Babyonline.pl
 
 
Gry
Rozwiń menu

Kiedy są dni płodne?

| aktualizacja: 09.02.2017 | 6

Jak obliczyć dni płodne i po czym je rozpoznać? Poznaj kilka najważniejszych sygnałów, jakie w czasie dni płodnych wysyła ci twoje ciało.

separator
Wyślij e-mailem
separator
Oceń :
(13)
Kalendarz, miesiączka, cykl kobiety, płodność
fot. Fotolia

Kobieta jest płodna tylko przez 4% swojego życia. Płodność u kobiety rozpoczyna się około 12.-15. roku życia, a kończy około 50. roku. W tym czasie kobieta jest przeważnie niepłodna za wyjątkiem kilku dni w każdym cyklu miesiączkowym, podczas których dojrzała komórka jajowa zostaje uwolniona z jajnika. Na tej podstawie możemy określić czas płodności kobiety. Znajomość swojego cyklu pomoże zajść w ciążę.


 


1. Obliczanie dni płodnych - metoda przewidywania miesiączki

Cykl menstruacyjny, który rozpoczyna się krwawieniem miesięcznym, a kończy w ostatnim dniu przed następnym krwawieniem, dzieli się na trzy fazy:
  • Faza niepłodności względnej. Długość tej fazy nie jest stała (stąd nazwa), ponieważ w przypadku krótkich cykli miesięcznych dojrzewanie komórki jajowej zaczyna się już na tyle wcześnie, że kobieta może być płodna już pod koniec miesiączki. Jeśli cykle są normalne (czyli jest około 28 dni odstępu między miesiączkami), wówczas ta faza jest zaliczana do okresu niepłodności.
  • Faza płodności. Podczas tej fazy następuje jajeczkowanie, czyli komórka jajowa dojrzewa i wydostaje się z jajnika. Komórka jajowa, która została uwolniona z jajnika, może żyć do 24 godzin, więc do poczęcia może dojść tylko w tym czasie, to właśnie są dni płodne. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że plemniki mogą przeżyć w śluzie macicy przeciętnie 3-5 dni (zdarza się, że nawet 7 dni!), okres płodny może rozpocząć się już na 5 dni przed uwolnieniem komórki jajowej (tzw. owulacją). 3-4 dni po owulacji to również czas płodny.
  • Faza niepłodności. Ten okres jest stały - trwa zazwyczaj 14 dni. Rozpoczyna się z chwilą obumarcia komórki jajowej aż do czasu, kiedy pojawi się następna miesiączka. Z uwagi na niezmienność tego okresu, kobieta jest w stanie ustalić w którym dniu może nastąpić owulacja. Jeśli od daty przewidywanej miesiączki odejmiemy 14 dni to otrzymamy dzień szczytu płodności (czyli dzień owulacji). Na przykład, jeśli kobieta przewiduje krwawienie miesięczne na 20 grudnia, to znaczy, że 6 grudnia powinna mieć owulację. Biorąc pod uwagę żywotność plemników, 5 dni przed 6 grudnia oraz dla pewności 3-4 dni po 6 grudnia, powinna powstrzymać się od współżycia, by nie zajść w ciążę.

Obliczanie dni płodnych na podstawie cyklu menstruacyjnego nie daje 100% pewności, pozwala jedynie na ogólną orientację, gdyż kobieta jedynie przewiduje datę kolejnej miesiączki. Natomiast zupełnie nie sprawdza się w przypadku kobiet mających nieregularne cykle. Poza tym może nie sprawdzić się również z innych przyczyn, kiedy np. stres, zmiana klimatu, zażywanie leków, brak snu, może wpłynąć na rozregulowanie okresu i dni płodnych.

Kalendarz dni płodnych - sprawdź, kiedy możesz zajść w ciążę.


separator
Wyślij e-mailem
separator separator
Komentarze (6)
avatar

Hghghg
Hghghg | 2017-11-19 12:01 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Witam. Dziś w nocy przy współżyciu pękła nam gumka i mój chłopak doszedł wemnie a jestem jeden dzień po miesiączce ! Jest możliwość że znajdę w ciążę ?? Bardzo proszę o radę !!

Odpowiedz

Ewa
Ewa | 2016-07-24 12:11 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Witam.
Mam sprawę 10 dni temu wspołzyłam. A powinnam mieć o 25 lipca a od tygodnia miałam z przerwami biegunkę, czy zaszłam w ciążę? Jest jakiś sposób aby się przed tym zabezpieczyć? Chodzi mi o tabletki.

Odpowiedz

eliza
eliza | 2016-03-09 14:47 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Czy po miesiaczce sa dni plodne ? Czy kochjąc się po miesiaczce tak 2-3 dni mozna zajść w ciąze? Nie znam swojego cyklu.

Odpowiedz

Aga
Aga | 2012-08-13 14:20 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

Ja sobie kupiłam cyclotest do metody objawowo- termicznej. Jestem bardzo zadowolona. Zakochałam się w metodach naturalnych. W końcu czuję się dobrze

Odpowiedz

marti
marti | 2012-08-09 22:31 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

stosuję tą metodę od 4 lat i jestem z niej bardzo zadowolona. nie uważam, żeby była dobra tylko dla par planujących poczęcie.

Odpowiedz

zostera
zostera | 2011-05-12 07:52 Zgłoś komentarzZgłoś komentarz do moderacji

To bardzo przydatny artykuł. Mam córeczkę, a teraz z mężem planujmey kolejną dzidzię. Dopiero po pierwszej ciąży, dzięki właśnie takim artykułom, nauczyłam się obserwować śluz i tak naprawdę poznawać okres płodny i niepłodny. Lekturępolecam wszystkim przyszłym i obecnym mamom:)

Odpowiedz
X

Logowanie

avatar

Nie masz jeszcze konta ?

Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła?