. zdrowie publiczne na całym świecie.
  • ... eliminują choroby. W istotnym stopniu zmniejszyły one liczbę zachorowań na choroby zakaźne. Ospa prawdziwa, błonica czy polio – te choroby udało się praktycznie wyeliminować.
  •  ... "dbają" o portfel. Zapobieganie jest zawsze tańsze niż leczenie, zwłaszcza w przypadku ciężkich chorób, które wymagają hospitalizacji czy przyjmowania kosztownych leków, które nie zawsze są refundowane.
  • ...są zdrowotną polisą na przyszłość. Inwestycja w zdrowie dziecka to najlepsze, co rodzice mogą zrobić, by zapewnić mu zdrowy start w przyszłość i długie, zdrowe życie.
Zobacz także: Kalendarz szczepień dla dzieci
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (6)
avatar

maria awaria
maria awaria | 2015-01-28 13:52 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

wszystko ma swoje wady i zalety i o tym też warto wspomnieć. Jestem zwolenniczką szczepień i choć nie rozumiem i nie akcpetuję wyboru osób rezugnujących ze szczepienia swoich dzieci (nie napiszę "nieszczepiących", bo zaraz zostanę oskarżona o stygmatyzację) to takie artykuły "sponsorowane" w których mówi się jedynie o zaletach tylko podburzają wcześniej wspomnianą grupę. Niemniej mamom szczepiącym polecam aplikację, typu Babee, mobilny kalendarz szczepień - wszystkie dane są w chmurze, a aplikacja wysyła powiadomienia przypomniające o szczepieniu.

Odpowiedz

wolność
wolność | 2014-12-16 21:15 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

"artykuł sponsorowany" - i wszystko jasne. bujdy.

Odpowiedz

suzi
suzi | 2014-11-17 14:45 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

rodzice, unikajcie takich szczepień kombinowanych i przeczytajcie o skutkach ubocznych, w necie znajdziecie wiele Info. Warto siè zastanowić skąd tak duża liczba dzieci z autyzmem w ostatnich czasach........ I nie tylko. Te wszystkie choroby są dzisiaj do wyleczenia a skutków ubocznych po szczepionce często niestety nie da się wyleczyć.

Odpowiedz

mama i babcia
mama i babcia | 2014-11-16 16:39 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

O skutkach ubocznych !!!!!! wartalo by napisac!!!!!!

Odpowiedz

mama
mama | 2014-11-05 09:30 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

zalety, ok... ale może byście i o wadach napisali...

Odpowiedz

12345
12345 | 2014-10-30 09:48 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

poczytajcie sobie o wadach szczepień a nie ciągle ta komercyjna propaganda szczepić na wszystko, zróbcie szczepionki 10000 w 1 od razu

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?