Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Dłuższy urlop rodzicielski nie zachęca do rodzenia dzieci

| aktualizacja: 26.11.2015 | 0

Wbrew oczekiwaniom, dodatkowy urlop rodzicielski nie sprawił, że rodzi się więcej dzieci. W dodatku tylko połowa matek z niego korzysta. Co mogłoby zmienić tę sytuację?

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(1)
Trojaczki, trzy noworodki
fot. Fotolia
Wprowadzony w 2014 roku dodatkowy, 26-tygodniowy urlop rodzicielski miał sprawić, że Polki zaczną rodzić więcej dzieci. Nie sprawił.

Jak podaje "Rzeczpospolita", w  2014 roku  zasiłek macierzyński pobierało  ponad 631 tysięcy kobiet, a tylko 315 tysięcy z nich skorzystało z dodatkowego urlopu rodzicielskiego i zostało z dzieckiem w domu przez rok. W tym, roku na 565 tysięcy pobierających zasiłek kobiet zostało z dziećmi 296 tysięcy.  

– Wiele kobiet ma umowy na czas określony. Nie mogą pozwolić sobie na roczny urlop, a niezwykle trudno szukać pracy, mając maleńkie dziecko – mówi cytowana przez Rzeczpospolitą  Izabela Przybysz, analityczka programu polityki społecznej Instytutu Spraw Publicznych.

Możliwość dłuższego zostania z dzieckiem w domu  nie sprawiła też, że przyszło na świat więcej małych Polaków. Wręcz przeciwnie: w 1 półroczu 2015 roku urodziło się 180 tysięcy dzieci, o blisko 3 tysiące mniej niż w ubiegłym roku.

– To dobitny dowód, że ani becikowe, ani 500 zł na dziecko, ani roczny urlop nie kreują polityki demograficznej, to tylko dodatki - mówi "Rzeczpospolitej" analityczka.

Polecamy: 500 zł czy...? Jaką pomoc chcielibyście dostać?

Jej zdaniem sytuację  mogłyby  zmienić dwie rzeczy: stabilny rynek pracy (gwarancja pracy i wynagrodzenia) oraz  opieka instytucjonalna (żłobki i przedszkola), głownie dla dzieci do 3 lat.

A jakie jest twoje zdanie? Co trzeba zrobić, by Polki rodziły więcej dzieci?

Przeczytaj także: PiS wygrywa wybory. Czekamy teraz na 500 zł na dziecko
 
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (0)
avatar
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?