Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Fazy cyklu miesiączkowego - sprawdź, które dni są płodne?

| aktualizacja: 29.11.2016 | 1

Chcesz szybko zajść w ciążę? Zwiększ swoje szanse! Sprawdź swoją płodność w każdej fazie cyklu miesiączkowego.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(7)
Kalendarz, miesiączka, cykl kobiety, płodność
fot. Fotolia
Fazy cyklu miesiączkowego każdej kobiety to:
  1. faza krwawienia miesiączkowego (menstruacja)
  2. pęcherzykowa zwana też fazą folikularną
  3. faza owulacyjna,
  4. faza lutealna

Fazy cyklu miesiączkowego: faza krwawienia miesiączkowego, czyli nr 1

Zaczyna się od pierwszego dnia krwawienia miesiączkowego (jest też też pierwszym dniem nowego cyklu miesiączkowego) i trwa zwykle 3 – 6 dni. W ciągu tych dni dochodzi do złuszczania się błony śluzowej macicy, która w postaci krwi wydostaje się na zewnątrz. To wtedy odczuwasz bóle brzucha, bywasz rozdrażniona i poddenerwowana.

Faza krwawienia miesiączkowego a dni płodne

Szanse na zajście w ciążę w fazie krwawienia miesiączkowego: są prawie zerowe. Dla większości kobiet jest to okres niepłodności. Nie musicie zaprzestawać stosunków, jednak dla niektórych kobiet jest to czas odpoczynku od starań o dziecko.

Fazy cyklu miesiączkowego: faza pęcherzykowa (folikularna), czyli nr 2

Faza pęcherzykowa zwanej też fazą folikularną lub proliferacyjną, czyli fazą wzrastania - okres, w którym następuje odnowa i dość intensywny wzrost błony śluzowej macicy, przygotowującej się do przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej. W fazie folikularnej dojrzewa pęcherzyk Graffa, który wydziela hormony (estrogeny) pobudzające do produkcji śluz szyjkowy – płodny. Faza folikularna charakteryzuje się różną długością, nawet u tej samej kobiety (najczęściej faza folikularna trwa 9-11 dni). Jeśli twój cykl ma 28 dni, faza ta trwa 9 dni. W fazie folikularnej twój śluz będzie bardziej rozciągliwy, a ty możesz mieć poczucie mokrości. Twoja szyjka macicy staje się miękka i unosi ku górze.

Faza pęcherzykowa a dni płodne

Szanse na zajście w ciążę: dobre. Wzrastający poziomu estrogenów oznacza początek dni płodnych. Jeżeli współżyłaś w fazie folikularnej, plemniki mają szansę przeżyć w śluzie płodnym aż do owulacji.

Zobacz: Kalendarz dni płodnych

Fazy cyklu miesiączkowego: faza owulacyjna, czyli nr 3

Najkrótsza z faz, bo trwająca zaledwie 1 dzień. To wtedy następuje pęknięcie dojrzałego pęcherzyka Graffa, uwalniając tym samym komórkę jajową (gotową do zapłodnienia) do jajowodu.
Dzieje się to zwykle 10 – 16 dni przed końcem cyklu miesiączkowego, niekoniecznie 14. dnia cyklu. Komórka jajowa może być zapłodniona w przeciągu 12 godzin od jajeczkowania.

Faza owulacyjna a dni płodne

Witamy w najlepszym czasie do poczęcia! Szanse na zajście w ciążę są wysokie, jeśli współżyjesz w ciągu 36 godzin. Komórka jajowa uwalniana w przeciągu 12 godzin będzie obumierała przez kolejne 24 godziny. Po nich rozpocznie się okres niepłodny.

Fazy cyklu miesiączkowego: faza lutealna, czyli nr 4

Faza lutealna (fazą progesteronowa lub fazą ciałka żółtego) jest ostatnią fazą cyklu miesiączkowego kobiety, trwa zwykle 10 – 16 dni.  W przeciwieństwie do innych faz, ta ma względnie stałą długość u każdej kobiety. Najczęściej trwa ona ok. 10 dni (w przypadku cyklu 28-dniowego). Normą jest również każda liczba dni pomiędzy 10 a 16.  
W fazie lutealnej głównym hormonem działającym na twój organizm jest progesteron. To dzięki niemu następuje dalsze wzrastanie i rozpulchnianie błony śluzowej macicy, przygotowując ją zagnieżdżenia się zapłodnionej wcześniej komórki jajowej. Jeżeli jednak nie dojdzie do zapłodnienia, około 10.–11. dnia po owulacji ciałko żółte zaczyna zanikać i cały cykl rozpoczyna się od nowa (wchodząc w fazę krwawienia miesiączkowego).
To najmniej lubiana faza przez kobiety, gdyż w czasie jej trwania często pojawiają się objawy tzw. zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS) w postaci rozdrażnienia, bolesnych piersi, poddenerwowania.  

Faza lutealna a dni płodne

Szanse na zajście w ciążę: niskie. Faza lutealna jest dla kobiet okresem niepłodnym. Niepłodność poowulacyjna bezwzględna rozpoczyna się około 3 dnia tej fazy. Istnieje kilka czynników wydłużających fazę lutealną, np. stres czy zmiany w diecie. Jeśli trwa ona zbyt długo, staje się źródłem problemów dla par starających się o dziecko, ponieważ powoduje opóźnienie terminu miesiączki i owulacji. 

Sprawdź, dlaczego nie udaje się zajść w ciążę
 
separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (1)
avatar

madziulka
madziulka | 2016-07-01 11:33 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Jeśli mam okres od 29 czerwca do 3 lipca kiedy są dni niepłodności dziękuję pozdrawiam

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?